Altın mevduat hesabı nasıl açılır, ne kazandırır?

  1. Anasayfa
  2. Banka İşleri
  3. Altın mevduat hesabı nasıl açılır, ne kazandırır?
Altın bankacılığı ve altın hesabı nedir?

Altın hesabı nasıl kazandırır?

Altın hesabından nasıl kâr edilir derseniz, yanıt altın mevduat hesabı. Vadeli altın hesabından altın faizi kazanabilirsiniz. Altın hesabı ne kadar kazandırır yanıtı ise bankanın verdiği faiz oranına bağlıdır.

Altın faizi nedir?

Altın bankacılığı faizi, bankadaki gram altınlarınızı altın mevduat hesabına yani diğer adıyla vadeli altın hesabına yatırdığınızda bankanın size ödeyeceği ilave altındır.

Bankadaki altın hesabının değerlemesi için altınınız mutlaka vadeli altın hesabında olmalıdır. Eğer bankadaki altınınızı vadesiz altın hesabında tutuyorsanız, altın faizi alamazsınız.

Altın hesabı nasıl çalışır sorusunun yanıtının lira ya da dövizle çalışan mevduat hesabından mantık olarak aslında hiç farkı yok.

Tıpkı vadeli mevduat hesabı gibi bankaya yatırdığınız altın için banka size faiz ödeyebilir. Para yatırdığınızda faizi para olarak alırken, altın bankacılığında ise faizi altın olarak alırsınız.

Altın faizi örnek hesap

Vadeli altın getiri hesaplama asında çok basit. Gelin, altın hesabı ne kadar kazandırıyor sorusunu örnek faiz hesabı ile yanıtlayalım.

100 gram altını yüzde 2 yıllık faizle bankaya yatırırsanız, bir yıl sonunda 2 gram altını faiz olarak banka size verir. Bankada altın faiz bir aylık olsun derseniz, aynı bilgilerle aylık altın faizi getirisi ise 0,16 gram olur.

Ancak bankaların altın faizleri üzerinden Devlet yüzde 15 otomatik vergi keser. Örneğimize dönersek 100 gram altın için yüzde 2 faizle yıllık faizle net 1,7 gram altın faizi, bir aylık içinse net 0,14 gram altın faizi almış olursunuz.

Altın bankacılığı vergi

Altın bankacılığı işlemleri vergi oranları olarak iki ayrı durum söz konusu:

  1. Altına alım, satım vergisi: Bankadan yapacağınız altın alımlarında binde 2 vergi ödersiniz.
  2. Altın faizi vergisi: Ayrıca eğer altınınız vadeli altın hesabında ise faize yatırdığınız altının faiz getirisinden yüzde 15 vergi otomatik olarak kesilir. Bu oran TL vadeli mevduattan kesilen vergiyle aynıdır.

İnternet bankacılığı altın vergisi olarak bu ikisi dışında ilave bir vergi yoktur.

Altın hesabı Devlet güvencesinde mi?

Bütün bankaların altın hesapları ister faizli ister faizsiz olsun 150 bin liraya kadar Devlet garantisi koruması (TMSF) altındadır.

Bu limit bir banka için geçerlidir. Eğer iki ayrı bankadaki 2 altın hesabınızda toplam 300 bin liralık altınınız varsa, bunların ikisi de Devlet garantisindedir.

Hangi altın hesabı daha kârlı?

Hangi bankadan altın hesabı açmalıyım 2020 diyenler için haberlerimiz pek güzel değil. Zira altın fiyatının inanılmaz yükselişi nedeniyle kimi bankalar altın vadeli hesaplarını artık kabul etmiyor.

Vadeli altın hesabı açan bankaların altın faiz oranları ise eskiye göre çok düştü. Altın mevduat oranları, bir kaç yıl önce çok daha yüksekti.

Altın bankacılığı faiz oranları karşılaştırma

Altın bankacılığı faiz oranları karşılaştırma rehberimiz hazırlık aşamasında. Kısa süre sonra bankaya altın yatırma faizleri kıyaslama tablomuzu yayımlamayı planlıyoruz. 🙂

Rehberimizde altın faizi oranları dışında en iyi altın bankacılığı detaylarını da paylaşacağız. Böylelikel altın hesabı nereden açılmalı sorusuna yanıt vermenize yardımcı olmayı planlıyoruz.

Altın bankacılığı yorumları 

Altın bankacılığı işlemleri ile ilgili yorumlarınızı ya da sorularınızı bizimle burada paylaşabilirsiniz.

Altın hesabı nedir yazımızda altın hesabıyla ilgili temel bilgieri en güncel şekilde paylaştık.

Güncelleme tarihi: 2 Ekim 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü