İşyeri sigortası nedir? İşyeri sigortası tıpkı konut sigortası gibi bir bina ile istenirse içindeki eşyalar zarar gördüğünde para ödeyen sigortadır. Ama kapsamı ev değil de işyeridir.

Peki işyeri kaskosu, dükkan sigortası ya da işyeri poliçesi ne demek? Bu sigortaların hepsi işyeri sigortası ile aynıdır.

İşyeri sigortası nedir, ne işe yarar?

İşyerinizin bir dükkan, mağaza, ofis, atölye ya da yazıhane olabilir. İşyeri sigortası, bu işyerinin olduğu binada ya da içindekilerde (ofis malzemeleri, bilgisayar, elektronik ya da mekanik aletler, üretim malları, stok malları gibi) hasarları oluştuğunda size ödeme yapan sigorta türüdür. Yani işyeri sahibinin işyeriyle ilgili zararları karşılamaya yarar.

İşyeri sigortası neleri kapsar?

İşyeri sigortası kapsamı sigortacıya göre değişir. Çünkü sigortacıların farklı işyeri sigortası paketleri vardır ve bunların hangi zararı, kaç liraya kadar karşıladığı çok farklı olabilir. Bir işyeri sigortası ne tür hasarları karşılar sorusunun yanıtı genellikle şunlardır:

 • Yangın, patlama, duman
 • Hırsızlık
 • Sel, su baskını, izolasyon eksikliği
 • Cam kırılması
 • Terör olayları

Bu standart durumlara ilaveten kira kaybı, taşınan para, emniyeti suistimal, raf ve vitrin devrilmesi, kimyasalların bozulması, kasadaki reçeteli ilaçlar, otel sorumluluk, makine kırılması, tanka yanlış akaryakıt boşaltımı gibi ekstralar da sigortaya eklenebilir. Tabii bu ilaveler sigortaya ödeyeceğiniz parayı artırır.

İşyeri paket sigortası nedir?

Çok sayıda farklı hasar durumunda işyeri sahibine para ödeyen sigortalara genellikle işyeri paket sigortası denir. İşyeri paket sigortaları iş sahibinin hangi meslekte olduğuna göre değişik isimlerle satılır:

 • Market paket sigortası
 • Eczane paket sigortası
 • Avukat paket sigortası
 • Mali müşavir paket sigortası
 • Kuyumcu paket sigortası
 • Güzellik merkezi paket sigortası
 • Noter paket sigortası
 • Otel paket sigortası
 • Akaryakıt istasyonu paket sigortası
 • Eğitim kurumları paket sigortası
 • Plaza paket sigortası
 • AVM paket sigortası
 • Restoran paket sigortası

Farklı sektörlerin işyeri paket sigortaları aslında temelde aynı üründür. Sadece mesleklere özgü bazı hasar durumları eklenerek zenginleştirilir. Örneğin eczane sigortasında kasadaki reçeteli ilaçlar için özel şartlar vardır. Akaryakıt istasyonu paket sigortasında ise yeraltı yanklarından sızıntıya bağlı mal kaybı, araca yanlış yakıt dolumu ya da  yakıt pompası ikmal tabancasının, hortumunun kopması gibi zararları sigortadan karşılayan maddeler vardır.

İşyeriniz için böyle özel paket sigortalar olmayabilir. Hiç sıkıntı değil. Geniş kapsamlı bir işyeri sigortası da işinizi görecekir. Ama ister mesleğinize özel ister genel bir işyeri sigortası alın, önemli olan işyeri sigortası neleri öder sorusunu sigortacınıza sormanızdır. (Link)

İşyeri sigortası fiyatları ne kadar?

İşyerindeki zararları ödeyecek bir sigorta fikri çok güzel. Ama masraflar giderek artarken acaba işyeri sigortası kaç para?

İşyeri, tanımı çok geniş bir kelime. Yukarıdaki paket sigortalardan da göreceğiniz üzere küçük bir marketten büyük bir AVM’ye kadar pek çok farklı türde ve hacimde yere işyeri denebilir. Bu nedenle işyeri sigortası kaç para sorusuna yanıt vermek kolay değil.

Ancak işyeri sigortası ne kadar konusunda ortalama da olsa fikir sahibi olabilmeniz için market, eczane, mali müşavir, avukat gibi kişisel emeğe dayanan dükkan paket sigortası fiyatının 2020 rakamları ile kabaca 500 lira civarından başladığını söyleyebiliriz. Ne kadarlık malın, eşyanın ve binanın sigortalandığına göre işyeri sigortası fiyatı çok değişebilir. Öyle ki örneğin büyük fabrikaların işyeri sigorta fiyatı yüzbinlerce lira bile tutabilir.

İşyeri sigortasını daha ucuza yapmak için işyeri sigortası tavsiyeleri yazımıza mutlaka göz atın

İşyeri sigortası nasıl hesaplanır?

İşyeri sigortası hesaplama detayı sigortalanacak bina ile içindeki malların değerine göre artar. Yangın riski yüksek olan kimya, ahşap, tekstil gibi işyerlerinin sigorta fiyatı ise diğer işyerlerine göre her zaman daha pahalıdır.

İşyeri sigortası zorunlu mu?

İşyeri sigortalatmak zorunlu değildir. Ancak banka kredisi ile işyerinizi, dükkanınızı satın aldıysanız banka işyeri sigortası, dükkan sigortası yaptırmanızı zorunlu tutabilir. Bu durumda sigorta yaptırmak zorunlu olsa da sigortacı seçiminde kanunen tamamen özgürsünüz. Yani işyeri sigortasını istediğiniz sigortacıdan yaptırabilirsiniz.

İşyeri sigortası ne kadar öder?

İşyerinizde hasar olduğunda sigortadan ne kadar para alacağınız sigorta yaptırırken ödeme limitlerinin (teminatların) ne kadar yazıldığına göre değişir. link işyeri sigorta bedelleri

İşyeri sigortası nasıl yapılır?

Neredeyse tüm sigorta şirketlerinin değişik işyeri sigorta ürünleri vardır. Bir sigortacıya gidip, işyerinizin detaylarını vererek sigorta teklifi alabilirsiniz.

İşyeri sigortası sorgulama

İşyeri sigortam var mı diye merak ediyorsanız işyeri sigortası sorgulama işlemini e-Devlet’ten yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu hizmet ile işyeri sigortası dahil yaptırdığınız sigortalarınızı görebilirsiniz.

Ancak buradaki sigorta sorgusu gerçek kişilerin yani şahısların yaptırdığı sigortaları gösterir. Şirket adına yaptırdıklarınızı göremeyebilirsiniz. Sigorta yaptıdığınız şirketin çağrı merkezini arayarak da işyeri sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

İşyeri Dask zorunlu mu?

Dask sigortası, aslında konut olarak kullanılan binalar için zorunlu olan deprem sigortasıdır. Ancak eğer işyeri olarak kullanılan daire ya da atölyenin bulunduğu binada ev olarak kullanılan konutlar varsa, bu binadaki tüm mülk sahipleri için Dask zorunludur. Yani içinde konut bulunan binadaki işyerine de dask yapılır. Binada sadece ticari işletmeler varsa bunlar Dask yaptıramaz. Ama işyeri sigortası yaptırdığınızda içinde deprem koruması da olur. Böylece ayrıca işyeri deprem sigortası yaptırmanıza gerek kalmaz.

Evsahipleri için dask deprem sigortası yazımızı tavsiye ediyoruz. Deprem sigortası kapsamı ve fiyatları hakkında 2020 yılı güncel bilgilerini bulabilirsiniz.

İşveren sorumluluk sigortası nedir?

Adında işveren geçmekle birlikte işveren sorumluk sigortası işyeri sigortası değildir. İşyeri sigortası işyerinizin başına gelecek zararlarda para öder. İşveren sorumluluk sigortası ise işverene bağlı çalışan işçilerin iş kazaları ve benzeri durumlarında sigortadan tazminat parası ödemeye yarar.

İşveren mali sorumluluk sigortası nedir?

İşveren mali mesuliyet sigortası da denen bu sigorta ile işverenin yaptığı işle ilgili olarak başkalarına vereceği parasal zararları sigortacı karşılar. İşyeri paket sigortası içinde yoksa, ekletilebilir.

İşyeri sigortası genel şartları

Kasko sigortası genel şartları ya da trafik sigortası genel şartları gibi işyeri sigortası için özel yazılmış bir genel şart yoktur. İşyeri sigortasına eklenen hırsızlık, yangın, deprem, cam kırılması, makine kırılması, elektronik cihaz gibi korumaların her birinin kendi ayrı genel şartları vardır. Ayrıca her şirketin kendi işyeri sigortasının detaylarını gösteren özel şartları vardır. Genel şartlar listesine buradan ulaşabilirsiniz. İşyeri paket sigortası özel şartları içinse ilgili sigorta şirketinin internet sitesine bakabilirsiniz.

İşyeri sigortası için gerekli bilgiler neler?

İşyeri sigortası için gerekli belgeler aslında çok fazla değildir. Eğer depo gibi mal stoğu bulunan ya da üretim yapılan bir atölye gibi özel makineler bulunan bir işyerini sigortalatmayacaksanız sadece sözlü bilgileriniz yani beyanla bile sigortalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü