Zorunlu trafik sigortası nedir?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Zorunlu trafik sigortası nedir?
zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Araç sigortası ya da araç sorumluluk sigortası olarak da bilinen zorunlu trafik sigortası nedir? En yalın anlatımla kişinin aracıyla başkalarına vereceği zararları öder. Örneğin bir başka araca çarpması ya da bir yayayı yaralaması durumlarında karşı tarafta oluşan hasarların ödenmesi gibi.

Yıllar içerisinde aldığımız soruları derleyerek size trafik sigortasının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını daha iyi anlatmak için bir trafik sigortası sıkça sorulan sorular rehberi hazırladık:

Trafik sigortası zorunlu mu?

Evet. Türkiye’deki her araç sahibinin mutlaka yaptırması gereken mecburi bir sigortadır. Zorunlu olduğu için yaptırmamınız durumunda bazı ceza ve yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Trafik sigortası cezaları yazımızda detaylarını okuyabilirsiniz.

Trafik sigortası kimlere zorunlu?

Tüm araç sahiplerine. İstisnasız tüm araç sahipleri için trafik sigortası mecburidir. İster birey ister tüzel kişi olun, eğer araç sahibi iseniz trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Ayrıca bütün araç türleri de içinde zorunludur. Otomobilden, motorsiklete, kamyonetten iş arabalarına kadar karayollarında hareket eden motorlu araçların hepsi için trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Devlet’in resmi rakamlarına göre şu an trafikte bulunan her 10 arabadan 9’unun trafik sigortası vardır.

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar?

Trafik sigortası, sizin aracınızla başkalarına vereceğiniz zararları karşılar. Yani sizin aracınızda oluşacak zararları karşılamaz. Örneğin arabanızı park ederken kapısını çarptınız. Bu zararı trafik sigortası ödemez. Ama mesela arabanızı park ederken başka bir arabanın kapısına vurdunuz. Diğer arabanın kapı hasar maliyetini trafik sigortası öder.

Trafik sigortası yaptırmanın faydaları neler?

Devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta olduğu ve yaptırmamanın çeşitli cezaları olduğu için bu cezalardan kurturmak bir faydadır. Ama zorunlu trafik sigortasının esas faydası trafikte araç kullanırken kazaya karışmanız durumunda, kaza sonrasında ödemeniz gereken maddi yüklerden kurtulmanızı sağlamasıdır.

Trafik sigortası neden zorunlu?

Bir sigortanın zorunlu olması kulağa can sıkıcı geliyor. Gerçekten de trafik sigorası niçin zorunludur? 1900’lerden itibaren yollardaki motorlu araç sayısı artıp da kazalar çoğalınca bu kazaların maddi zararlarını karşılamak tüm dünyada sorun haline geldi.

Devletler de bu karmaşayı çözmek için her araç sahibinin diğer araçlara ya da insanlara verebileceği zararı sigortalayan trafik sigortasını zorunlu kılmaya başladı. Trafik sigortası zorunluluğu Kuzey Avrupa ülkelerinde başladıktan sonra hızla tüm ülkelere yayıldı.

Bugün Türkiye dâhil, dünyanın her ülkesinde trafik sigortası mecburi olarak yaptırılması gereken bir sigortadır.

Ülkemizde zorunlu araç sigortasının hukuki dayanağı Karayolları Trafik Kanunu’dur (2918 sayılı Kanun, madde 91).

Araç sigortası kaç gün içinde yapılmalı 2020

Araç sigortası olarak da bilinen trafik sigortası ilk kez yaptırılırken araç satın alınmadan yapılmalıdır. Var olan trafik sigortasının yenilenmesi ise vadesi bitmeden yapılmalıdır. Çünkü trafik sigortası yaptırmayı unuttum derseniz,vadesi bir gün bile geçerse ceza ödersiniz.

Trafik sigortası kaç ayda bir ödenir?

Zorunlu trafik sigortası taksit oluyor mu sık sorulan sorulardan. Trafik sigortanızı peşin ya da kredi kartına 6 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası caiz mi?

Sigortanın caiz olup olmadığı konusunda farklı değerlendirmeler bulunmaktadır. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2005 yılı 64 nolu “Sigortanın Dini Hükmü” konulu resmi kararına göre trafik sigortası caiz kabul edilmiştir.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk sigortası nedir? Trafik sigortasından farklı mı?

Halk arasında bizim kısaca “Trafik sigortası” dediğimiz zorunlu sigortanın hukuki adı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk sigortasıdır. Bu iki sigorta tamamen aynı sigorta olup, sadece iki farklı isimlendirmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü