Kasko nedir, neleri kapsar?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Kasko
  4. Kasko nedir, neleri kapsar?
Kasko nedir, neleri kapsar?

Kasko nedir? Kasko, bir araç sigortasıdır. Peki kasko neleri kapsar? Kasko sigortası, kendi aracınızla ilgili hasar ve masraf ödemelerini kapsar.

Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark nedir?

Bir diğer araç sigortası da trafik sigortasıdır. Bu durumda kasko ve trafik sigortası aynı mı diye sorabilirsiniz. Bu iki araç sigortası aynı değildir, birbirlerini tamamlarlar. Aslında trafik sigortası ve kasko farkı çok basit. Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark trafik kazasında kimin zararını ödediklerinden kaynaklanır:

1. Kasko neyi karşılar? Kasko kimi korur?

Kasko neleri kapsar? Sizin aracınızdaki masrafları öder. Örneğin arabanızı otoparktan çıkarken duvara vurdunuz diyelim. Ya da bir trafik kazasına karıştınız ve aracınız zarar gördü. Arabanızdaki bu hasarları kasko öder, trafik sigortası ödemez. Yani kasko sigorta yaptıranı korur.

2. Trafik sigortası neyi öder?

Trafik sigortası ise sizin kendi aracınızdaki hasarlarınızı ödemez. Trafikte aracınızı kullanırken başkalarına vereceğiniz zararları öder. Mesela arabanızla bir başka araca vurdunuz ve diğer araçta hasar oluştu varsayalım. Diğer araçtaki zararı trafik sigortası öder, ancak kendi arabanızdakini ödemez. Kendi aracınızdaki zararı sadece kaskodan alabilirsiniz. Yani trafik sigortası karşı tarafı korur. Trafik sigortası nedir yazımızdan zorunlu trafik sigortasının detaylarını okuyabilirsiniz.

Kasko ile zorunlu trafik sigortası arasındaki diğer bir fark ise yaptırma zorunluluğudur. Trafik sigortası yaptırmak tüm araç sahipleri için kanunen zorunludur.

Kasko yaptırmak zorunlu mu?

Hayır, kasko yaptırmak isteğe bağlıdır. Ama zorunlu olmaması kasko önemsizdir anlamına gelmesin. Aracınızı güvenle ve kafanız rahat kullanmak için en az trafik sigortası kadar önemli bir sigortadır.

Kasko mu trafik sigortası mı?

Eğer risk almayı sevmiyorsanız her iki araç sigortasını da yaptırmanızı öneririz. Hem kasko hem trafik sigortası yaptırmak size yağmurlu havada hem şemsiye taşımak hem de yağmurluk giymek gibi gelebilir. Ama bu benzetme doğru değil. Bu iki araç sigortası birbirini tamamlar, iki farklı sigorta koruması sağlarlar. Biri aracınızdaki, diğeri karşı tarafa vereceğiz zararları öder. Araç kullanırken kafanız tamamen rahat olsun, kaza sonrası zarar yükü altına hiç girmeyeyim diyorsanız hem kasko hem trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.

Kasko yaptırınca trafik sigortasına gerek var mı?

Eğer bütçeniz kısıtlı ise tavsiyemiz kasko değil trafik sigortası yaptırmanız. Niye trafik sigortası? Çünkü kanunen mecburi bir sigortadır ve zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsanız çeşitli para cezaları ve başka yaptırımlar vardır.

Ama asıl tavsiyemiz, trafik sigortası kasko bir arada yaptırmanızdır. İkisi tek bir ürün olarak satılmaz ama aynı anda pratik şekilde yaptırabilirsiniz. Böylece vadelerini takip etmeniz de daha kolay olur. Çünkü kasko da trafik sigortası da bir yıl geçerlidir.

Kasko nasıl yapılır?

Doğrudan sigorta şirketlerine ya da sigorta acentelerine kasko teklifi almak için başvurabilirsiniz. Kasko yaptırıken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için kasko sigortası uzmanlarımız araştırıp, özetledi. (link)

Kasko nedir, ne için yapılır?

Madem kasko yaptırmak zorunlu değil kasko ne işe arar, kasko yaptırmak mantıklı mı diyebilirsiniz. Türkiye’de 2020 rakamları ile ortalama sıfır bir arabanın fiyatının ortalama 150 – 200 bin TL civarında olduğunu düşünürseniz, arabanızda oluşabilecek zararlar için koruma satın almak bizce çok mantıklı bir tercih olacaktır. Kasko yaptırmadığınız durumda hırsızlık, çarpma, dolu, sel gibi aracınıza zarar verebilecek pek çok riski üstlenmeniz gerekir.

Kasko ne demek? 

Kasko nedir sorusunun yanıtı TDK’ya göre şöyle:

“Taşıtların uğrayacakları kazadan doğacak zararların tamamının karşılanması için yapılan sigorta türü.”

Kasko neyin kısaltması?

Kasko bir kısaltma olmayıp kelime anlamı olarak aslında yabancı kaynaklıdır. Kasko sözcüğü İtalyanca “casco” sözcüğünün Türkçe okunuşundan türemiştir. İtalyanca’ya ise Latince’de düşmek, kaza gibi anlamlara gelen “casicare” fiilinden geçmiştir.

Poliçe ne demek?

Poliçe, sigorta sözleşmesi dokümanıdır. Sigortacının size sattığı sigortanın neleri kapsadığını, hasar olursa ne kadar ve nasıl ödeme yağacağı gibi sigorta detaylarını anlatır. Maalesef sigorta poliçeleri okuması zor ve ağır teknik ifadeler içerir. Kasko poliçesi ise kasko sigortanızın detaylarını anlatır. Sigorta yaptırdığınızda size verilen kağıtları (poliçe) özenle saklayın.

Kategori: Kasko, Sigorta İşleri
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü