Ev sigortası kapsamı, içeriğinde eşya ya da bina sigortaları olup olmasına göre değişebilir. Bu nedenle, ev sigortası neyi karşılar sorusunun yanıtı satın alacağınız sigortaya göre çok farklı olabilir. Ama ev sigortası uzmanlarımız sizin için ev yani konut sigortalarını inceleyip bir özet hazırladı.

Ev sigortası neleri kapsar?

1. Bina sigortası kapsamı

Aşağıdaki durumlar sonucunda binada oluşacak zararlar ödenir:

  • Yangın, duman, infilak
  • Yıldırım
  • Sel, su baskını, fırtına, deprem
  • Kara ve hava aralarının eve çarpması

2. Ev eşyası sigortası kapsamı

Evinizdeki eşyaların yukarıdaki durumlara ek olarak aşağıdaki hallerde zarar görmesi de ev sigortası kapsamında ödenir:

  • Hırsızlık.
  • Kaza sonucu eşyaların kırılması.

Geniş kapsamlı ev sigortası ya da tam kapsamlı konut sigortası olarak adlandırılan ev sigortaları, en kapsamlı konut sigortasıdır. Yukarıdaki sigorta kapsamlarının ikisini de içerirler.

Konut sigortasının kapsamlarını daha iyi anlamanın yolu konut sigortası neleri karşılar, neleri ödemez ile ilgili sorulara bakmaktır. Bize gelen bu tür sorulara ev sigortası uzmanlarımızın yazdığı yorumları aşağıda paylaşıyoruz:

Ev sigortası kırılan televizyonu karşılar mı?

Ev sigortası kapsamında “kazaen kırılma teminatı” varsa evinizde kaza sonucu kırılan televizyon, bilgisayar, radyo, müzik seti gibi elektronik cihazları sigorta şirketi öder. Ancak genellikle sigortacılar bu ödemelerde bir muafiyet uygular.

Peki muafiyet ne demek? Muafiyet, ödenecek tazminattan belirli bir miktar paranın kesilmesidir. Kaza sonucu eşya kırılması sigorta ödemesinde bu rakam genellikle birkaç yüz liradır. Ödenecek eşya pahalandıkça bu rakam artar.

Kırılan eşya tablet, laptop gibi taşınabilir bir cihaz ise sigorta ödemez. Ayrıca kaza sonucu değil de arıza, temizleme, montaj sonucu kırılan eşyalar sigorta kapsamında sayılmaz.

Ev sigortası çatı akmasını karşılar mı?

Fırtına gibi bir neden sonucu çatı akması oluşursa sigortacı bunu büyük ihtimalle öder. Eğer izolasyon kusurundan dolayı çatı akmış ise sigortacı bu hasarı ödemeyebilir. Çatı akmasının sigortadan ödenmesi sigortacıdan sigortacıya değişir. Konut sigortası yaptırmadan bu detayı sigortacınıza sorun.

Ev sigortası alt kata su sızması hasarını öder mi?

Konut sigortanızda “komşuluk mali mesuliyet” ya da “komşuluk sorumluluk” teminatı gibi bir ifade varsa, alt komşunuza sizden sızan su gibi zararları sigortacı öder.

Üst kattan su sızarsa ev sigortası karşılar mı?

Bu ise tam tersi durumdur. Komşunuzdan sizin dairenize su sızması gibi durumlarda ise konut sigortanızda “dahili su teminatı” varsa sigortacı zararı karşılar.

Ev sigortası beyaz eşya hasarını karşılar mı?

Ev sigortanızın kapsamında “elektronik cihaz sigortası” eklendiyse karşılar. Ayrıca eğer elektrik gitmesi, voltaj  dalgalanması nedeniyle buzdolabı bozulursa bozdolabının tamir parasının yanında buzdolabı çalışmadığı için bozula yiyeceklerin parasını da sigortacı öder.

Ev sigortası cep telefonu hasarını karşılar mı?

Cep telefonu gibi mobil cihazlarla ilgili kırılmaz, bozulma masraflarını ev sigortası kapsamında sigortacılar ödemez.

Konut sigortası cam kırılması hasarı öder mi?

Ev sigortanızda “cam kırılması teminatı” varsa kapı, pencere camlarının yanı sıra ayna, cam masa, sehpa, vitrin, duşa kabin, balkon ve akvaryum camları da kırıldığında sigorta şirketi para öder.

Ev sigortası hırsızlık kapsamı nasıldır?

“Hırsızlık teminatı” ev sigortasına eklenmişse eve giren hırsızın verdiği zararlar ile çaldığı eşyalar sigortacı tarafından ödenir. Ancak nakit para, altın, hisse senedi gibi değerler sigorta kapsamında normalde ödenmez. Bunları sigorta kapsamına aldırmak için sigortacınızla konuşun. Sigorta şirketi bunlar için kasa şartı gibi koşullar getirebilir.

Ev sigortası misafirlerin zararını karşılar mı?

Bazı ev sigortaları sigortalanmış eve gelen misafirlerin eşyalarını da sigortalar. Ancak genellikle misafirlerin nakit paraları ve ziynet eşyaları hariç tutulur.

Ev sigortasından ile gasp zararı ödenir mi?

Kimi konut sigortalarına gasp (kapkaç) koruması eklenir. Böyle konut sigortalarında, sigortalı evde yaşayanların ev dışında kapkaça uğraması durumunda sigorta ödeme yapar. Genellikle bu sigortanın ödeme limitleri çok düşüktür.

Ev sigortası evdeki yaralanmaları öder mi?

Sigortanıza “feri kaza sigortası” dahil edilmişse evde ya da ev dışında sigorta yaptıran kişi, eşi veya 25 yaşından küçükleri kaza sonucu yaralanırsa, sakat kalırsa ya da ölürse sigorta şirketi para öder. Ancak bu ödemelerin limiti çoğunlukla çok az olur.

Ev sigortası kombi arızasını öder mi?

Konut sigortanızda “elektronik cihaz sigortası” varsa, arızanın türüne göre eksperin yapacağı inceleme sonrasında ödenebilir.

Ev sigortası kombi bakımı öder mi?

Artık pek çok ev sigortası şirketi, konut sigortasına ücretsiz kombi bakımı, klima bakımı, halı yıkama, petek temizliği gibi bazı hizmetleri ekliyor. Sigorta yaptırırken bu hizmetlerden hangilerinin sigorta kapsamında ücretsiz verildiğini sormayı unutmayın. Konut sigortasındaki ücretsiz hizmetler yazımızdan kombi bakım gibi ücretsiz hizmetlerin size ne kadar para kazandıracağını öğrenebilirsiniz.

Konut sigortası rutubet hasarını karşılar mı?

Sigortanızda “izolasyon kusurları klozu” varsa rutubet, küflenme benzeri sebeplerden oluşan boya, badana, onarım masraflarını sigorta öder. Ancak genellikle sigortacıların buradaki ödeme limitleri düşüktür. Ev sigortası yaptırırken “izolasyon kusurları klozu” olmasını isteyin ve ödeme limitini (teminat) sorun.

Ev sigortası su kaçağı, su baskını öder mi?

Konut sigortanızdaki “dahili su teminatı” başlığındaki limitlere kadar su kaçağı ve baskını sigortadan ödenir.

Konut sigortası çilingir hizmeti nasıl alınır?

Ev sigortası yaptırmanın avantajlarından biri kapıda kaldığınızda ücretsiz çilingir hizmeti alabilmektir. Anahtarı kaybettiniz ya da kapının üstünde unuttunuz ve kapıda mı kaldınız? Ne çilingir bulmakla ne de çilingire para vermekle uğraşmayın! Hemen sigortacınızı arayın ve çilingir hizmeti almak istediğiniz söyleyin. Artık piyasadaki tüm konut sigortalarında çilingir hizmeti var. Yine de sigorta yaptırırken sigortacınıza ücretsiz çilingir hizmetini sormakta fayda var.

Konut sigortası kira kaybı nedir?

Sigortalanan evde yangın, su gibi bir hasar oluşması sonrasında ev sahibi sigortalattıysa kirayı alamama, kiracı sigortalattıysa kirayı ödeyememe durumunda kirayı sigorta şirketi öder. Detayları ve kaç lira ödeneceği sigortacıya göre çok değişebilir.

Konut sigortası mevzuatı

Evi sigortalatmak ne işe yarar sorusunun yanıtı satın aldığınız konut sigortasında saklıdır. Aldığınız ev sigortasının içinde ne tür sigortalar olduğuna göre kapsamı çok değişir. Bu kapsamı anlamanın en sağlam yolu ilgili yasal düzenlemelere yani mevzuata göz atmaktır. Trafik, kasko ya da sağlık sigortasında bu daha kolaydır. Çünkü o sigortalara özel genel şart ve yönetmeliği okumanız yeterlidir. Konut sigortası ise pek çok farklı sigorta türüne ait yasal belgeye dayanır:

Ev sigortası neleri karşılar yazımızdan sonra konut sigortası nedir ne işe yarar yazımıza göz atmanızı da öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü