Ne zaman emekli olurum, kaç lira emekli maaşı alırım? Emekli aylığı nasıl yükseltilir? İtiraf edelim, bunlar çoğumuzun aklındaki güzide sorular… 😉 Bu yazıda emeklilikte nasıl yüksek maaş alınır sorusuna en pratik, güncel ve anlaşılır yanıtları verdik.

Yüksek emekli maaşı almanın formülü için Ali Tezel’in peşinden koşmayın 🙂 Emekli maaşının yüksek bağlanmasının formülü son 2 yıl yüksekten maaş ödemektir gibi şehir efsanelerini de unutun…

Maaşınız olabildiğince yüksekten yatsın

Emekli maaşı miktarını ne belirler derseniz, yanıt sigortalıyken aldığınız maaştır.

Emeklilik aylığının kaç lira olacağını son bir kaç yıllık ödemeleriniz belirlemiyor artık. Yeni düzenlemelere göre,  ödediğiniz toplam primlere bakılıyor.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, 4A, 4B ve 4C adıyla SGK çatısı altında toplandı. Ancak, çatı aynı da olsa hangisinden emekli olduğunuz emekli maaşı hesabını hala etkiliyor.

Emekli maaşı hesabı, son derece karışıktır. Kat sayı, aylık bağlama oranı, gösterge rakamı, enflasyon gibi pek çok değişkene bağlıdır.

Emeklilikte son kaç yıl baz alınıyor konusunda bu detaylarla kafanızı pek bulandırmayın. Prim yüksek olursa emekli maaşını etkiler mi sorusunun yanıtı ise kocaman bir EVET.

Emeklilikte yüksek maaş almanın yolları arasında birinci tavsiye olarak; emeklilikten önceki son 10 yılda olabildiğince yüksek prim ödeyin.

Emeklilikte son 3 yıl yüksek prim efsanesi ise kısmen doğrudur.

Son 10 yılı yüksekten yatırma imkanınız yoksa, en azından emeklilikten önceki son 3,5 yılda  sigorta primini olabildiğince yüksekten ödeyin.

Unutmayın; çok uzun yıllar ama düşük maaşla çalışmak emekli maaşınızı yükseltmez.

2000 yılı öncesi borçlanmaları yüksek tutarlardan yatırın

2000 ve 2008 yıllarında emekli maaşı hesaplama yöntemleri önemli şekilde değişti. Bu değişiklikler ile emekli maaşları düştü.

2000 yılı öncesi ve farkı şöyle anlatalım. 2021 yılı rakamları ile en düşük emeklilik maaşı 2000 öncesinde SSK’dan emekli olan biri için 2 bin 420 lira. 2000’den sonra emekli olan SSK’lı için ise sadece bin 500 lira!

Özetle, 2000 yılı öncesinde emekli olan SSK’lı, 2000’den sonra emekli olana göre 1,5 kattan fazla emekli maaşı alabilir.

Bu nedenle; eğer askerlik, doğum gibi geçmişe dönük prim borçlarınız 2000 ve 2008 öncesi tarihler için ise, bu ödemeleri olabildiğince yüksekten yapın.

Nereden emekli olmak avantajlı?

En yüksek emekli maaşı ile en düşük emekli aylıkları kurumdan kuruma maalesef çok değişiyor.

Emeklilik aylığı açısından en avantajlı görünen sırasıyla memur, SSK ve bağkur emeklisi.

Son 7 yılda Emekli Sandığı ya da SSK’dan prim öderseniz, daha yüksek emekli aylığı bağlanır.

2021 yılı en yüksek ve düşük emekli maaşlarına bakalım. Ki nereden emekli olmanın daha avantajlı olduğunu bulalım:

SSK emeklisi aylıkları

Yukarıda yazdığımızı gibi 2000 öncesi SSK emeklilerinde en düşük emekli maaşı 2 bin 420 lira. 2000 sonrası için ise bin 500 lira.

En yüksek SSK emekli aylığı yani SGK tavan emekli maaşı 2021 için 5 bin 157 lira.

Bağ-kur emeklisi aylıkları

En düşük esnaf Bağ-kur emekli aylığı bin 763 lirayken, en düşük tarım Bağkur aylığı ise bin 662 lira.

En yüksek Bağkur emekli aylığı yani tavandan emekli olan ne kadar maaş alır sorusunun yanıtı: 4 bin 584 lira.

Memur emeklisi aylıkları

En yüksek emekli maaşı kim alıyor sorusunun yanıtı devlet memurları!

En düşük emekli memur aylığı, 3 bin 21 lira.

Gelelim en yüksek emekli maaşı 2021 rakamına: en yüksek memur emekli aylığı, 8 bin 486 lira.

Hangi tarihte emekli olmak avantajlı?

Yüksek emekli aylığı için ne zaman dilekçe verilmeli önemli bir detay.

Emekli olma tarihiniz yılın sonlarına denk geliyorsa dikkat! SGK ya da Bağkur’dan emekli olacaksanız ücretlerdeki ve kıdem tazminatındaki artıştan yararlanmak için yeni yılı bekleyin.

Enflasyon eksi çıkmadığı sürece, gelecek artışlar avantajınız olacaktır. Aralık enflasyon rakamları genellikle Ocak’ın ilk haftasında açıklanır. Bu nedenle, Ocak’ın ikinci haftasında emekli olmanız daha iyi olur.

Memur emeklisi olacaklarsa emeklilik dilekçelerini 15 Ocak’tan sonra versinler. Böylece yeni yılın emeklisi sayılacakları için yine artışlardan yararlanırlar.

Sosyal güvenlikten alacağınız emekli maaşına takviye olarak bireysel emeklilik de yaptırarak para biriktirebilirsiniz. Bireysel emeklilik yani bes mantıklı mı?

Emekli maaşı hesaplama

3000 TL maaş alan ne kadar emekli maaşı alır? Ya da asgari ücretten emekli olan ne kadar maaş alır 2021’de?

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı bu gibi sorulara verilecek hızlı yanıtlar yok. Kişi özelinde hesaplama yapılması gerekir.

E-Devlet üzerinden emekli maaşınızı hesaplayın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü