Kasko neleri ödemez?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Kasko
  4. Kasko neleri ödemez?
Kasko neleri ödemez?

Araç kaskosu yaptırırken kasko fiyatı kadar önemli, belki ondan da çok dikkat edilmesi gereken kasko neleri ödemez (ya da diğer bir deyişle kasko neleri karşılar) sorusudur. Dikkat, kasko sigortası aracınızla ilgili tüm hasarları ödemeyebilir! Böylece hasar anında hem cebinizden yüklü para çıkabilir hem de kaskoya boşuna para ödemiş olursunuz.

Kasko neleri ödemez, hangi durumlarda kasko ödeme yapmaz sorularının yanıtı kasko türünde saklıdır. Çünkü zorunlu trafik sigortasının aksine kaskoda tek, standart bir ürün yoktur. Yaptırdığınız kasko çeşitine göre kasko kapsamında nelerin ödenip ödenmeyeceği çok değişir. Nitekim kaskonun ödemediği durumlar sigortacıdan sigortacıya, hatta aynı sigortacının farklı kasko ürünlerine göre bile değişir. Kasko çeşitleri ve fiyatları yazımızdan kasko türleri hakkında önemli bilgileri okuyabilirsiniz.

Kasko türlerindeki bu farklı uygulamalara karşın Devlet’in belirlediği bazı durumlarda hangi kasko türünü, hangi sigortacıdan yaptırmış olursanuz olun kaskodan para alamazsınız. Kasko sigortası uzmanlarımız sizin için bu durumları araştırdı. Aşağıdaki hallerde araçta meydana gelen zararları kasko ödemez (sigortacıların ifadesi ile “sigorta teminatının dışındadır”).

Kaskonun ödemediği özel durumlar

1. Savaş, çarpışma, iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma gibi askeri hareketler.

2. Nükleer ve radyoaktif durumlar.

3. Polis gibi kamu birimleri tarafından yapılanlar hariç araç çekilme/taşıma durumları.

Kaskonun kapsamadığı sürücüyle ilgili durumlar

4. Ehliyetsiz sürücü tarafından yapılan kazalar.

5. 0.5 promilin üstünde alkol almış sürücülerin yaptığı kazalar.

6. Uyuşturucu kullanmış sürücülerin kazaları.

Diğer durumlar

7. Araca sahibi ya da birlikte yaşadığı kişilerce kasten verilen zararlar.

8. Aracın ruhsatında belirtilen fazla yük ve yolcu taşıması sırasında olan zararlar.

9. Sürücünün kaza yerini kimliğinin tespit edilmesini engellemek için terk etmesi.

10. Terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan biyolojik ya da kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar.

11. Kasko yaptırırken muafiyetli kasko seçtiyseniz, muafiyet tutarı kadar parayı sigortacı ödemez. Muafiyetli kaskonuz var ise kasko yaptırırken belirlene bir miktar, kasko sigortacısı size hasar parası öderken düşülür.

Tüm bunlar kaskonun ödeme yapmadığı durumlar arasındadır. Ancak özel bazı durumlarda sigorta şirketleri kuralları esnetebiliyor. Örneğin 15 Temmuz olayları sırasında zarar gören araçlar için kasko ödemesi yapılmaması gerkiyordu. Ancak kasko şirketleri burada inisiyatif alarak zarar gören araçlara kasko sigortası kapsamında ödeme yaptılar.

Kasko nedir neleri kapsar yazımızdan kaskoyla ilgili temel bilgileri ve kaskonun ödediği durumları öğrenebilirsiniz.

Kasko neden ödeme yapmaz?

Kasko ne zaman ödeme yapmaz sorusunu yanıtlamış olduk. Peki ama kasko neden bu hallerde ödeme yapmıyor? Yukarıda anlattığımız durumlarda kasko ödeme yapmaz çünkü sürücünün alkollü olması ya da ehliyetinin olmaması gibi gerekçeler yasal değildir. Sigortacılar, yasal olarak yapılmaması gereken hallerdeki zararlardan sorumlu olmazlar.

Buna ek olarak, her sigortacı bazı hasar durumlarını ödemeyeceğini baştan tüketiciye söyleyerek kasko kapsamına almayabilir. Kaskonun kapsamı ne kadar daralırsa, fiyatı o kadar ucuzlar. Ama hasar olduğunda da kaskodan para alamayabilirsiniz. Hasar olduğunda keşke dememek için lütfen Kasko Alırken Nelere Dikkat Etmeli yazımızı okuyun.

Kasko sigortasıyla ilgili yasal tüm bilgileri ise Devlet’in düzenlediği Kasko Genel Şartları‘ndan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü