Ucuz elektrik nasıl alınır?

  1. Anasayfa
  2. Ev Halleri
  3. Elektrik
  4. Ucuz elektrik nasıl alınır?
Ucuz elektrik nasıl alınır?

Elektrik fiyatları diğer pek çok şey gibi artıyor. Elektrik tasarruf yöntemleri ile faturanızı düşürebilirsiniz. Ama tüm tasarruf tedbirleri bir yana sadece elektrik şirketini değiştirerek indirimli elektrik aboneliğine geçebilirsiniz. Böylece aynı elektrik tüketimi için daha az para ödersiniz. Ucuz elektrik almak istiyorum diyorsanız  hakkında en güncel ve pratik bilgileri, resmi kaynakları sizin için araştırdık. İşte ucuz elektrik nasıl kullanılır sorusunun yanıtı…

Elektrik nasıl daha ucuza satılabiliyor?

Ucuz elektrik nasıl alınır sorusunun yanıtı, elektrik aboneliğini değiştirmek. Oturduğunuz eve elektrik getiren yani dağıtımını yapan şirket bir tanedir. Bu elektrik firmasını isteseniz de değiştiremezsiniz. Ama elektriği satan firmayı değiştirerek indirimli elektrik alabilirsiniz.

Ucuz elektrik almak istiyorum diyorsunuz ama bu iş kafa karıştırıcı görünüyor değil mi? Şöyle düşünün, Paşabahçe’ye ait borcam bazen Hepsiburada gibi bir sitede Paşabahçe’nin kendi mağazasından daha ucuza satılabiliyor, değil mi?

Aynı mantık elektrik için de geçerli. Elektriğin dağıtımını yapan şirketi Paşabahçe gibi düşünün. Elektrik tedarikçisi firma, tıpkı Hepsiburada gibi kendi üretmediği ürünü çok adette alıp sürümden kazanarak, promosyon yaparak ve benzeri  yöntemlerle daha ucuza satabiliyor.

Elektrik şirketi değiştirme

Ucuz elektrik nasıl alınır? Ucuz elektrik almak için tıpkı cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik şirketinizi değiştirebilirsiniz.

Eski alışkanlıkla elektriği devletten satın aldığımızı düşünüyoruz ama aslında elektrik piyasasında faaliyet gösteren özel şirketler var. Bunlar da elektriği farklı fiyatlarla satabiliyor.

Serbest tüketici

Elektrik şirketi değiştirme aslında düşündüğünüzden çok daha kolay.  Elektrik konusunu düzenleyen devlet kurumu olan EPDK her sene meskenler yani evler için elektrik kullanım limiti açıklar. Bu limitin üstünde kalanlara serbest tüketici denir.

Serbest tüketiciler, elektrik şirketini değiştirmek hakkına sahip. 2021 yılı için elektrik serbest tüketici limiti, aylık yaklaşık 88 lira elektrik faturasına denk gelir. Daha teknik olarak ise yıllık 1.400 kw elektrik kullanımı.

EPDK bu limiti her sene ocak ayında değiştirir. İyi haber, serbest tüketici limiti her sene düşüyor. 2002 yılında ilk kez bu uygulama başladığında limit tam 9 milyon kw idi! O zaman indirimli elektrik satışı daha çok büyük firmalar, ticari işletmeler için düşünülmüştü. Ucuz elektrik için şirket değiştirme limiti 2002’den sonra her sene düşürüldü…

Daha ucuz elektrik alma fırsatına sahip, yani serbest tüketici hakkı olan kaç ev var? Bu konudaki resmi kuruluş olan EPİAŞ‘ın rakamlarına göre yaklaşık 3 milyon evin aylık elektrik faturası sınırını geçtiği için serbesti tüketici hakkı var. Ancak bunların yaklaşık sadece 17 bin tanesi indirimli elektrik hakkını kullanıyor!

Kaç tane elektrik şirketi var? EPDK’dan lisans almış yani resmi olarak evlere ve işyerlerine elektrik satma yetkisi olan tam 213 farklı elektrik tedarik şirketi var: EPDK’nın güncel elektrik tedarik şirketleri listesi. Bu şirketler Türkiye genelinde farklı tarifeler ile elektrik satabiliyor.

Ucuz elektrik için hangi elektrik şirketi?

Elektrik şirketi seçme hem çok kolay, hem biraz zor. Kolay kısmı, aylık faturanız 88 liradan fazlaysa yeni elektrik şirketini seçip başvurunuzu iletmeniz yeterli. Zor kısmı, maalesef 213 farklı elektrik tedarik şirketinin tarifelerini inceleyip gerçekten ucuz mu değil mi diye anlamak.

Dağıtım şirketlerinin aksine ucuz elektrik için başvurabileceğiniz bu elektrik şirketlerine nerede oturursanız oturun başvurabilirsiniz. Bölge sınırı yoktur. Ucuz elektrik başvurusu için internet sitelerinden ya da çağrı merkezlerinden işlem yapabilirsiniz.

En ucuz elektrik seçimi için size yol gösterecek bir rehber hazırlamak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz! 🙂 İndirimli elektrik tarifesi rehberimiz yakında sizlerle…

Ucuz elektrik fiyatları ne kadar indirimli diye merak edebilirsiniz. Seçeceğiniz elektrik tedarik şirketinin elektrik tarifesine göre indirimler ve fiyatlar değişir.

Elektrik şirketini değiştirmek için gerekenler

  • ✅ Ortalama aylık elektrik faturanız 2020 yılı için 88 lira olmalı.
  • ✅ Mevcut elektrik şirketine borcunuz olmamalı.
  • ✅ Elektrik sayacınız elektronik olmalı.

Elektrik aboneliği nasıl değiştirilir?

Elektrik aboneliği değiştirme çok basit. Yeni elektrik şirketini ve tarifenizi seçip, serbest tüketici olarak indirimli elektrik aboneliğine başvurmanız yeterli.  Eski aboneliğiniz kapattırmanıza ya da eski şirkete haber vermenize de gerek yok. Bu bildirimi yeni elektrik tedarik şirketi sizin yerinize yapıyor.

Elektrik satan şirketler arasından en indirimli olanı seçmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bir elektrik faturası üç bölümden oluşur:

  • Enerji bedeli.
  • Dağıtım bedeli.
  • Fon, pay ve vergiler.

Hangi elektrik şirketi daha ucuz diye ararken önerdikleri indirimin yukarıdakilerden hangisi üzerinden olduğunu öğrenin. Ucuz elektrik şirketi ararken, gerçekten indirimli elektrik aldığınızdan emin olun!

Elektrik şirketini değiştirince elektrik sayacını kim okur?

Elektrik tedarik şirketiniz hangi firma olursa olsun, elektrik sayacı okuma işini elektrik dağıtım şirketiniz yapar. Yani faturanızı hangi elektrik şirketinden almayı seçerseniz seçin, sayacı okuyan elektrik firması değişmez.

Kiracı da indirimli elektrik aboneliğine geçebilir mi?

Serbest tüketici olarak ucuz elektrik alternatiflerinden birini seçmek için ev sahibi olmak zorunda değilsiniz. Kiracı olarak da elektrik şirketinizi değiştirebilirsiniz.

Hangi elektrik dağıtım şirketine bağlıyım?

Ucuz elektrik istiyorum diyor, ama elektrik tedarik şirketini değiştirmeden önce hangi dağıtım şirketine bağlı olduğunuzu bulmak istiyorsanız kamuya ait elektrik dağıtım haritasına bakabilirsiniz.

Güncelleme tarihi: 1 Ocak 2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü