Ev mi arsa mı?

 1. Anasayfa
 2. Para Biriktirme
 3. Ev mi arsa mı?
Arsa mı karlı ev mi?

Türk insanının aklındaki temel yatırım sorularından biridir: ev mi almalı arsa mı? Ev mi arsa mı Ekşi’de ne yazmışlar acaba diye yorum peşinde koşmayın. 🙂 Yatirim icin ev mi arsa mi konusunu hem emlak uzmanları hem ekonomistlerle konuşarak detaylıca araştırdık. Üstelik de en anlaşılır haliyle özetledik. Buyrun bakalım, ev almak mı arsa almak mı mantıklı?

Arsa mı karlı ev mi?

Alacağınız ev ya da arsanın getiri durumu çok değişkendir. Bir semtteki ev yatırımının kazancı çok yüksekken, bir başkasının ki çok düşük olabilir.

Ya da bir bölgede alınan bir arsa, sahibine çok yüksek getiri getirirken; bir diğer arsa para bile kaybettirebilir.

Ev mi arsa mı 2021

Mantıklı yatırım ev mi arsa mı olur sorusuna yanıt verebilmek için gelin ev ve arsa yatırımları ortalama ne kadar para kazandırmış diye bakalım…

Son 4 yılda Türkiye’deki satılan ev ve arsalardaki ortalama kazançlarını inceledik. Buna göre 100 bin lira ile ev ya da arsa alan biri 4 yıl içinde parasını ortalamada ne yapmış. (Kaynak: Merkez Bankası)

Ev getirisi162 bin lira
İmarlı arsa getirisi175 bin lira
Tarla, arazi getirisi169 bin lira

Yatırım olarak ev mi arsa mı konusunda kazançların üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu görüyoruz. Arsa getirileri eve göre bir parça daha yüksek olmuş.

Ancak aynı dönemde 100 bin lirasıyla altın alanın parası 323 bin lira olmuş. Dolar alanınki ise 211 bin lira olmuş.

Yani son 4 yılda bu yatırımların ortalama getirileri en çoktan aza doğru şöyle olmuş:

 1. Altın
 2. Dolar
 3. İmarlı arsa
 4. Tarla, arazi
 5. Ev

Ev, arsa alırken dikkat edilecekler

 • Oturmak için ev alıyorsanız, yatırımdan ziyade huzurla nerede oturacağınıza bakın.
 • Ev yatırımı için, şehrin henüz gelişmemiş ama gelişime açık mahallerine bakın.
 • Arsa yatırımı yapılacak yerler şehirden şehire çok değişebilir. Şehrin gelişmiş yerlerinden uzak durun. Gelişecek yerlerdeki arsalara odaklanın. “Burası eskiden dutluktu, bir halt almadık salak gibi!” diyen amcanın acıklı durumuna düşmeyin. 🙂
 • Arsa yatırımı nasıl yapılır konusu ayrı uzmanlık alanıdır. Ama arsa yatırımı nereye yapılmalı sorusuna klasik yanıt: suya, yola yakın olması ama eğimsiz olmasıdır.
 • Arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda diğer bir önemli detay imar durumudur. İmarlı arsalar üzerine ev yapma fırsatı vardır. Ama imarsız arsalar da daha ucuzdur. İleride imar gelecek arsaları bulabilirseniz, esas büyük kazanç bunlardadır.
 • Arsa yatırımı yapılacak iller için ise Türkiye’deki genel gidişatı iyi takip edin. Mesela İstanbul’daki büyük hayatın karmaşasından bunalmak arttıkça İzmir, Muğla, Aydın, Antalya gibi yerlerdeki arsa fiyatları son 10 yılda katlandı.
 • Arsa yatırımı yapmak istiyorum diyorsanız ilk iş düzenli olarak arsa fiyatlarını takip etmeye başlayın. Ev fiyatı için apartmana, muhite, evin iç malzemesinin durumuna bakmak gibi fikir verecek çok şey vardır. Ancak arsa fiyatı iyi mi sorusuna yanıt verebilmek için arsa fiyatlarını çok yakından takip etmeniz gerekir.

Ev, arsa yatırımlarında diğer konular

Öncelikle, ev yatırımı mantıklı mı yazımıza göz atın! 🙂

Yatırım için ev ya da arsa almaya karar verdiyseniz, vergi önemli bir konu.

Yatırım için aldığınız evi kiraya verip, para kazanabilirsiniz. Ama kira vergisi (yaklaşık bir kira), emlak vergisi (ev için binde bir, işyeri için binde 2), dask ve ev sigortası ödeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca kirayı aldım alamadım derdiyle de uğraşacaksınız. Üstelik evin bir kaç yılda bir bakım maliyeti olması da olası.

Arsa bu konuda daha dertsiz. Sadece emlak vergisi (arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1) ödersiniz.

Küçük bir not olarak, ev hanımı arsa vergisi öder mi? Hiçbir geliri olmayan ev hanımları emlak vergisi ödemez.

Bonus olarak iki soruya daha değinelim! 🙂

Ev mi arsa mı dükkan mı?

Arsa yukarıda verdiğimiz rakamlarla bir parça önde görünüyor.

Dükkan gibi işyerlerini alıp, kiraya verirseniz stopaj vergisinden kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak günün sonunda kendi koşullarınıza göre karar verin:

Ev mi araba mı arsa mı?

Oturmak için alıyorsanız ev, binmek için alıyorsanız da araba almak mantıklı olabilir. Yatırım amaçlı karar verecekseniz, kendi koşullarına göre vermeniz en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü