Para biriktirerek ev alınır mı?

  1. Anasayfa
  2. Para Biriktirme
  3. Para biriktirerek ev alınır mı?
Para biriktirerek ev alınır mı

Başımızı sokacağımız bir dört duvar almak hepimiz için önemli. Ama para biriktirip ev almak kolay mı? Ev almak istiyorum param yok ya da ev almak istiyorum peşinatım yok diyorsanız doğru yerdesiniz. Para biriktirerek ev alınır mı sorusuna yanıt aradık.

Ev almak için para biriktirmek

Para biriktirerek ev sahibi olmak göreceli bir konu tabii…

Kaç para biriktirebildiğinize ya da ne kadarlık bir ev almak istediğinize göre yanıt çok değişir.

Gelin Türkiye’deki ortalama rakamlarla konuya bakalım. Gerçekten de para biriktirip tasarruf yaparak ev sahibi olmak kolay mı zor mu anlamaya çalışalım.

Önce maliyetle başlayalım. Yani ev kaç paraya alınır? Güncel fiyatlarla ülkemizde ortalama ev fiyatı 300 bin lira.

Gelelim gelir yani para kazanma kısmına. Hanehalkı geliri yani ev başına ortalama harcanabilir para kaç lira? Resmi rakamlara göre Türkiye’de ortalama yıllık gelir 60 bin lira.

Bu gelirin kaç lirası ev almak gibi bir yatırım için biriktirilip tasarruf edilebilir? Araştırmalara göre Türkiye’de hanehalkı tasarruf oranı yüzde 14.

Demek ki her yıl kabaca 8 bin 400 lirayı kenara koyup, biriktirebiliyoruz.

Ev fiyatları durduğu yerde durmuyor. Az ya da çok artıyor. Diğer yandan da biriktirdiğimiz paralarla faiz, altın, döviz derken yatırım yapıp paradan para kazanıyoruz. Eğer hesabı basitleştirmek için her ikisini de yok varsayarsak; yani kaba hesap ile şu sonuç çıkıyor:

Kaç yılda ev alınır? Ortalama para kazanan bir ailenin Türkiye’de ortalama bir ev almak için 36 yıl para biriktirmesi gerekir.

Ev almak neden bu kadar zor

36 yıl, dile kolay çok uzun süre… Ev almak neden zor diyorsanız, ev fiyatlarının kazanılan paralara göre yüksekliğe temel neden.

Bu yüzden de dünyanın başka pek çok yerinde olduğu gibi ev almak için para biriktirmek uzun sürüyor.

İşte tam da bu nedenle tasarruf ettiğiniz paralarınızla iyi yatırım yapmanız çok önemli. Paranızı daha iyi yönetirseniz ev almanız için gereken 36 yıllık süreyi kısaltabilirsiniz. 😉

Nasıl kolay para biriktirilir ve iyi yatırım yapılır? yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Ayrıca ev almak nasıl bir yatırım ya da ev almak doğru mu diyorsanız, ev almak mantıklı mı araştırmamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü