Kasko çeşitleri nelerdir?

 1. Anasayfa
 2. Sigorta İşleri
 3. Kasko
 4. Kasko çeşitleri nelerdir?
Kasko çeşitleri nelerdir?

Kasko yaptırmak istiyorsunuz ve en uygun fiyatı bulmak için sigortacılardan kasko teklifleri aldınız. Ama önünüzde çok sayıda kasko teklifi var, kafanız karıştı. Yalnız değilsiniz. Sigorta ürünlerini araştırmak ve satın almak tüketiciler için hiç de kolay değil. Kasko sigortası türleri, kasko çeşitleri nelerdir? Kasko sigortası uzmanları olarak en anlaşılır şekilde, ama püf noktalarını kaçırmadan sizin için özetledik.

Kasko teklifini hangi sigortacıdan alırsanız alın, sigortacı kaskosuna ne isim verirse versin kanunen kasko türleri dört tanedir. Kasko çeşitleri ve fiyatları:

1. Dar Kasko (en ucuz kasko)

Verilebilecek kasko teminatların yani sigorta korumalarının sadece bir kaçının oluğu kasko çeşitidir.

Dar kapsamlı kasko neleri kapsar?

Dar Kapsamlı Kasko neleri kapsar sorusunun yanıtı sigortacıdan sigortacıya değişebilir. Bu yüzden sigortacınıza dar kasko kapsamında neler var diye sormalısınız. Genellikle sadece aracın yanması ve çalınması gibi bir iki risk sigortalanır. Çarpışma, çarpma gibi önemli bazı riskler dahil edilmez.

Dar kasko avantajı nedir?

Dar kaskonun tek avantajı vardır, fiyatı. Kapsamı da adı gibi dar olduğu için diğer kasko çeşitleri içinde en ucuzu dar kaskodur.

Dar kapsamlı kasko kime uygun?

Aracını çok az kullanan ya da kasko yaptırmak için çok sınırlı bütçesi olan sürücüler için dar kasko uygun bir seçim olabilir.

Dar kapsamlı kasko yorum

Eğer bütçe imkanınız varsa, içeriği daha zengin bir kasko yaptırmanızı öneriyoruz. Kaskoyu öderken daha az para vermenin cazip geldiğini biliyoruz. Ama dar kaskonun size sundukları gerçekten az olacaktır.

2. Normal Kasko

Sadece “kasko” olarak da tabir edilen bu kasko çeşidi, kanunen belirlenmiş kasko paketinin tamamını sunan kasko türüdür.

Normal kasko neleri kapsar, hangi hasarları öder?

 1. Aracınızın çarpması.
 2. Araç hareket ederken ya da park halindeyken başka bir aracın ya da cismin size çarpması, aracınızın devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar.
 3. Kötü niyetle ya da fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin aracınıza vereceği zararlar.
 4. Aracınızın yanması.
 5. Aracınızın çalınması.

Normal kasko yorum

Dar kaskodan sonra en uygun kasko fiyatları normal kaskoda çıkar. Eğer kaskoya az para harcamak istiyorsanız ama temel korumalar da kapsamda olsun istiyorsanız tercihiniz normal kasko olsun.

3. Genişletilmiş Kasko

Normal kaskodaki korumalara ilave olarak ekstra bazı teminatlar da içeren, kapsamı daha fazla olan kasko türü.

Genişletilmiş kasko neleri kapsar?

Aşağıdaki güvencelerin bir kısmı genişletilmiş kasko ile verilebilir. Ancak hepsi birden mutlaka olacak diye düşünmeyin. Sigortacı bunlardan istediklerini kaskoya ekler, hepsini birden değil. Bu nedele kasko şirketinize genişletilmiş kaskoda neler var diye teklif alırken mutlaka sorun.

 1. Türkiye dışındaki zararlar.
 2. Grev, halk hareketleri, terör gibi olaylar sonucunda meydana gelen zararlar.
 3. Deprem, fırtına, sel gibi doğal afetlerin yaratacağı zararlar.
 4. Sigara nedeniyle oluşan yangın.
 5. Çekilen veya çektirilen araçlara gelen zararlar.
 6. Aracın kaza nedeniyle kullanılamaması kaynaklı gelir kaybı.
 7. Araç anahtarının ele geçirilmesi nedeniyle aracın çalınması.
 8. Hayvanların vereceği zararlar.
 9. Yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık nedeniyle meydana gelen zararlar.
 10. Aracın mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arızalar, kırılmalar ile lastiklerde meydana gelen zararlar.
 11. Mini onarım, araç temizliği gibi asistans (destek) hizmetleri.

Genişletilmiş kasko yorum

Genişletilmiş kasko, en yaygın kasko türüdür. Fiyat olarak dar kapsamlı ve normal kaskonun üstünde olmakla birlikte alacağınız ilave korumalar bir kaza anında çok işinize yarayacaktır. Bu nedenle kafanız rahat şekilde arabanızı kullanmak için araç sigortası yaptıracaksanız önerimiz genişletilmiş kasko yaptırmanız. Ancak yukarıdaki ilave korumlardan (teminat) hangilerinin kasko kapsamında olduğunu sigortacınıza mutlak sorun.

4. Tam Kasko (en pahalı kasko)

Halk arasında “full kasko” olarak da bilinen kasko sigortasıdır. Genişletilmiş kasko kapsamında dahil edilebilecek tüm riskleri içeren kasko çeşididir. Full kasko nedir, neleri kapsar diyorsanız yukarıda genişletilmiş kaskoda belirtilen ilave korumaların bir kısmının değil, tamamının yer aldığı kasko diyebiliriz.

Tam kasko ne demek? Ne işe yarar?

Devlet’in Kasko Geneş Şartları adı verilen kaskoyla ilgili yasal düzenlemesinde belirttiği tüm araç riskleri için koruma sunan kasko türüdür. Aracınız için tüm bu durumlara karşı kasko güvencesi satın almanıza yarar.

Tam Kasko yorum

Sigortacıların hemen hiçbiri tam kasko ürünü sunmamaktadır. Eğer araç kullanırken hiçbir risk kasko dışında kalmasın diyorsanız sigortacınıza özellikle tam kasko istediğinizi özellikle belirtin. Doğal olarak en pahalı kasko türüdür. Kendi aracınız için genişletilmiş kasko, karşılabileceğiniz pek çok olumsuzluğu içerdiği için yeterli olacaktır. Ama araç kiralamada full kasko seçeneğini uygun fiyata bulabiliyorsanız, tavsiye ederiz.

Kasko türü nasıl anlaşılır?

Siz sigortacınıza hangi kasko türünü istediğinizi söylediniz. Peki aldığınız kasko sigortası gerçekte hangi sigorta çeşidi? Kasko türü sorgusunu nasıl kolayca yapabilirsiniz? Aldığınız kasko teklifi ya da poliçesini (sigorta kağıdı) açın. İlk sayfanın en üstünde, büyük harflerle kasko türü yazılmak zorunda. Bu kanuni bir mecburiyet. Böylelikle kolaylıkla kasko türünü sorgulayabilirsiniz. Kasko alırken mutlaka bu başlık kısmına bakın.

Hangi kasko daha iyi?

Yukarıda avantaj ve dezavantajları ile kasko türlerini anlattık. Hangi kasko en iyi sorusunun yanıtı oldukça kişisel. Bütçenize, kaskodan beklentinize göre bu yanıt değişecektir. Bu nedenle hangi kaskoyu önerirsiniz sorusuna tek bir yanıt vermek oldukça zor. Ancak en yaygın satılan kaskonun genişletilmiş kasko olduğunu tekrar anımsatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü