Sigorta dolu hasarını karşılar mı? Dolu hasarı kaskoyu bozar mı?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Kasko
  4. Sigorta dolu hasarını karşılar mı? Dolu hasarı kaskoyu bozar mı?
Dolu sigortası nedir?

Aniden bastıran şiddetli dolu yağışı araç sahipleri için büyük dert. Eğer araç kapalı garaj gibi bir yerde değilse dolunun kaportada yapacağı göcükler can sıkıcı oluyor… Kasko sigortası uzmanlarımız sigorta dolu hasarını karşılar mı ve dolu hasarı kaskoyu bozar mı sorularını yanıtlıyor:

Dolu sigortası nedir?

Aracınızda dolu yağışının yaratacağı zararları karşılayan sigortaya dolu sigortası (ya da dolu teminatı, dolu kaskosu) denir.

Trafik sigortası doluyu karşılar mı?

Zorunlu trafik sigortası dolu hasarını karşılamaz.

Dolu göçüğü kasko sigortası ile tamir ettirilebilir hasarlar arasındadır.

Ancak her kasko poliçesinde dolu koruması olmayabilir. Kaskonuzda “teminatlar” bölümünde “dolu” ifadesi geçen bir satır görmeniz gerekir.

Dolu sigortası, kaskolarda genellikle “Deprem-Fırtına-Dolu-Yanardağ Püskürme” teminatı altında bulunur.

Dolu sigortası kaskoya otomatik ekli midir?

Dolu koruması kaskonuzda otomatik her zaman yer almayabilir. Kasko genel şartlarına göre, kaskoya ekstra ilave edilmesi gereken sigortalardandır. Bu nedenle kasko alırken dolu koruması var mı diye mutlaka sorun.

Çok az ilave para ödeyerek ekleyeceğiniz kasko dolu teminatı ile dolu hasarı olduğunda sigortadan ödeme alabilirsiniz.

Dolu kaskoyu bozar mı?

Dolu hasarı kaskoyu bozar mı önemli bir soru… Eğer kaskonuzda “mini onarım” gibi bir koruma varsa belirli adede kadar kaportadaki dolu göçüklerini kaskonuzu bozdurmadan yapabilirsiniz.

Kaportacıların “gamze” dediği dolu göçüklerinden genellikle en fazla 5 santimetre büyüklüğünde olanlardan 8 tanesi mini onarım kapsamında hasarsızlığınız bozulmadan yapılabilir. Kaskonun mini onarım hizmetiyle yaptırılacak dolu tamiratında eksper raporuna da gerek yoktur.

Ancak mini onarımdan dolu göcüğü tamiriyle ilgili bu detaylar sigortacıdan sigortacıya değişebilir. Dolu göçüğü kasko kesin detayını sigortacınıza sorabilir ya da kasko belgenizden okuyabilirsiniz.

Peki eğer mini onarımla uğraşmak istemezseiz, dolu göcüğü sayısı çok fazla ise ya da dolu cam, farı kırdysa kasko dolu hasarı karşılar mı? Eğer dolu sigortası kaskonuza ekliyse dolu hasarını kasko karşılar.

Direkt kaskoyu kullanarak yani mini onarıma gitmeksizin, aracınızı normal servise götürerek de dolu hasarı ödemesi de alabilirsiniz. Ama bu şekildeki dolu izi kasko kullanımı ile hasarsızlığınız bozulabilir.

Dolu hasar anlaşmalı servisler

Mini onarım ile hasarsızlığınızı bozmadan dolu hasarlarında kasko kullanmak istiyorsanız, kaskonuzda “mini onarım” kısmında geçen tamir şirketini (Auto King, RS gibi) aramalısınız.

Eğer mini onarım kullanmaksınız dolu göcüğü izi tamiri yaptıracaksanız, kaskonuzun anlaşmalı olduğu bir tamirhaneye gidebilirsiniz.

Dolu hasarı onarımı

Kaportada boyanın zarar görmediği göçükler “boyasız kaporta göçük düzeltme” denen vakum yöntemiyle kolayca ve iz bırakmadan onarılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz mini onarım hizmeti de bu şekilde dolu hasarını tamir eder.

Kasko hasar uygulamalarıyla ilgili diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneriyoruz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü