Ev almak mı kira mı?

 1. Anasayfa
 2. Para Biriktirme
 3. Ev almak mı kira mı?
Ev yatırımı mantıklı mı?

Bazı sorulara yanıt vermek zordur… Uzaylılar gerçekten var mı? Hayatın anlamı ne? Haydi bunlar bir yana da ev almak mı kirada oturmak mı daha mantıklı sorusuna yanıt vermek en zoru. 😃 Arkadaşımız Gamze sizin için bu hayati soruya yanıt aradı…

Kirada oturmak mı ev almak mı avantajlı?

Internet’te kirada oturmak mı ev almak mı diye arattığımda karşıma yüzlerce yazı çıktı. Ancak bunların neredeyse tamamına yakını kuru laf kalabalığından ibaretti.

Çoğu da “Aman evladım ev al, ev. Ev her zaman para kazandırır insana” diye sürekli öğüt veren “yaşı teyze” tadındaydı.

Tamam, kabul ediyorum. “Ev almak” fikri bana da çok güzel geliyor. Türkiye’de hepimizin aklının bir köşesine bu kazınmış belki de… Peki ama ev almak mantıklı mı?

Evi almak mı, kiralamak mı avantajlı? Gelin, basit bir hesap yaparak bu soruya olabildiğince mantıklı yanıt vermeye çalışalım.

Bu yazıyı yazdığım Mart 2021’de resmi rakamlara göre Türkiye’de ortalama bir evin satış fiyat 300 bin lira. Ortalama bir evin kirası ise bin 307 lira.

Evin fiyatını kira getirisine bölünce çıkan rakama geri dönüş süresi deniyor. Yani evin parası kaç yıllık kirasıyla çıkıyor. Yukarıdaki ortalama rakamlara dönersek, Türkiye’deki ortalama geri dönüş süresi 19 yıl çıkıyor.

300 bin lira peşin param olduğunu varsayıyorum. Bu parayla evi alıp oturursam bin 307 lira kira vermekten kurtulmuş oluyorum.

Ev mi almak kiraya mı çıkmak sorusuna yanıt verebilmek için kiraya çıktığımda cebimde kalacak parayla 19 yıllık bir yatırım yapabilirim.

Tabii evin değeri durduğu yerde durmayacak, artacak. Bu etkiyi de dikkate alabilmek ama hesabı da sadeleştirebilmek adına paramı bugünkü kurdan dolara çevirerek işlem yapayım.

300 bin liralık ev 42 bin 857 dolar demek.

Geri dönüş süresi 19 yıl olduğu için 19 yıllık bir devlet tahviline yatırım yaptığımı düşünelim. Dolar bazlı faiz veren 2040 vadeli devlet tahvilinin faizi yüzde 6.75. Evin parası kadar yani yaklaşık 43 bin dolarlık bu tahvilden alırsam aylık bin 800 lira faiz kazancım olur.

Ev kaç lira?300,000
Kirası kaç lira?1,307
Ev parasının faiz getirisi kaç lira?1,808

Demek ki çok sade bir hesapla 300 bin liralık ev alarak bin 307 liralık kira getirisi elde etmek yerine garantili devlet tahvili yatırımı ile kazanacağım bin 800 lirayla daha da güzel bir ev kiralayabilirim.

Bu karşılaştırmada 19 yıl sonra evi aldığımız dolar değerine satabileceğimiz varsaydık. Ki normalde daha muhtemelen daha düşüğüne satabilirsiniz.

Ev almak mantıklı mı sorusunu da detaylıca araştırmıştık. Son 10 yılda ev almak dahil yatırım getirilerinin kıyaslamasına bakınca ev almak, dolarlı devlet tahviline göre 3 kat daha az kazandırmış.

Ev mi kira mı açmazındaki bu parasal durumun yanında ikisinin de farklı avantaj ve dezavantajları var.

Ev almanın avantaj ve dezavantajları

 • Oturmak için ev alıyorsanız, hesap kitabı unutun. Ev sahibiyle uğraşmayayım, kirayı artır, oğlum evleniyor evi boşalt dertleri olmasın diyorsanız durum başka. Bütçenize uygun, içinize sinen bir evi alın gitsin.
 • Oturduğunuz ev sizinse, içini keyfinize göre döşeyebilirsiniz.
 • Eğer evi piyasa koşullarının çok altına almayı başarabilirseniz, satarken çok kazançlı çıkabilirsiniz.
 • Ama ev sahibi olmanın derdi de yok değil. Eğer kiraya verecekseniz, bu sefer de kiracıyla uğraşma ihtimali var. Kira yatmadı, borç taktı derken malınız başınıza bela olabilir.
 • Üstelik kira vergisi, emlak vergisi, bakım tamirat derken ev sizden sürekli para yer.
 • Emlak piyasası kötü giderse ev değil para kazandırmak, kaybettirebilir de.
 • Evin içini yaptırmak iyi güzel ama iş değişikliği ve benzeri bir sebeple mahalle ve hatta şehir değiştirmeniz gerekirse, eve yaptığınız tüm o yatırım ölür.

Kiraya çıkmanın avantaj ve dezavantajları

 • Kiracı her ay boşa para attığını düşünebilir ama vergi, tamirat gibi dertlerle uğraşmaz.
 • Ayrıca parasını verdikten sonra her ev onundur. Canı istediği zaman rahatça ev değiştirebilir.
 • Diğer yandan ev sahibi dırdırı dinleyebilirsiniz.
 • Üstelik ev sizin olmadığı için içinizde istediğiniz değişiklikleri yapamayabilirsiniz. Yapsanız da taşınıp giderken tüm o parayı çöpe atmış olursunuz.

Ev yatırımının çok kişisel bir karar olduğunu da unutmayın. Ev almak mı kira mı konusunda herkes için geçerli tek bir doğru asla yok.

Kredi ile ev almak mı yoksa kirada oturmak mı daha avantajlı?

Konut kredisi ile ev almak mı kirada oturmak mı sorusuna yanıt vermek daha kolay. Yukarıdaki hesaba bir de faiz borcunu eklerseniz yatırım için ev almak pek avantajlı görünmüyor.

Yine gelin basit bir hesap yapalım birlikte.

300 bin liralık aynı ev durumunu düşünelim. Devlet’in bankası Ziraat’ten konut kredisi çekerseniz, aylık ödemekten kurtulacağınız 1.307 lirayı aylık kredi taksidi ödeyerek kabaca 80 bin lira, 10 yıllık kredi çekebilirsiniz.

Demek ki 220 bin lira cebinizde nakit paranız varsa, kalan 80 bin lirayı krediden ödeyerek ev sahibi olursunuz. Böylece kiradan kurtulursunuz.

Ancak 80 bin liralık kredi için yaklaşık 85 bin lira kredi faizi ödersiniz. Yani 300 bin liralık evin maliyeti size 385 bin lira olur.

Ödeyeceğiniz bu faizin bugünkü değerini hesaplayıp, yukarıdaki devlet tahvili yatırımı hesabını yaparsak aylık getiri karşılığı 2 bin 246 lira oluyor.

Ev mi arsa mı daha mantıklı yazımızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü