Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Anasayfa
 2. Sigorta İşleri
 3. Ev Sigortası
 4. Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler
ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev sigortasında bunlara dikkat edin kazançlı çıkın! Sadece bir kaç konuya dikkat ederek hem daha az paraya sigorta yaptırabilirsiniz, hem de hasar anında gol yemezsiniz! Ev sigortası ya da diğer adıyla konut sigortası yorumları ve önerilerimizi okumadan evinizi sigortalatmayın. İşte sigorta uzmanlarımızdan ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Kiracı ile evsahibinin yaptırması gereken ev sigortaları farklıdır

Kiracı konut sigortası yaptırabilir mi sorusunun yanıtı evet.

Ama kiracı için hangi ev sigortasının uygun olduğu  önemlidir. Kiracıysanız boş yere Dask (deprem) sigortası ya da bina sigortası yaptırıp para ödemeyin. Çünkü bu iki sigortada binada oluşacak hasar için kiracıya değil ev sahibine ödeme yapar.

Kiracı için en uygun konut sigortası, ev eşya sigortasıdır.

Eğer ev sahibi dairesini ya da işyerini kiraya vermişse, bu durumdaki evsahibi için en uyun sigorta ise sadece bina sigortası ve dask sigortası yaptırmaktır. Böylelikle mülkünde oluşacak hasarları sigortadan karşılatabilir. Üstelik kiraya verdiği mülk için boş yere eşya sigortası parası da ödememiş olur.

Kendi evinde oturan ev sahibi için en iyi ev sigortası ise tam kapsamlı konut sigortasıdır.

Böylece evsahibi hem binasını hem de eşyalarını sigortalatmış olur.

2. Ev sigortalanırken eşya değerini fazla yazdırmayın

Sigortalı evdeki eşyalar zarar görürse sigorta şirketi eşyaların piyasa değeri üzerinden sigorta parası öder. Sigortada yazan eşya parasını ödemek zorunda değildir.

Yani sigortada eşya değerini fazla yazdırmanız hasar olduğunda daha çok para almanıza yaramaz. Sadece boş yere daha çok sigorta ücreti ödemiş olursunuz.

3. Ev sigortasındaki ücretsiz hizmetleri öğrenin

Günümüzde pek çok konut sigortasında faydalı ücretsiz hizmetler var:

 • Kombi bakımı.
 • Klima bakımı.
 • Halı ve koltuk yıkama.
 • Çilingir.

Ev sigortası asistans hizmetleri ya da destek hizmetleri adı altında geçen bu hizmetleri kullanarak ev sigortanızın parasını çıkarıp, hatta üstüne kâra bile geçebilirsiniz!

Konut sigortasını nasıl bedavaya getirebilirsiniz?

Gelin, basit bir hesap yapalım. Ev sigortası fiyatı evinizin özelliklerine göre çok değişebilir ama ortalama sigorta fiyatı 250 liradan yola çıkalım. Bir senelik sigorta süresi içinde yukarıdaki ücretsiz hizmetlerden yararlanırsanız elde edeceğiniz parasal kazanç yaklaşık 350 lirayı buluyor:

 • Kombi bakımı: 100 lira
 • Klima bakımı: 100 lira
 • Halı yıkama: 100 lira
 • Çilingire kapı açtırma: 50 lira

Dolayısıyla aslında evi sigortalatma ücretini çıkartmış olup, üstüne 100 lira da kârınız oluyor. Ayrıca sigorta süresi içinde evinizde oluşacak hasarların parasını sigortadan almak da mümkün.

4. Konut sigortası indirimlerini kaçırmayın

Evinizi sigortalatırken, tıpkı trafik sigortasında ya da kasko da olduğu gibi bazı sigorta indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Sigorta yaptırırken mutlaka sigortacınıza bu indirimleri sorun. Özellikle de yenileme ve hasarsızlık indirimlerini sunan konut sigortacılarının ürünleri daha uygun ev sigortalarıdır.

Peki konut sigortası indirimleri nelerdir?

 1. Yenileme indirimi: Düzenli yenilenen konut sigortalarına sigortacılar konut sigortası yenileme indirimi verebilir.
 2. Hasarsızlık indirimi: Ayrıca konut sigortası hasarsızlık indirimi de vardır. Sigorta süresi olan bir yıl içinde hiç hasar başvurunuz olmazsa hasarsızlık indirimine hak kazanırsınız.
 3. Alarm indirimi: Ev alarmı indirimi, alarm taktırılmış evlerin sigorta fiyatının daha düşük olmasıdır.

Bu indirimlerin oranları ve koşulları sigortacıya göre değişeceği için sigorta yaptırırken mutlaka sigortacınıza sormanız gerektiğini bir kere daha anımsatalım.

5. Ev sigortasının kapsamı nedir diye detaylıca bakın

Ev sigortası kapsamları, birbirinden çok değişik olabiliyor. Hatta aynı sigortacının bile değişik ev sigortası ürünlerinin oldukça farklı kapsamları var.

Bu nedenle ev sigortası deyip geçmeyin. Sigortacınıza mutlaka nelerin kapsamda olduğunu sorun. Konut sigortası neleri öder, neleri ödemez yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

6. Konut sigortası vergi indirimi hakkınızı kullanın

Ev sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili son önemli nokta vergi indirimidir!

Konut sigortası ödemelerinizi kira vergisinden düşebilirsiniz.

Üstelik beyan ettiğiniz kira gelirinin yüzde 15’ine kadar vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Ev sigortası vergi indirimiyle ilgili Devlet açıklamasına ise Gelir İdaresi Başkanlığı tanıtım yazısından ulaşabilirsiniz.

Bu dört noktaya dikkat ederek kendiniz için en iyi konut sigortasını yaptırmış olursunuz.

Konut sigortası zorunlu mu dahil ev sigortası ile ilgili önemli tüm konuları Ev sigortası nedir, ne işe yarar? yazımızda bulabilirsiniz, okumanızı tavsiye ederiz.

Güncelleme tarihi: 24 Ekim 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü