İş ararken yapılan hatalar

  1. Anasayfa
  2. Para Kazanma
  3. İş Bulma
  4. İş ararken yapılan hatalar
İş ararken yapılan hatalar

İş ararken neler yapılmalı sorusu kadar iş ararken yapılan hatalar konusu da önemli. İş arama sürecinizde aşağıdaki hataları yapmazsanız, iş bulma şansını artırmak mümkün.

1. Her iş ilanına başvurmak

İşsizim ne yapabilirim diye düşünüyorsunuz ve önünüze çıkan her iş ilanına başvuruyorsunuz. Tebrikler, İş ararken yapılan hatalar arasında en yaygın olanını yapıyorsunuz!

İşsiz olmak, iş aramak çok zor. Çok haklısınız. Ancak her ilana başvurmak kendinizi iyi hissettirse de iş bulmanıza hiç faydası olmayacak. Sadece yüzlerce, binlerce amaçsız başvuru arasında kaybolup gitme ihtimalinizi artıraracak.

Diğer pek çok konu gibi iş aramak ve iş başvurusu yapmak da ön hazırlık ister. Bu da emek, zaman ve odaklanmak demektir. İş ararken nelere dikkat etmeli yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Kendinize uygun iş ilanları bularak, bunlara özenli başvurular yapmaya çalışın.

2. İş görüşmelerine hazırlanmadan gidin

Şansınız yaver gitti ve bir iş görüşmesine çağrıldınız. Tebrikler! Ama esas zorluk şimdi başlıyor. İş aslanın ağzında bile değil midesine kadar indiğine göre iş görüşmesini en iyi şekilde değerlendirmek zorundasınız. İş görüşmesine mutlaka hazırlanarak gidin.

3. İş bulamıyorum bunalımdayım

Yalnız değilsiniz. Milyonlarca insan Türkiye’de ve dünyanın başka yerlerinde işsiz ve de ümitsizce iş arıyor… İş bulamamak kesinlikle ayıp, utanılacak bir durum değil. Hepimizin yaşayabileceği doğal bir durum.

Söylemesi kolay, yapması zor ama moralinizi yüksek tutmaya çalışın. İş aramak uzun soluklu bir süreçtir. İş başvurularınıza yanıt gelmediğinde ya da görüşmelerden red yanıtı geldiğinde kendinizi çok kötü hissetmeniz son derece normal. Önemli olan yıkılmadan, aramaya devam edebilmek.

4. Kısa sürede iş bulurum nasıl olsa

İş arama sürecinde yapılan hatalardan bir diğeri ise iş aram süresinin kısa süreceğini düşünmek… Türkiye’de ortalama iş bulma süresi bir yıl civarında. Yeni mezunlarda da bu durum değişmiyor. Cumhurbaşkanlığı’nın resmi verilerine göre üniversiteden yeni mezun iş bulma süresi 4 ay ile 17 arasında değişiyor, ortalaması yaklaşık 12 ay.

İş bulma süresinin uzunluğunu göz önüne alarak kendinizi iki açıdan hazırlamanız iş bulma ihtimalinizi artırır:

  • Moral: İş arama süresi kısa değil. Bunu rakamlarla yukarıda gördük. Bu uzun süreci başarıyla tamamlamak için moral, motivasyon çok önemli. Moraliniz yüksek olacak ki iş aramak için yılmadan çalışmaya devam edin.
  • Para: Uzun bir süre işsiz olmak demek para harcarken gelirin olmaması demek. Bu durumda harcamalarınızı kısmanız önemli. İş aramaya ilk başladığınızda kısa sürede iş bulacak gibi değil uzun süre iş arayacakmışsınız gibi düşünerek para harcayın. Şansınız yaver gidip de kısa sürede iş bulursanız, cebinizde kalan para da bonus olur.

5. İş, tek başına aranır

Çok yanılıyorsunuz! İş aramak tamamen topluluk işidir. Akrabalarınızdan, arkadaşlarınıza, onların arkadaşlarına kadar aradığınız işle ilgili olarak herkesi haberdar edin. İş ayağınıza gelmez, siz ona gideceksiniz. İnsanlar iş aradığınızı bilmeli. Hatta bunun ötesinde nasıl bir, hangi pozisyon aradığınızı bilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü