Kaskoda dikkat edilmesi gerekenler

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Kasko
  4. Kaskoda dikkat edilmesi gerekenler
kaskoda dikkat edilmesi gerekenler

2020 yılında kaskoda dikkat edilmesi gerekenler neler? Kasko yaptırırken sadece kasko kaç para diye bakmayın. Nasıl bir kasko aldığınıza dikkat etmezseniz, kaza olup da kaskoyu kullanmak zorunda kalırsanız üzülebilirsiniz! Kaskoda dikkat edilmesi gerekenleri kasko sigortası uzmanlarımız sizin için araştırıp, anlaşılır şekilde özetledi.

Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Türkiye’de araç sahibi olmak kolay değil… Artan dövizle birlikte hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları iyice arttı. Araçlar bu kadar değerlenirken, kaskonun önemi iyice arttı. İşte en uygun ve doğru kaskoyu alabilmek için uzman tavsiyelerimiz:

1. Kaskoda servis seçimi

Kasko servis seçimi nasıl yapılır sorusu, kaskoda dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biridir. Çünkü hasarınızı kaskodan yaptırmak istediğinizde hangi tamirhaneye ya da oto servisine gidebileceğinizi belirler.

Bazı kaskolarda servis sınırı vardır. Kaskoda servis seçimi kısıtı olarak ifade edilen böyle bir kasko satın alırsanız aracınız hasar gördüğünde istediğiniz servise götürüp tamir ettiremezsiniz.  Onarımın sigortacının belirleyeceği serviste yaptırmak zorunda kalırsınız.

Karşılaştırdığınız kasko teklifleri arasında fiyatı diğerlerine göre çok düşük olanlar genellikle böyle servis sınırlaması olan sigortalardır. Bir hasar anında kendi istediğiniz tamirciye/oto servisine arabanızı götürmek istiyorsanız kaskonuzu yaptırırken servis sınırı olmamasını belirtin.

2. Parça değişimi: orijinal mi tedarik mi

Kaskolu aracın onarımında parça değişimi gerektiğinde orijinal mi yoksa tedarik ya da diğer adıyla eşdeğer parça mı kullanacağı kasko yaptırılırken belirlenir. Sigortacınıza bu detayı sorun. Ayrıca kasko teklif belgesinde de orjinal ya da tedarik parça kullanım bilgisi bulunur.

3. Muafiyetli kasko

Ucuz görünen kaskolardaki bir diğer detay muafiyet olayıdır. Kaskoda muafiyet nedir diye sorabilirsiniz. Muafiyetli kasko yaptırırsanız hasar olduğunda sigortacı hasar tutarının belirlenen kısmından muaf olur, yani ödemez.

Muafiyet belirli bir yüzde ya da sabit bir tutar olabilir. Mesela yüzde 10 muafiyetli kasko demek, kaza sonrasında çıkan hasarın yüzde 10’unu sigortacı ödemez demektir.

Örneğin arabanızı park ederken tamponunuzu vurdunuz ve 2 bin TL hasar çıktı. Yüzde 5 muafiyetli kaskonuz varsa 2 bin TL’nin yüzde 10’u olan 200 TL’yi sigortacıdan alamazsınız. Sigorta şirketi size 1.800 TL öder.

Sabit tutar muafiyetli kasko ise adı üstünde belirli bir tutarın muaf tutulduğu kaskodur. Kasko poliçesinde hasar durumunda muafiyet tutarı örneğin 500 TL’dir yazar. Yukarıdaki örneğe dönelim. 2 bin TL tampon hasarınızın 500 TL muafiyeti ödenmez, sigortacı size bin 500 TL verir.

Kaza sonrasında bunlarla uğraşmak istemezseniz muafiyetli kasko yaptırmayın. Muafiyetsiz kasko poliçesinde “muafiyet uygulanmaz” ya da “muafiyet yoktur” gibi ifadeler olur.

4. Kasko anahtar kaybı

Sigortacıların anahtar kaybı klozu dediği uygulamanın kaskoya dahil olup olmadığını sorun. Bu biraz detay bir konudur. Kasko teklifi alıp kasko fiyatlarını karşılarken aklımıza gelmez. Ama aşağıdaki durumları kasko yaptırmadan önce sigortacıdan öğrenirseniz olası bir anahtar kaybı ya da anahtar çalınması durumunda üzülmezsiniz:

  • Kaskonuzun anahtarın sürücünün kusuru olarak çalınması durumunda hasarı ödüyor mu?
  • Anahtar çalındığında alarm ve merkezi kilit sisteminin yenilenmesi gibi masrafları kapsıyor mu?
  • Kaskodan anahtar değişimi, kaskodan anahtar yaptırma var mı?

5. Kasko kimin üzerine olmalı

Piyasadaki kaskoların çoğunda sürücü sınırlaması yoktur. Yani kasko kimin üzerine olursa olsun kaza sonrasında sıkıntı yaşamadan paranızı alırsınız. Ama sigorta fiyatını düşürmek için bazı kaskolarda sürücü sınırı konabilir.

Kaskoda tek sürücü indirimi ya da belirli sürücü indirimi olarak adlandırılan bu uygulama ile kasko fiyatı yüzde 10 ila 20 arasında düşebilir. Ancak kaza anında bu sürücüler dışında biri sürücü ise indirim oranını kaskocunuz ödeyeceği hasardan düşer.

6. Meslek indirimi

Kaskoda dikkat edilecek hususlar arasında meslek indirimi de var. Kasko yaptırırken sigortacınıza mutlaka meslek indirimini sorun.

Öğretmen indirimi, memur indirimi, doktor indirimi, çiftçi indirimi, şirket çalışanı indirimi gibi çok çeşitli kasko meslek indirimleri vardır.

7. Araç bilgileriniz doğru olsun

Kaskoda dikkat edilmesi gerekenlerden son bir konuda kaskolatacağınız aracın bilgilerinin ruhsatta olduğu gibi kaskoya geçirilmiş olduğunu kontrol edin. Böylece bir kaza, hasar durumunda sigortacıyla anlaşmazlık yaşamazsınız.

Kasko nedir, ne işe yarar yazımızdan ise kasko sigortası hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Ucuz kasko nasıl yapılır?

Doğru kaskoyu almak önemli. Ama kaskoyu olabildiğince ucuza yaptırmak da! Kasko ucuza nasıl yaptırılır yazımızdaki önerileri kaçırmayın.

Güncelleme tarihi: 27 Eylül 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü