Ucuz kasko nasıl yapılır?

 1. Anasayfa
 2. Sigorta İşleri
 3. Kasko
 4. Ucuz kasko nasıl yapılır?
Ucuz kasko nasıl yapılır?

Her şey gibi kasko fiyatları da giderek artıyor. Ucuz kasko nasıl yapılır konusu da bu nedenle daha da önemli hale geliyor. Kasko indirimler nelerdir diye merak ediyorsanız, kasko sigortası uzmanlarımın hazırladığı bu özel yazı tam size göre. İndirim tavsiyelerimizle kaskoya  ödediğiniz paradan her yıl önemli tasarruf yapabilirsiniz.

1. Hasarsızlık indirimi yazılır, indirimli kasko okunur

Kasko fiyatı neden yüksek diye isyan etmemek için hasarsızlık indiriminize gözünüz gibi bakın. Çünkü kasko fiyatını etkileyen faktörler içinde belki de en önemlilerinden biri kasko hasarsızlık indirimidir.

Kasko hasarsızlık indirimi nedir?

Hasarsızlık indirimi, kaskonuzdan hasar ödemesi almadan bir yılı tamamladıktan sonra kaskonuzu yenilerken verilen indirim türüdür.

Kasko hasarsızlık indirim oranları nedir?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi oranları Devlet tarafından belirlendiği için tüm sigortacılarda aynıdır. Ama kaskodaki hasarsızlık indirimi basamakları için bir standart yoktur. Her sigortacı kendi hasarsızlık kademelerini uygulayabilir. Ancak genellikle sigortacılar şu hasarsızlık oranlarını uygular:

Hasarsızlık
Kademesi – Süresi

Hasarsızlık
İndirim Oranı
1. yılyüzde 30
2. yılyüzde 40
3. yılyüzde 50
4. yılyüzde 60

Kasko hasarsızlık indirimi nasıl bozulur?

Yüzde 60’a varan indirimle kasko yaptırmak harika. Ama diğer yandan da kasko indirimi ne zaman bozulur diye insan endişe ediyor. Kaskoyu aracınız için sigortacınız hasar ödemesi yaparsa kasko hasarsızlık indirimi bozulur.

Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir

Kasko fiyatınızı azaltacak (ya da artıracak) en önemli etkenlerden biri hasarsızlık indirimi olduğundan bozulmamasına dikkat etmeniz çok önemli. Küçük bir hasarınız olduğunda onarım maliyeti ile hasarsızlık indirimini kaybetmekten doğacak ilave kasko fiyatını hesaplayın. Onarım parası daha küçükse kaskonuzu kullanıp hasarsızlık indiriminizi bozdurmayın.

Kimi sigortacılar kendi seçtikleri servisleri kullanmanız durumunda hasarınız olsa bile hasarsızlık indirimini bozmazlar. Kaskonuzu kullanmanız gerekirse sigortacıya bu durumu mutlaka sorun.

Çok küçük hasarlar için kaskonuzu bozup hasarsızlık indiriminizi kaybetmeyin.

2. Tamirat detaylarına dikkat edin

Kaskonuzdan hasar durumunda nasıl yararlanacağınıza dair iki önemli detay vardır:

 • Tamirat yapılacak servis, tamirhane: Tamir servisini siz ya da sigortacı seçebilir. Sadece sigortacının servis seçebileceği kaskoların fiyatı daha düşük olacağı için, indirimli kasko arıyorsanız bu seçeneği seçin. Ama kaza durumunda istediğinizde servise gidemeyeceğinizi de unutmayın.
 • Tamirde kullanılacak parça türü: Kaskodan tamir ettireceğiniz aracınızın onarımında orjinal ya da eşdeğer parça kullanılacağı kaskoda belirtilir. Uygun fiyatlı kasko arıyorsanız eşdeğer parça kullanım şartı olan kaskoları seçin, daha ucuzdurlar.

Kaskolu aracın tamiratı dahil Devlet tarafından belirlenen kasko uygulama detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kasko Sigortası Genel Şartları‘nda bulabilirsiniz.

3. Kaskonuza gizlenmiş ilave maliyetleri keşfedin

Sigortacılar kasko fiyatını yükseltmek için bazı ilave özellikleri kaskoya ekleyebiliyor. Bunları sigortacınıza sorun. İhtiyacınız olmadığını düşündüklerinizi çıkarttırın, kasko fiyatı düşecektir.

 • İhtyari mali mesuliyet: Trafik sigortası ile verilen korumaya ilave sigorta koruması satın almaktır. İhtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız çıkartırabilir ya da miktarını azalttırabilirsiniz.
 • İkame araç: İkame araç yani aracınız tamirdeyken kasko şirketince size verilecek geçici aracın kaç gün süreyle ve hangi seviye araç olarak verileceğini değiştirme imkanınız varsa, kasko fiyatı buna göre değişir. Örneğin ikame araç süresi 7 gün veya 15 gün olarak seçimli sunuluyorsa 15 günü seçerseniz kaskoya ödeyeceğiniz para artacaktır. İkame araç seviyesi ise bu aracın ne marka/kalite olacağını belirler. Üst ya da lüks ikame araç seçeneği seçmezseniz yine kasko fiyatı düşecektir.
 • Hukuksal koruma: Aracınızla ilgili olarak davalık olmanız durumunda mahkeme masraflarını ödeyen ilave sigortadır.
 • Ferdi kaza: Kasko fiyatını otomatik artıran ilave sigortadır. Aracınızda bulunan sürücü ve yolcuların kaza sonucunda yaralanması, sakat kalması veya ölmesi durumunda tazminat öder. Ferdi kazayı kaldırtıp ya da miktarını düşürtüp, kasko fiyatını ucuzlatabilirsiniz.
 • “Süper”, “Lüks”, “İlave”, “Ekstra” gibi isimler altında sunulan hizmetlerin detayını mutlaka sorun. Ücretsiz değillerse, ne işe yaradıklarını anlayın. İşinize yaramayacaklarsa kaskoda bu özellikleri istemiyorum diyerek çıkarttırın ve kaskonuzu daha ucuza alın.

4. Mini hasar onarımından yararlanın

Artık hemen her kasko şirketi kaskonun yanında mini hasar onarım hizmetleri sunmaktadır. Kasko alırken sigortacınızdan bunları öğrenin. Küçük göçüklerin, çiziklerin ya da belirli boyuta kadar tampon hasarlarının ücretsiz tamiri için bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Böylece kasko hasarsızlığınız küçük bazı onarımlar için bozulmamış olur.

5. Sürücü sınırı isteyin

Eğer aracınızı sadece siz ya da belirli kişiler kullanacaksa, kaskonuzu buna göre yaptırın. Kasko fiyatı yüzde 10 ila 20 arasında daha düşük çıkabilir. Ancak hasar anında sürücülerin kaskoda belirtilen kişiler olması gerekir.

6. Sınırlı süre için kasko yaptırın

Eğer aracınızı sürekli değil, çok az ve belirli zamanlarda kullanıyorsanız bir yıllık kasko yaptırmayabilirsiniz. Tabii aracınızı çok kullanmasanızda çalınma ya da park halindeyken zarar görme riski olduğunu unutmayın! Kimi kasko şirketlerinin kısa süreli kasko, aylık kasko gibi ürünleri var.

7. Muafiyet ekletin

Hasar durumunda sigortacının belirli bir miktar zarardan sorumlu olmaması yani muaf olması ile sigortaya ödeyeceğiniz para düşecektir.

8. İhtiyacınıza uygun kasko çeşidini seçin

Yukarıda detaylarını paylaştığımız gibi dört farklı kasko türü vardır. Bu kasko türleri farklı güvencler içerdiği için de fiyatları da aynı şekilde farklıdır. Koruma seviyelerinin (dolayısıyla kasko fiyatlrının) azdan çoğa doğru olmasıyla sıralamaları şöyledir:

 • Dar kasko (en ucuz)
 • Normal kasko
 • Genişletilmiş kasko
 • Tam kasko (en pahalı)

Kendinize en uygun kasko türünü seçebilmeniz için kasko türleri ve fiyatları hakkındaki yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü