Kasko ile ilgili sorular ve uzman yanıtları

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Kasko
  4. Kasko ile ilgili sorular ve uzman yanıtları
Kasko ile ilgili sorular

Kasko ile ilgili sorular arasından en çok merak edilenleri ve en sık sorulanları, kasko sigortası uzmanlarımız sizler için araştırıp en güncel ve anlaşılır şekilde yanıtladı.

Kasko hangi araçlara yapılır?

Ruhsata kaydı yapılabilen tüm araçlar için kasko yaptırılabilir. Traktör kaskosu, motorsiklet kaskosu, iş makinesi kaskosu, biçerdöver kaskosu, karavan kaskosu ve hatta römork kaskosu bile var.

Motora kasko yapılır mı?

Çok sorulduğu için, ayrı bir soru olarak ekledik. Evet, motorsikletler için kasko sigortası, motosiklet hırsızlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Neden kasko yaptırmalıyım?

Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Bu durumda kasko ne işe yarar diye sorabilirsiniz. Kasko yaptırmanın en önemli avantajı kasko kendi aracınızdaki hasarları ödeyeceği için çok para ödeyip aldığınız aracınızın parasını güvence altına almış olursunuz. Yani arabanızı kafanız rahat kullanırsınız.

Kasko kaç yılda bir yapılır?

Kasko sigortası vadesi bir yıldır. Bu yüzden bir yıllık sürenin sonunda kaskonun yeniletilmesi gerekir. Örneğin 21 Temmuz 2020 günü kasko yaptırdınız diyelim. Kaskonuz 21 Temmuz 2021 günü saat öğlen 12’ye kadar geçerli olur. Bu tarihten önce yenilemeniz gerekir.

Kasko ne zaman yenilenir?

Kasko vade bitiminde yenilenir. Ama kasko bitmeden yenileme mümkündür. Kasko vadesinin bitmesine bir ay kala yeni kasko teklifi alıp yenilemesini yaptırabilirsiniz. Kasko vadesini kaçırırsanız zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi gecikme zammı ya da cezası yoktur. Ancak bazı sigorta şirketleri vadesinde yenilenmeyen kaskonun hasarsızlık indirimini düşürebiliyor.

Kasko ne zaman yapılır?

Zorunlu bir sigorta olmadığı için trafik sigortasının aksine istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Yani aracı satın alırken hemen kasko yaptırmak zorunluluğunuz yoktur. Ama var olan kaskonuzu araya zaman girmeden yenileyerek ya da kaskolu aracınızı satıp yeni araç alırken yeni aracı da kaskolayarak hasarsızlık indiriminizi kaybetmeden devam ettirebilirsiniz.

Kaskoya ara vermek

Kaskonuzu istediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz. Kasko vadenize kalan süre kadar da kasko iade parası alırsınız. Ancak kaskoya ara vermek durumunda hasarsızlık indiriminizi kaybedebilirsiniz.

Kaç yıllık arabaya kasko yapılmaz? 10 yaşından büyük araçlara kasko yapılır mı?

Bu konuda kesin bir kural ya da kanuni bir düzenleme yok. Yani kaç yaşında arabaya kasko yapılır sorusunun tek bir yanıtı bulunmuyor. Sigorta şirketlerinin kaskoda araç yaşı için farklı uygulamaları var. Ancak genel kural olarak aracın yaşı on, on beş yılı geçtikten sonra kasko şirketleri aracı sigortalamakta isteksiz davranır. Yaşlı araçların kazaları çok olduğu için. Genellikle de eski araçlara kasko yapılmaz ya da sigortalamıyoruz demezler ama kasko yaşı yüksek araçların kasko fiyatını yüksek belirlerler.

Kasko tüm hasarı karşılar mı?

Tüm hasar ifadesi ucu açık, çok geniş bir ifade. Farklı kasko türleri vardır ve bunların karşıladığı hasar türleri farklıdır. Kasko çeşitleri ve fiyatları ile ilgili yazımızdan detaylarını okuyabilirsiniz.

3 aylık kasko yapılır mı?

Yaygın uygulama bir yıllık kaskodur. Ama bazı kasko şirketleri daha üç aylık, aylık gibi kısa süreli kasko yapabiliyor.

Birden çok kasko yaptırabilir mi?

Kanunen aynı araca birden çok kasko yaptırılamaz. Her bir araç için tek bir kasko olabilir.

Kaskodan nasıl faydalanılır?

Kaskodan nasıl para alınır? yazımızdan kaskodan fayda sağlamakla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kasko değer listesi mtv nedir?

Motorlu taşıt vergisi (mtv) ödenirken artık aracın kasko değer listesindeki kaç para olduğunu gösterir tutar dikkate alınır. Araçların model, marka ve yılına göre en güncel ve resmi kasko değer listesine Devlet’in Gelir İdaresi Başkanlığı‘ndan ulaşabilirsiniz. Bu liste her yıl değişir.

Kasko sigortası tahkim başvurusu nedir?

Kaskonuzla ilgili bir konuda sigortacınızla anlaşmazlığa düştüyseniz mahkemeye gitmek yerine sigorta hakemlerine de başvurabilirsiniz. Sigorta Tahkim Kurulu bu konudaki resmi otoritedir. Kasko sigortası tahkim başvurusu için detayları buradan okuyabilirsiniz. Tahkim başvurusu sadece ıslak imzayla yapılabiliyor ve 2020 fiyatlarıyla 100 ila 350 TL arasında başvuru ücreti var. Anlaşmazlık tutarına göre bu ücret değişiyor.

Kasko şirketiniz Tahkim’e üye değilse, bu başvuruyu yapamazsınız. Kasko yapılırken verilen kağıtlarda (kasko poliçesi) sigortacınızın üyelik bilgisi yazılıdır.

Trafik sigortası kasko farkı

Her ikisi de araç sigortası da olsa trafik sigortası ile kasko iki farklı sigortadır, birbirinin yerine geçmez.

  • Trafik sigortası zorunludur. Kasko sigortası ise zorunlu değildir, isterseniz yaptırırsınız.
  • Trafik sigortası, bir sorumluluk sigortasıdır; aracınızla diğer araçlara ve kişilere vereceğiniz zararları öder. Kasko ise sorumluluk sigortası değildir; sadece sizin aracınızdaki hasarları öder.
  • Trafik sigortasını yaptırmazsanız ceza ödersiniz. Ayrıca zamanında yaptırmazsanız gecikme zammı vardır. Kasko ise isteğe bağlı bir sigorta olduğu için yaptırmama ya da yeniletmeme cezası yoktur.

Kasko yok sigorta var durumunda kendi aracınız sigorta koruması altında değil demektir.

Trafik sigortası kasko bir arada olur mu?

Türkiye’de zorunlu trafik sigortası ile kaskonun bir arada olduğu bir ürün yasal olarak tanımlanmamıştır. Trafik sigortanızı yaptırırken kaskonuzu da yaptırırsanız, her iki araç sigortasını tek vadeyle takip edebilirsiniz, çünkü ikisinin de vadesi aynıdır (bir yıl). Ancak ikisi için ayrı sigorta kağıtları (poliçe) düzenlenir ve sigorta fiyatı belirlenir.

Kasko eksperi kimdir? Kasko eksperini kim seçer?

Trafik kazası sonrası aracı inceleyip, ne kadarlık hasar ödemesi yapılacağını söyleyen kişiye kasko eksperi denir. Eksperi sadece sigortacı seçer diye bilinse de aslında tüketicinin de bu hakkı vardır. Sigorta dilinde “Eksper Tayini” denen eksperin seçilmesi işini hemen hemen her zaman kasko şirketi yapıyor olsa da tüketici olarak isterseniz siz de seçebileceğinizi unutmayın. Üstelik, kanuna göre sigortacı ödenecek paranın belirlenmesi amacıyla yapılan bu giderleri bunlar faydasız kalmış olsalar bile ödemek zorundadır.

Aracın perte çıkması ne demek? Pert nedir?

Kaskoda aracın pert olması ya da halk arasındaki deyişle perte çıkması, araç tamir masraflarının kazanın olduğu tarihteki piyasa değerini aşması ya da aracın onarılmayacak şekilde zarar görmesi demektir. Bu durumdaki araca sigortacılar “tam hasara uğramış” der. Bu durumdaki aracın hurdaya ayrıldığına dair hurda tescil belgesi sigortacıya verilmeden araç sahibine sigorta parası ödenmez.

Kasko pert ödemesi sonrasında hurdaya çıkmış araç kasko sigorta şirketinin olur ve bunu hurdacılara satarlar. Eğer hurda aracın sizde kalmasını isterseniz, hurdanın piyasa değeri ödenecek pert parasından düşülür. Düşülen bu miktara sigortacılar sovtaj bedeli der.

Kasko çekici hizmeti kaskoyu bozar mı?

Sadece çekici hizmeti kullanmakla kaskonuz bozulmaz.

Kasko aküyü karşılar mı?

Akü bitmesi varsa kaskodan yeni akü alamazsınız. Ancak aracınız yolda kaldıysa kaskonun çekici hizmetinden yararlanabilirsiniz. Eğer akünüz çalınır ise kasko aküyü karşılayacaktır.

Çalınan araç kasko ödemesi nasıl olur? 

Kasko çalınan arabayı öder mi? Evet, öder. Ancak çalınmış olan aracın bulunması için polis tarafından yapılacak araştırmalar 30 gün içinde sonuç vermediği takdirde sigortacıya, bu durumu gösteren belgelerle birlikte başvurmalısınız. Böylece çalınan araç kasko ödemesi yapılır. Peki kasko çalınan arabanın ne kadarını öder? Aracın çalındığı tarihteki piyasa değeri üzerinden belirlenen tutar ödenir.

Çalınan aracın bulunması, sigorta parasının ödenmesinden önce olursa sigortalı aracı geri almak zorundadır. Araç para ödendikten sonra bulunur ise ya aldığınız sigorta parasını sigortacıya geri vermeniz ya da aracın mülkiyetini sigortacıya devretmeniz gerekir. Araçta çalınma dolayısıyla bir hasar meydana gelmiş ise sigortacı zararı öder.

Kasko haram mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2005 yılı 64 nolu “Sigortanın Dini Hükmü” konulu resmi kararına göre kaskonun da içinde yer aldığı sigorta uygulamaları genel olarak caiz kabul edilmiştir. Bu karara göre kasko haram değildir.

Kasko sigortası ile ilgili sıkça sorulan sorular arasında istediğinizi bulamadınız mı? Sorunuzu hemen bize iletin, kasko uzmanlarımız yanıtlasın. Aşağıdaki yorum kısmına sorunuzu yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü