2 bin TL ile nasıl yatırım yapılır?

Nasıl kolay para biriktirilir ve iyi yatırım yapılır?

Yatırım yapmak, parayı katlamak hiç kolay değil. Özellikle de az parayla yatırım yapmak daha da zor. En akıllı yatırım nedir diye araştırıp sana özel bir tavsiye bulman maalesef mümkün değil. Bu durumda yatırım kararı vermek zor, elimde de az bir para var diyorsan,  nasıl yatırım yapılır sorusuna gel beraber yanıt arayalım.

En iyi yatırım tavsiyeleri

En iyi yatırım tavsiyesi şudur diye maalesef nokta atışı bir tavsiye yok. Keşke burada vereceğimiz tavsiyeler herkes için işe yarasa.
Internet’te göreceğin “en çok kazandıran yatırım tavsiyesi”, “zenginlerin yatırım tavsiyeleri”, “bugün itibariyle neye yatırım yapmalı”, “en iyi yatırım aracı” yazıları ne yazık ki işine yaramayacak.

Eğer en iyi yatırımı bulmak bu kadar kolay olsa bir sürü yatırım danışmanı, uzmanı, bankacı nasıl iş bulabilirdi?

Bu nedenle 2023 yılında neye yatırım yapılması konusunda genel bir öneri vermek zor. Çünkü yatırım kararları çok sayıda faktöre bağlıdır. Örneğin, yatırım hedeflerin, risk toleransın, mevcut finansal durumun, yatırım yaptığın paraya kısa vadede ihtiyacın olur mu gibi faktörler yatırım kararlarını etkileyebilir.

Bu nedenle yatırım yapmadan önce, yatırım hedeflerini ve risk iştahını belirlemen faydalı olabilir. Zaten iyi yatırımın birinci önemli püf noktası bu:

Kendi ihtiyaç ve kaynaklarının durumu, senin için en iyi yatırımı belirler. Bir başkası için iyi olan yatırım senin için kötü olabilir.

Örneğin, kısa vadeli bir yatırım hedefin varsa, daha kolay ve garanti paraya dönecek (likit) yatırımlara yönelebilirsin. Ancak uzun vadeli bir hedefin varsa, daha az likit ya da oynaklığı daha yüksek yatırımları da dikkate alabilirsin.

En iyi yatırımı bulma konusunda ikinci püf noktası sadece geçmiş getirilere ve onların da iyi olanlarına bakmak. Geçmişte hangi yatırım aracı ne kazandırdı konusunda tabii ki araştırtıp, oku. Ama sadece bunlara bakıp yatırım yapma. 6 ay önce şu hisse senedini alan kayınçonun kardeşi parasını şu kadar kat katlamış. Komşunun bir tanıdığının amcası kriptodan köşeyi dönmüş. Bu tür müthiş yatırım hikayelerinin sonu gelmez. Bunlara kulak tıka. Son 20 yılın en çok kazandıran yatırımları.

Sadece geçmişe ya da çevrenize bakarak yatırım kararı almayın.

Gelelim bireysel yatırımcı için üçüncü önemli püf noktaya. Yatırım yaptığın alan hakkında sürekli olarak araştırma yap; piyasa koşullarını takip et. Bu, yatırımlarının performansını izlemene ve gerektiğinde portföyünü güncelleyerek kazanç dengesinin korunmasını sağlayabilir.

Yatırım yapmak istediğin konuda araştırma yapman gerekir. Paranı koyduğun yatırım aracı hakkında üşenme, araştırıp oku.

Eğer bunları yapmayayım, bana birisi paranı şuna yatır kardeşim desin diye bekliyorsan, profesyonel bir yatırım danışmanlığı hizmeti almalısın.

2 bin TL ile nasıl yatırım yapılır?

2 bin TL’yi sembolik olarak yazdık. 500 TL ile nasıl yatırım yapılır, 100 TL ile nasıl yatırım yapılır, 50 bin TL nasıl katlanır diyorsan da buradaki bilgiler işine yarayabilir. Aslında temelde yanıt bulmaya çalıştığımız soru küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı, az parayla neye yatırım yapmalı? Küçük parayla yatırım – ekşi diye aratarak zaman kaybetmeyin.

2 bin TL ile yatırım yapmak için birkaç farklı seçenek var:

  1. Hisse senedi alarak, bir şirketin payını satın alabilirsin. Bu, şirketin kar dağıtımı yani temettü ödemesi veya değerindeki artış ile sana para kazanma fırsatı sunar. Ancak, hisse senedi yatırımının yüksek risk taşıdığını unutma. Aldığın hisse senedinin değeri ciddi şekilde düşebilir de. Bu nedenle kısa vadede ihtiyacın olacak parayla borsaya girmek, çok büyük risk alman anlamına gelir.
  2. Altın, gümüş, platin gibi kıymetli madenlere yatırım yaparak, fiyat değişikliklerinden yararlanabilirsin. Unutma, bu tür yatırımlar da risk taşımaktadır ve fiyat hareketleri güçlü şekilde değişebilir.
  3. Yatırım fonu alarak hisse senedinden, tahvile, altına farklı yatırım araçlarını bir arada sunan yatırımları, istediğin kadar bütçeyle yapabilirsin. İstersen 100 lira, istersen 10 bin liralık yatırım fonu alabilirsin.
  4. Bir bankada mevduat hesabı açarak, sabit getiri sağlayan faiz yatırımı da yapabilirsin. Genellikle diğer yatırım alternatiflerine göre düşük getirileri olabilir; ancak riski çok daha düşüktür. Ne kadar süre sonunda kaç para kazanacağını net olarak bilirsin.

Küçük yatırımcıya uygun tüm yatırım alternatifleri için yatırım rehberi yazımızı tavsiye ediyoruz.

Yatırım yapmayı düşündüğün herhangi bir yatırım aracı hakkında dikkatli bir araştırma yapmalısın. Yatırım kararı vermeden paranı yatıracağın konuda bilgi sahibi olman çok önemli. SPK’nın ÜCRETSİZ yatırım tavsiyeleri kitabı. Ayrıca küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı yazımızı da öneriyoruz.

Akıllı, iyi yatırımın en önemli altın kuralını sona sakladık 🙂 Gençken yapılacak yatırımlar, en iyi yatırımlardır. Çünkü paranın zaman değeri ile yani paranın kazandırdığı parayı da yatırıma yönlendirerek kazancını katlayarak büyütebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed