İş ararken yapılması gerekenler

 1. Anasayfa
 2. Para Kazanma
 3. İş Bulma
 4. İş ararken yapılması gerekenler
İş ararken yapılması gerekenler

Türkiye’de iş bulmak çok zor. Malum işsizlik oranı oldukça yüksek. Devlet’in resmi kurumu TÜİK’in rakamlarına göre güncel işsizlik oranı yüzde 14’e yakın. İşsizlik bu kadar yüksek, çalışılacak iş de çok az olduğu için iş ararken yapılması gerekenleri iyi bilmek önemli ve de gerekli. İş uzmanlarımız, iş ararken yapılması gerekenler konusunda çok detaylı bir araştırma yapıp kolay okunur bir özet hazırladı: nasıl kolay iş bulunur?

1. Kendini iyi tanı, doğru iş hedefleri koy

İş ararken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli madde budur!
Nasıl iş bulurum diye düşünüyorsanız, iş arama sürecnize bu öneriden başlamalısınız. Özellikleriniz neler? Bu özellikler ile hangi işlere uygunsunuz? Bu sorulara doğru ve makul yanıtlar bulmak için düşünün. Örneğin lise mezunuysanız ama çalışmak istediğiniz işler üniversite diploması istiyorsa, hedefinizi değiştirmeniz gerekir.

Kendine uygun iş nasıl bulunur?

 • Eğitiminiz.
 • Tecrübeniz.
 • Yetenekleriniz.
 • İstekleriniz.
 • Yaşınız.

Tüm bu özellikleriniz başurduğunuz işle uyumlu olmalıdır. Eğer uyumlu değilse kendinize uygun bir iş hedefi koymuyorsunuz demektir.

Önünüze çıkan her iş ilanına düşünmeden başvurursanız, aynısı yapan kuru kalabalık arasında elenip gitme ihtimaliniz çok yüksek. Ne istediğiniz bilmeniz, iş aramada fark yaratmak için birinci kural.

2. Çevreni haberdar et

Hangi konuda iş aradığınızı belirledikten sonra çevrenizdeki insanları bundan haberdar edin. Cep telefonunuzu açıp, telefon rehberinde kayıtlı tüm isimlere tek tek bakın. Kimler aradığınız işle ilgili olarak size faydalı olabilir? Bir liste yapın. Hepsini haberdar edin. Aradan zaman geçmesine rağmen iş bulamadınız ve iş bulamıyorum ne yapmalıyım dediğiniz noktada bu listeye geri dönün. İnsanları hala iş aradığınızla ilgili haberdar edin.

Unutmayın, doğru iş sizi bulmayacak. Sizin işi bulmanız lazım. Bunun için de insanlarla temasta kalın.

3. İş bulma firmalarına üye ol, profilini güncel tut

İş bulma firmaları artık çok yaygın. İş bulma aracı kurumları, iş bulma ajansları,
iş bulmak için danışmanlık şirketleri, iş bulma firmaları ya da iş bulma siteleri adı altında farklı şirketler var… İş bulmak istediğiniz alanda tercih edilen bu tür şirketleri bulun.

Artık garsonluktan, otomobil tamirciliğine, sigorta danışmanına, mühendislik işlerine kadar pek çok pozisyon için artık bu tür firmalar üzerinden işe alım yapılıyor. Bu firmalardan size uygun olanlara başvurup, üye olun. Profilinizi güncel tutun, aradığınız işlerle ilgili ilanlara düzenli bakın.

4. İş Kurumu’nu da ihmal etme

Türkiye İş Kurumu, Devlet’in iş arayanlarla işverenleri bir araya getirdiği resmi iş bulma kurumudur. Eğer iş arayıp da bulamadıysanız mutlaka İş Kurumu’nu da deneyin. Türkiye İş Kurumuna nasıl kayıt olunur diye merak etmeyin, Kuruma internet sitesinden hemen üye olabilişiniz.

5. Görüşmeye hazırlıklı git

Eğer bir iş görüşmesine çağrıldıysanız aşağıdaki iş görüşmesi tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz. Maalesef çoğu aday, görüşmeye hazırlıklı gitmeyerek ayağına kadar gelen şansı teper. Onlar şansını harcarken, siz hazırlıklı gidin ve işi kapma şansınızı artırın:

 • Pozisyon ne olursa olsun temiz, düzgün kıyafetlerle gidin. Mümkünse takım elbise, gömlek gibi resmi şekilde giyinin.
 • Pozitif olun.
 • Görüşmeye gittiğiniz pozisyon, şirket ve sektörle ilgili biraz internet araması yapın. Fırsat olduğunda bu bilgileri mülakatta paylaşın. Bu hazırlık, işi istediğinizi ve çalıştığını kanıtlar.
 • Bilmediğiniz bir soru sorulursa bilmiyorum demekten çekinmeyin. Samimi ve dürüst bir izlenim vermek her zaman için artıdır.
 • Görüşmeye geç kalmayın. Asla gitmemezlik etmeyin. Eğer çok önemli bir nedenden dolayı gidemeyecekseniz mutlaka arayıp haber verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü