Profesyonel fon yöneticisinin kendi yatırım tercihleri

Profesyonel fon yöneticisinin kendi yatırım tercihleri

Finans piyasasından isimlerle yaptığımız röportajlarımıza Inveo Portföy’ün GPG ve IHC fonlarının yöneticisi Eral Karayazıcı ile devam ediyoruz.

1. Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1993 yılında Gazi Üniversitesi Uluslararası İktisat bölümünden mezun oldum. 32 yıldır finans sektöründe çalışıyorum. Inveo Portföy tarafından 2018 sonunda çıkarılan GPG ve 2022 yılında çıkarılan IHC fonlarını yönetiyorum.

Ayrıca 2016 yılında danışmanlık şirketi Pusulanın Ötesi’ni kurdum. Her ne kadar artık görece daha az zaman ayırabilsem de başta bir banka olmak üzere kurum ve bireylere ekonomi & finans alanında eğitim veriyorum.

2012 yılından bugüne Hürriyet Bigpara’da kaleme aldığım köşe yazım Pusula büyük  önem verdiğim üçüncü işim.

2. Bireysel ilk yatırımınızı kaç yaşında ve neye yapmıştınız? Bu yatırımın getirisi nasıl oldu?

1995 yılında hisse senedine yapmıştım. İlk hangi hisse senediydi yüzde ne kazandım inanın hatırlamıyorum. Zarar etmiş olsam hatırlardım ????

3. Bireysel yatırım olarak ev ya da arsa aldınız mı hiç? Getirisi nasıl oldu?

2021 yılında konut yatırımım oldu.  Bir buçuk yıl kadar sonra fiyatlar dolar bazında yüzde 120 artıp aşırı yüksek düzeye tırmanınca sattım.

4. Bugüne kadar yaptığınız bireysel yatırımlar arasında hangisi en yüksek kazancı sağladı?

Kararlı ve sabırlı davrandığım için ve belki de gerçekleştirmeden önce derinlemesine araştırdığım için ağırlıkla iyi sonuçlar aldım.

5. Peki ya en kötü yatırımınız?

Şimdi kişisel varlığımın çok büyük bir ağırlığı ile GPG ve IHC yatırımcısıyım. 2023 içinde bu iki fonda yaklaşık yüzde 6 ağırlıkla yer verdiğim paladyumun fiyatı yüzde 40 düştü.

Her ne kadar bu iki fon geçen yılı $ bazında % 25 TRY bazında % 95 getiriyle noktalamış olsa da paladyum 32 yıllık sicilimin en kötü yatırımı olup geçen yılı dolar bazında % 28 TRY bazında % 100 getiri ile tamamlayamama neden oldu.

6. Altın yatırımı yine çok popüler hale geldi. Altını yatırımı açısından sizce kuyumcudan fiziki altın almak mı, altın borsa yatırım fonları mı, Altın Sertifika (Altın.S1) mi yoksa altın yatırım fonları mı daha cazip?

Fiziki yatırımlarda beni en tedirgin eden risk çalınmasıdır. Bunu bir kenara bıraksak da doğrudan yatırımlarda alım satım fiyat makası bu tür yatırımlarda bireysel yatırımcılar için örtülü büyük bir maliyet oluyor.

Bu nedenle altın, eurobond, gümüş ve benzer enstrümanlara yatırımı fonlar aracılığı ile yapmak bence daha rasyonel.

2024-2025 parkurunda ben gümüşü altından daha iyi bir performansa aday buluyorum.

7. Türkiye’deki yatırım fonlarının yönetim gideri ücreti oranlarının yüksekliği sıklıkla eleştiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye’de fon pazarı halen çok küçük. Market büyüdükçe yoğun rekabet fon yönetim ücretlerinin görece aşağı gelmesini sağlayacaktır.

8. Küçük yatırımcıya 3 altın öğüt olarak ne verirsiniz?

Yatırımlarda iyi sonuç için 3 doğruyu bir araya getirmeliyiz. Doğru varlık, doğru fiyat ve doğru zaman. Görece zor olan zamanlamadır. Ancak ilki iki şart yerine gelmiş yani doğru varlık doğru fiyattan alınmış olursa riskimiz zaman kaybetmekle kısıtlanır.

9. Ekonomik açıdan en sıcak gündem Türkiye’de de dünyada da enflasyon. Enflasyona karşı siz yatırımlarınızı nasıl koruyorsunuz?

Yönettiğim fonlarda geride kalan 5 yılda da enflasyon üzeri getiri elde etmeyi başardık. Ancak şu bir gerçek ki geride kalan iki yıl, reel mevduat oranı negatif olduğu için bireysel yatırımcılar adına enflasyondan korunmak kolay değildi.

Evet BIST 2022 yılında mükemmel bir getiri sağladı. Ancak disiplin gereği ben finansal varlıklar içinde BIST ağırlığının yüzde 35 üzerinde olmasını yüksek risk içeren bir tercih olarak görüyorum.

2023 yılında BIST de bu ihtiyaca cevap üretemedi ve TRY getiri oranı enflasyonun yaklaşık yarısı kadar oldu.

Artık mevduat oranları makul düzeyde ve yatırımcıların enflasyondan korunmak için inanmadıkları zamanlarda risk üstlenmelerine gerek kalmadı.

Eral Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Finansal özgürlük yolcularına yol gösteren hikayeler derlemek ve finansal okur yazarlığı artırmak için başladığımız kişisel yatırım röportaj serimizdeki diğer röportajlarımız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed