İşyeri sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. İşyeri Sigortası
  4. İşyeri sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?
İşyeri sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? İşyeri sigortası tavsiyeleri

İşyeri sigorta yaptırırken nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz hem sigortacıya daha az para ödemenize hem de hasar olursa sigortacından daha çok almanıza yardım edebilir. Sizlerden gelen işyeri sigortası yorumları ve sigorta uzmanlarımızın saha tecrübesi ile işyeri sigortası tavsiyeleri özeti hazırladık:

1. İşyerinizin güvenliğine yatırım yapın, sigortaya daha az ödeyin

İşyerinizle ilgili alacağınız güvenlik önlemleri sigorta şirketine daha az para ödeyerek işyerinizi sigortalatma fırsatı sunar. İster küçük bir dükkanınız, isterseniz de büyük bir işletmeniz olsun fark etmez. Üstelik işyerinizin güvenliğini artıracak yatırımlar sadece işyeri sigortası fiyatını düşürmekle kalmaz, gerçekten de daha güvenli ve düzgün işleyen bir işyeriniz olur.

Örneğin bir marketiniz olduğunu düşünelim. Marketinize alarma taktırarak hırsızlığa karşı önlem alabilirsiniz. Yangın alarmı taktırarak da yangına, dumana karşı. Bu önlemleri işyeri sigortası yaptırırken mutlaka sigortacınıza söyleyin. Çoğu sigortacı alarm takılmış işyerlerine alarm indirimi verir.

Diğer işyeri sigortası indirimleri nelerdir diye sorulduğunda en yaygın olanlardan biri otomatik yangın söndürme sistemleridir. Özellikle üretim yapılan imalathaneler ile mal stoklanan depoların işyeri sigortaları yapılırken sprinkler gibi otomatik yangın söndürme sistemleri olması daha uygun fiyatlarla sigorta satın almanıza yardımcı olabilir. Bu tür güvenlik ekipmanları indirimi mesleki olarak değişir.

2. İşyeri sigortası vergi indirimini kullanın

İşyeri sigortası tavsiyeleri arasında en önemlilerinden bir diğeri de vergi indirimidir. İşyeri sigortası için ödediğiniz parayı gider olarak vergiden düşebilirsiniz. Üstelik işyeri sigortası parasının tamamı gider yazılabilir. Ödediğiniz sigorta makbuzunu ya da kredi kartı ekstresini muhasebecinize göndermeniz yeterli.

Eğer sigorta parasını taksitle ödediyseniz, diğer yıla sarkan taksitlerinizi de o yılın vergisinden düşebilirsiniz. Detayarı Devlet’in ticari kazanç elde edenler için hazırladığı vergi rehberinden okuyabilirsiniz.

3. Sigorta kapsamını detaylıca öğrenin

Çok farklı işyeri paket sigortaları vardır. Bu paket sigortalar “geniş kapsamlı işyeri sigortası”, “tam kapsamlı işyeri sigortası poliçesi” gibi isimlerle satılıyor. Bu nedenle de size tüm durumlara karşı sigortalanmışsınız hissi verebilirler. Ama her sigortada olduğu gibi işyeri sigortalarında da bazı durumlar kapsam dışındadır ya da hasar olduğunda ödedikleri limitler çok düşük olabilir. Dolayısıyla işyerinizde bir zarar olduğunda sigorta mağduru olmamak için işyerinizi sigortalatırken mutlaka sigortanın neleri kapsadığı ama daha önemlisi neleri ödemeyeceğini sigortacınıza sorun.

İşyeri sigortası nedir, neleri kapsar yazımızdan işyeri sigortasıyla ilgili önemli ve en güncel bilgileri okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü