Ev sigortası nedir, ne işe yarar?

 1. Anasayfa
 2. Sigorta İşleri
 3. Ev Sigortası
 4. Ev sigortası nedir, ne işe yarar?
Ev sigortası nedir?

Ev sigortası nedir? Evinizde ve evdeki eşyalarınızda hırsızlık, yangın, deprem, sel gibi nedenlerle oluşan hasarlar için para ödeyen sigortaya ev sigortası denir. Peki ev sigortası ne işe yarar?

Konut sigortası, daire sigortası, ev kaskosu, ev poliçesi veya konut kaskosu ifadeleri de ev sigortası demektir. Ev sigortası tanımı ile aralarında fark olmayıp, aynı sigortanın değişik isimleridir.

Ev sigortası ne işe yarar?

Sıklıkla sorulan neden konut sigortası yaptırmalıyım sorusunun yanıtı aslında ev sigortasının ne işe yaradığında saklı. Ev sigortası, evinizin ya da içindeki eşyalarınızın başına bir şey gelirse size para öder.

Örneğin evinizi sel bastı, binanız zarar gördü, bazı eşyalarınız kullanılamaz hale geldi. Sigortacınız evinizdeki zararınızı uzmanlara hesaplattırır ve zararınız kadar parayı size öder.

Ev sigortası türleri, ev sigortasında neler var?

Ev sigortası nedir sorusunu yanıtladık, peki ama hangi ev sigortası en iyi?

Piyasada onlarca sigorta şirketinin sunduğu pek çok farklı ev sigortası bulunuyor. Size en uygun ev sigortasının hangisinin olduğu esas olarak ev sigortası türlerinde saklı. Temelde üç tür ev sigortası var:

1. Eşya sigortası nedir?

Eşya sigortası, evdeki eşyaları sigortalar.

Kiracı için en uygun konut sigortası olduğu için bu sigortaya kiracı konut sigortası da denilir.

Ev, kiracının olmasa da içindeki eşyalar kiracıya aittir. Dolayısıyla da kiracı ev sigortası yaptırabilir mi sorusunun yanıtı evettir.

Eşya sigortası, eşyaların yanması, kırılması gibi hasarların yanı sıra hırsızlığa karşı da sigorta koruması sağlar.

2. Bina sigortası nedir?

Evdeki eşyaları değil de fiziki olarak binayı sigortalayan ev sigortasıdır. Evini kiraya veren evsahibi için en iyi ev sigortası budur.

Çünkü kiracının eşyalarını sigortalatmak yerine sadece binayı sigortalatmış olur. Bu sebeple ev sahibi konut sigortası da denilir.

3. Tam kapsamlı ev sigortası nedir?

Geniş kapsamlı ev sigortası, ev paket sigortası, konut paket sigortası ya da full ev sigortası isimleriyle de bilinen tam kapsamlı ev sigortası yukarıdaki iki sigortayı birden içerir.

Eğer sahibi olduğunuz kendi evinizde oturuyorsanız, hangi konut sigortası en uygun sorusunun sizin için en doğru yanıtı tam kapsamlı ev sigortasıdır.

Konut sigortası sorgulama

Ev sigortası yaptırıp yaptırmadığınızdan emin değilseniz ve evimin sigortası var mı diye merak ediyorsanız konut sigortası poliçe sorgulama işlemini e-Devlet’ten yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu hizmet ile konut sigortası dahil sigorta bilgilerinizi görebilirsiniz.

Ev sigortası nasıl yapılır?

Sigorta şirketlerinden ya da acentelerinden rahatlıkla ev sigortası yaptırabilirsiniz. Ev sigortası için gerekli evraklar neler diye dert etmeyin.

Çünkü çoğu sigortacı sizden tapu ya da evdeki eşyaların faturası gibi evraklar istemez. Sadece beyan ile yani sözlü bilgi vererek evinizi sigortalatabilirsiniz.

Aşağıdaki bilgileri vermeniz konut sigortası fiyatı öğrenmek için yeterli olur.

 • Evin büyüklüğü (metrekare).
 • Evin adresi.
 • Evdeki eşyaların değeri (lira olarak).
 • Ev yapı tarzı.
 • Evin yaşı (yapım yılı).

Konut sigortası nasıl hesaplanır?

Yukarıdaki bilgiler konut sigortası nasıl hesaplanır sorusunun da yanıtlar.

Evin büyüklüğü fazlaysa, İstanbul gibi deprem riski yüksek yerlerde ise, giriş kat gibi su baskını ihtimali yüksek katlardaysa, evin içindeki eşyalar pahalıysa, ahşap gibi kolay yanabilecek malzemeden yapılmışsa ev sigortası ücreti de daha yüksek çıkacaktır.

Ev sigortalanırken eşya değeri ne yazılır?

Konut sigortası yaptırırken sigortacı sizden evdeki eşyalarınızın değerinin kaç lira olduğunu sorar. Söyleyeceğiniz rakam, eşyalarınızın faturaları üzerinden hesaplanacak kesin bir rakam olmak zorunda değil. Ne kadarlık eşyanız varsa tahmini olarak kabaca bir değer söyleyebilirsiniz.

Ancak uyanıklık yapıp burada eşyalarının değerinden fazla bir değer yazdırmanıza gerek yok. 🙂 Çünkü hasar anında sadece eşyaların değeri kadar zarar karşılanır. Eşyalarınızın değerini yüksek söylemeniz sadece ödeyeceğiniz sigorta primi parasını fazlalaştırmış olur.

Ev sigortası nasıl iptal edilir?

Ev sigortasını iptal ettirmek çok kolaydır. Sigortacınızı arayıp sigortayı iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz ya da bunu yazılı göndermeniz konut sigortası cayma hakkını kullanmak için yeterlidir.

Sigortanızın vadesine kaç gün kalmışsa, kullanmadığınız sigorta parası gün hesabı üzerinden hesaplanır ve sigorta iade parası sigortayı yaptırmış olan kişiye ödenir.

Sigorta iptali açısından bir diğer konu ise sigortayı sigortacının iptal etmesidir. Konut sigortası ödenmezse ne olur sorusunun yanıtı da budur. Ücreti ödenmeyen ev sigortası, sigortacı tarafından otomatik iptal edilir.

Ev sigortası ne kadar 2020?

Ev sigortası kaç lira sorusunun yanıtı değişkendir. Çünkü ev sigortası fiyatı yukarıda bahsettiğimiz gibi evin büyüklüğü, yeri, içindeki eşyaların kaç para ettiği gibi değerlere göre belirlenir. Dolayısıyla evden eve çok farklılık gösterebilir.

Ev sigortası ne kadar sorusu için kabaca da olsa size fikir vermek adına 2020 yılı fiyatlarıyla örnek birkaç ev sigortası fiyatı paylaşalım. Konut sigortası ortalama fiyatları:

 • Bina sigortası (200 bin liralık ev): 170 lira sigorta parası
 • Eşya sigortası (50 bin liralık eşya): 120 lira sigorta parası
 • Hem bina hem eşya sigortası (tam kapsamlı) – (200 bin liralık ev + 50 bin liralık eşya): 250 lira sigorta parası

Özel konut sigortası zorunlu mu?

Hayır, ev sigortası mecburi değildir.

Ama DASK’ın yaptığı deprem sigortası zorunludur. Dask nedir ne işe yarar yazımızda deprem sigortası uzmanlarımızın yorumlarını okuyabilirsiniz.

Konut kredisinde konut sigortası zorunlu mu?

Evet, ev kredisi sigortası zorunludur.

Ancak kredi çekerek ev alırken banka sadece ev sigortası ve Dask yapılmasını zorunlu tutabilir. Sigortayı illa şu sigortacıdan yapacaksınız diye sizi mecbur tutamaz. Uygun fiyatla bir başka sigortacıdan ev sigortası yaptırabilirsiniz. Banka bu sigortayı kabul etmek zorundadır.

Toki konut sigortası zorunlu mu?

Yukarıda olduğu gibi Toki de evi sigortalamayı zorunlu tutabilir.

Ev sigortası hasar beyanı nasıl yapılır?

Ev sigortanız var ve evinizle ilgili bir hasar olduysa tek yapmanız gereken sigortacınızı aramak. Konut sigortası şirketi hasarı incelemek için bir sigorta eksperi atar. Eksper gelip evinizdeki hasara bakıp, rapor hazırlar. Sigorta şirketi konut sigortası hasar ödemesi nasıl yapılır.

Ev sigortası kaç yılda bir yapılır?

Ev sigortasının vadesi bir yıldır. Bu nedenle her yıl vade bitiminde yenilenmesi gerekir.

Konut sigortası indirimleri nelerdir?

Düzenli yenilenen konut sigortalarına sigortacılar konut sigortası yenileme indirimi verebilir. Ayrıca konut sigortası hasarsızlık indirimi de vardır.

Bu indirimlerin oranları ve koşulları sigortacıya göre değişeceği için sigorta yaptırırken mutlaka sigortacınıza sorun. Konut sigortası indirimleri hakkında detaylı bilgileri içeren yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Konut sigortası gelir vergisinden düşülür mü?

Eviniz için yaptırdığınız sigortanın parasını eğer evsahibi olarak kira geliri vergisi ödüyorsanız vergiden düşebilirsiniz.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı düzenlemesine göre ev sigortası gerçek gider yöntemiyle indirilecek giderler arasındadır. İndirim konusu yapılacak sigorta parasının toplamı, beyan edilen kira gelirinin yüzde 15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz.

Maalesef kiracı ev sigortası için ödenen para vergiden düşülemiyor.

Konut sigortalarıyla ilgili daha çok bilgi arıyorsanız, ev sigortası neleri karşılıyor yazımızı da tavsiye ederiz.

Güncelleme tarihi: 10 Kasım 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü