Altın bankacılığı işlemleri kolay mı? Adım adım altın bankacılığı yorumları

  1. Anasayfa
  2. Banka İşleri
  3. Altın bankacılığı işlemleri kolay mı? Adım adım altın bankacılığı yorumları
Altın bankacılığı ve altın hesabı nedir?

Eskiden altın deyince aklımıza sadece kuyumcular gelirdi, di mi? Ama son yıllarda altın bankacılığı giderek daha çok konuşulur hale geldi… Peki ama altın bankacılığı işlemleri kolay mı? Elinizdeki altınları bankaya yatırmak istiyorsunuz ama nasıl yapılır? ParaIsleri.com ekibi olarak, bankalardaki altın işlemlerini bir bir tecrübe ettik, püf noktaları sizin için özetledik. İşte altın bankacılığı yorumları…

Ekibimizden Gamze, zor günler için biriktirdiği 10 çeyrek altını bankaya nasıl yatırdığını, öncesi ve sonrasındaki tüm altın bankacılığı işlemleri tecrübesini sizin için yazdı:

1) Altın bankacılığı yorumları, altın bankacılığı nasıl oluyor?

Bankada altın hesabı açtırmanın iki yolu varmış: Ya elinizdeki altınları fiziken banka şubesine götürüp bankaya yatıracaksınız. Ya da bankadaki TL hesabınız üzerinden TL verip gram altın alacaksınız.

Ben her ikisini de denedim, işte altın bankacılığı maceram…

2) Hangi banka altın hesabı?

Altın yatırımı için banka kullanmaya karar verdikten sonra altın bankacılığı için hangi banka en iyisi sorusu aklımdaki en önemli konuydu. Kolay iş değil. Ne de olsa hemen her bankanın altın hesabı var.

Karar size kalmış, ama ben kendi kararımı verirken bankaların şu özelliklerine baktım:

a) Altın faizi oranı ne kadar?

Her bankada değil ama pek çok bankada vadeli altın hesabı var. Böylece bankadaki gram altından faiz de kazanabiliyorsunuz.

Ben de bankaların internet sitelerine girip altına ne kadar faiz verdiklerine baktım.

b) Bankanın altın alış ve satış kurları arasındaki makas nasıl?

Bazı bankaların gram altın alış ile satış arasındaki makası çok yüksek. Ben böyle bir bankayla çalışmak istemedim. Çünkü altınlarımı bozdurmam gerekirse bu makastan dolayı zarar etmek istemem.

Bankaların mevcut altın kurlarını yine internet sitelerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu arada tabii ki bugün altın alım satım kurları arasındaki fark yüksek olmayan banka, üç gün sonra bu makası açmayacak diye bir kural yok. Ama altın hesabı açarken ki altın fiyatları bir fikir verir diye düşündüm. Bankaların altın fiyatları birbirine yakın olmakla birlikte aynı olmayabiliyor.

İşlem yaptığım gün bankadaki gram altın alış fiyatı 465,1 lira, satış ise 469,7 idi. Yani altın alım satım arasındaki makas 4,6 liraydı.

c) Altın bankacılığı işlemleri masraf ve komisyonları ne kadar?

Çoğu banka altın bankacılığı işlemleri için masraf ya da komisyon almıyor. Ama yine de hesap açtırmadan önce bankaya sorup emin olmakta fayda var.

d) Bankadaki altını fiziken çekmek mümkün mü?

Pek çok banka aldığınız altınları fiziken ancak büyük miktarlar olursa veriyor. Açıkçası benim böyle bir niyetim olmadığı için bu özellikle ilgilenmedim…

Ama eğer bir gün bankadan altın yatırımınızı fiziki olarak çekme niyetiniz varsa en baştan bu detayı da sorun derim.

3) Altın bankacılığı gününe gidiyorum!

Hangi banka altın hesabı avantajlı konusunda kararımı verip önemli bir sorunu halletmiş oldum. Sıra geldi elimdeki altınları bankaya yatırmaya. Altın bankacılığı yorumları altın günü maceram ile tam gaz devam etsin! 🙂

Kafanıza estiği zaman bankaya gidip haydi alın bakalım altınlarımı diyemiyorsunuz.

Bankaların altın günleri denen bir uygulaması varmış. Peki ama banka altın günü ne demek? Annelerimizin altın gününe pek benzemiyor. 🙂 Bir şubede altın günü olması, o şubeye o gün gidip elinizdeki altınları verip altın hesabı açtırabilirsiniz demek.

Altın bankacılığı yorumları

Bankaların internet sitelerini tek tek açıp altın günleri listelerine baktım (örneğin İş Bankası altın günleri). Ve gördüm ki altın bankacılığı işlemi yapmak istediğim bankanın bana çok yakın bir şubesinde altın günü varmış.

Altın günü öncesinde banka şubesini arayıp altın gününü teyit ettim. Altın uzmanının saat kaçla kaç arasında şubede olduğunu da öğrendim.

Beklenen gün gelince de saat 10:30’da banka şubesinin yolunu tuttum.

Sıra numaramı alıp beklemeye başladım. Sıram gelince beni altın uzmanına yönlendirdiler. Altın uzmanı, bir altın rafinerisi çalışanıymış. Yani bankanın kendi personeli değildi. Altın konusunda adı üstünde uzman.

Tasarruf yaparak biriktirdiğim 10 tane çeyrek altınım vardı cebimde. Canıııım çeyreklerimi çıkarıp, masanın üzerine koydum.

Beyaz saçlı, tonton bir amca olan altın uzmanı çeyreklerimi tek tek aldı, hızlıca elinden geçirip kontrol etti.

Altınlar banka hesabıma “10 çeyrek altın” olarak yatmıyormuş. Gram karşılığı neyse hesabınıza o miktar yazılıyor.

1 çeyrek altın 1,75 grammış. Ama bankaya yatırırken 1.59 gram kaydediliyor!

Hoppala, aradaki farkı kim cebe atıyor diye endişe ettim önce. Kolay değil, bir yıldan uzun sürdü benim bu altınları biriktirmem!

Bankadaki altınlar 24 ayar

Ama öğrendim ki çeyrek altın gibi fiziki altınlar 22 ayar oluyormuş. Bankaların alıp sattığı altın ise 24 ayar.

22 ayar ile 24 ayar arasındaki fark nedir derseniz, fark altının içindeki has altın oranı. 22 ayar altından yapılan şey (ister yüzük, ister çeyrek altın, isterse de külçe altın olsun) yüzde 91,6 oranında has altın içeriyor. 18 ayar ise yüzde 75. 14 ayarda ise altın oranı yüzde 58,5’a düşüyor.

Bu nedenle altın gününde bankaya götürdüğünüz altın eşyanızın altın ayarına göre banka hesabına yatacak altın gramı değişiyor.

Dönelim benim 10 çeyrek altınıma; altınlarımı yedirmem kardeşim! 🙂 10 çeyrek altın 15,9 gram 24 ayar altın yapıyormuş. Altın uzmanın bunu yazdığı tespit kağıdını aldım, banka gişesine yönlendirildim.

Gişede bir sürü hesap açılış kağıdına imza attım. Bu teknoloji çağında hala bu kadar çok ıslak imza atmaktan içim sıkıldı. Ama nihayetinde bankada adıma açılan vadesiz altın hesabına 15,9 gram altın kaydedildi.

Peki bankaya bilezik yatırılır mı? Bankalar çeyrek, yarım, cumhuriyet, ata altınların yanı sıra altın yüzük, kolye, bilezik, bileklik de kabul ediyormuş. Altın olduktan sonra her şeyi yatırabiliyorsunuz. 🙂

Altınlarınızı bankaya yatırırken benden herhangi bir işlem ücreti, masraf ya da komisyon kesilmedi.

4) Bankadan gram altın nasıl aldım?

TL hesabınız üzerinden de bankadan altın alabilirsiniz. Fiziki altınlarımı bankaya verip altın hesabı açtırdıktan sonra, gaza gelip hemen bunu da denedim.

Şubeden çıkıp eve döndükten sonra bankanın internet şubesini açtım bilgisayarımdan. Altın satın alma menüsünden istediğiniz miktarda altın alabiliyorsunuz. Kaç liralık altın almak istediğinizi yazmanız yeterli. Böylece gram olarak küsuratlı altın alabiliyorsunuz.

Kendime her ay bir çeyrek altın almak gibi bir tasarruf hedefi koymuştum. Bu ayın çeyreğini de henüz almamıştım. Bunun için ayırdığım parayla Internet şubesinden 1,1 gram altın aldım.

Banka altının gramını 469,7 TL’den sattı bana. Yani 1,1 gram altın için 516,67 lira ödedim.

Küçük bir anımsatma, bankadan altın alım satımı sırasında otomatik vergi kesilir. Altın vergisi işlem tutarının binde 2’si. 1,1 gram altın için benden yaklaşık 1 lira vergi alındı.

İşlem sonrasında vadesiz hesabımı kontrol ettim hemen. Bankaya yatırdığım 10 çeyrek altın karşılığı altın hesabıma yatan 15,9 gramın üstüne eklenen 1,1 gram altın ile bankadaki toplam altın yatırımım 17 grama ulaşmış oldu.

5) Altın faizi almak

Bankaya yatırdığınız altınları vadesiz altın hesabında tutmak zorunda değilsiniz.

Tam tersine vadeli altın hesabı açtırarak bankadaki altınınızdan faiz de kazanabilirsiniz. Vadeli altın hesabının faiz getirisi de gram altın.

Hemen gaza geldim. Altınlarım boş boş durmasın istedim. Internet şubesi üzerinden vadesiz altın hesabımdaki 17 gramla hemen vadeli altın hesabı açtım.

Vadeli altın hesabı her bankada yok. Olanlarda ise hesap açtırmak için en az şu kadar altınınız olmalı gibi kurallar olabiliyor.

Benim altın hesabı açtığım banka asgari 10 gram altının olmalı ve en az 6 ay en çok 1 yıl vadeli olmalı diyordu.

Gözümün nuru 17 gram altınımı 6 ay vadeli altın hesabına yatırdım. Faiz oranı yıllık brüt binde 2’ydi. Yani 0,017 gram faiz getirim olacak. Tabii bu brüt faiz. Bundan vergi kesintisi olacak. Vadeli altın hesabının altın faizi getirisinden yüzde 15 vergi var. Tıpkı vadeli lira hesabında olduğu gibi.

Uzun lafın kısası 0,017 gram altın faizimden yüzde 15’de vergiyi düşünce elime net 0,01445 gram altın faizi geçecek. Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya pek değmeyecek ama hiç yoktan iyidir dedim kendi kendime…

6) Bankadaki altın nasıl bozdurulur?

İçiniz rahat olsun, bankadaki gram altınınızı istediğiniz zaman satabilirsiniz. Sattığınız altının lira karşılığı TL hesabınıza hemen yatar.

Yukarıda da bahsettim; kimi bankalar altını fiziken çekmenize de izin veriyor. Ancak genellikle yüksek miktardaki altınları bu şekilde veriyor bankalar. Benim sadece 10 çeyrek altınım olduğu için bu imkan zaten ilgimi hiiiiç çekmedi. 🙂

Benim altın bankacılığı yorumları böyle… Altın hakkında daha çok bilgi ve yorum isterseniz, aşağıdaki yazıları öneriyorum. Altın bankacılığını öğrenme maceramda bana çok yardımcı oldular:

Altın bankacılığı ve altın hesabı nedir?

Altın yatırımı nasıl yapılmalı?

Altın mevduat hesabı nasıl açılır, ne kazandırır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü