Faturanızı gerçekten düşürecek pratik elektrik tasarrufu önerileri

 1. Anasayfa
 2. Ev Halleri
 3. Elektrik
 4. Faturanızı gerçekten düşürecek pratik elektrik tasarrufu önerileri
Faturanızı gerçekten düşürecek pratik elektrik tasarrufu önerileri

Elektrik faturası nasıl düşer diye arattığınızda karşınıza birbirinin aynısı, kopyala yapıştır yazıların çıkma ihtimali çok yüksek. Eğer bu sayfaya ulaşabildiyseniz tebrikler! Faturanızı gerçekten düşürecek pratik elektrik tasarrufu önerileri rehberimizi en güncel bilgilerle (31 Aralık 2020 elektrik zammı dahil) sizin için hazırladık.

Elektrik faturası neden çok gelir?

2021’de elektrik faturası neden yüksek geldi diyorsanız ya da elektrik tasarrufu nasıl sağlanır diyorsanız, önce gelin evde kullandığımız aletlerden hangisi daha çok elektrik harcıyor diye bakalım.

Elektrik Mühendisleri Odası‘na göre bir evin aylık ortalama elektrik faturasında ev eşyalarının payları şöyle:

Hemen yapılabilecek elektrik tasarrufları: elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

1) Buzdolabı elektrik tüketimini azaltın

Evde harcanan elektriğin üçte birini buzdolabı tüketir. Çünkü evde hiç kapanmadan çalışan neredeyse tek elektrikli alet buzdolabıdır. 2021 elektrik fiyatları ile buzdolabı ne kadar elektrik yakar derseniz, A+ enerji sınıfı buzdolabı ortalama 25,8 lira elektrik harcar.

Buzdolabı bu kadar çok elektrik yaktığı için elektrik tasarrufu önerilerimizde ilk hedefimiz tabii ki de buzdolabı! Aşağıdaki önerileri uygularsanız, buzdolabının harcadığı elektrik düşer:

 • Buzdolabı kapağını sık açmayın. Açtığınızda ise uzun süre açık bırakmayın.
 • Buzdolabını ocak, petek, radyatör gibi ısı veren cihazlara ve yerlere yakın koymayın.
 • Buzdolabı direkt güneş ışığı almasın.
 • Buzdolabının yaz ve kış konumları varsa, mevsimlerde bu ısı ayarlarını yapın.
 • Buzdolabının arkasını altı ayda bir temizleyin.

2) Klima tasarruf yöntemleri

Evde buzdolabından sonraki ikinci elektrik canavarı klimadır. Klima ne kadar elektrik yakar sorusunun yanıtı ise BTU’sunda yani gücünde ve ne kadar sık kullandığınızda saklı.

A sınıfı 9 bin BTU’luk bir klima saatte 0,8 kw elektrik harcarken, 18 bin BTU’luk ise saatte 1,8 kw elektrik yakar. Yazın ortalama 8 saat klima açan bir ev 2021 elektrik fiyatlarıyla 9 bin BTU klima için vergiler dahil 153 lira elektrik parası öderken, 198 bin BTU’luk klima sahibine ise 347 tl elektrik faturası gelir.

 • Evinizi ısıtırken de soğuturken de ideal oda ısısı olan 21 derecede tutun.
 • Klima çalıştıracağınız odayı sabah erken, gece saatleri gibi serin saatlerde havalandırın. Hava sıcakken pencereleri açmayın.
 • Eğer varsa perde, panjur gibi şeyleri kullanarak klima çalışan odanın pencerelerini kapatın.
 • Klimanızın dış ünitesinin üstünü de tente, bez gibi bir şeyle örterek gölgede kalmasını sağlayın.
 • Klimayı çok düşük derecelere soğutacak şekilde çalıştırmayın.
 • Klimanızın filtrelerini düzenli olarak temizleyin.

3) Çamaşır, bulaşık makinesi ve ütü elektrik tüketimi

Çamaşır makinesi ne kadar elektrik harcar derseniz, A+ tasarruf sınıfı bir çamaşır makinesi haftada 2 kez, 3’er saat çalıştırılırsa 5,6 liralık elektrik yakar.

Bulaşık makinesi ne kadar elektrik harcar? Yine A+ sınıfı bir bulaşık makinesi ise 3’er saatten haftada 4 kez çalıştırılır ise 20 liralık elektrik tüketir.

Ütü tam bir elektrik düşmanıdır. Ütü ne kadar elektrik yakar? Haftada 2 kez birer saat ütü yaparsanız, elektrik faturanıza 17 lira eklenir.

 • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolduktan sonra çalıştırın.
 • Ekonomi, eco gibi adlar altında tasarruf modları varsa daha az enerji harcayan bu modları kullanın.
 • Zorunlu olmadıkça düşük ısılarda çalıştırın.
 • Çamaşırlarınızı nemliyken ütüleyin. Buharlı ve termostatlı ütüleri tercih edin.

4) Fırın ne kadar elektrik harcar ki?

2021 elektrik ücretleriyle 1 saatlik elektrikli fırın kullanımı 1,9 liralık elektrik tüketir (2,5 kWh). Rakam küçük gibi görünse de haftada 3 kez birer saat fırın açan biri sadece fırın için 24 tl elektrik parası öder! Elektrik tasarrufu için fırını az ve etkili kullanmak çok önemli:

 • Fırın sıcakken kapağını açmayın. Isınmış fırının kapağını açmak, içerideki ısının beşte birini kaybetmenize neden olabilir.
 • Fırında pişireceğiniz birden çok yiyecek varsa, hazır fırın sıcakken bunları peş peşe pişirin.
 • Fırın, çok elektrik tüketir. Fırını çok sık kullanmaktan kaçının. Mümkünse gaz kullanarak ocakta pişirin.

5) Dikkat! Diğer elektrikli aletler de elektrik canavarı olabilir

Saç kurutma makinesi elektrik tüketimi canavarıdır

Çok kısa süreyle çalıştırdığımız için dikkatimizi pek çekmese de saç kurutma makinesi elektrik tüketimi çok yüksektir. Haftada bir saat saç kuruma makinesi kullanmak, ayda sadece saç kurutma makinesine 8 tl elektrik parası ödemek demek.

 • Saçlarınızı havluyla iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesini çalıştırın.
Elektrikli ısıtıcı ne kadar yakar

Ufo gibi elektrikli ısıtıcılar saatte 3 bin watt gibi çok yüksek elektrik yakabilir. Kışın soğuk günlerde ortalama 8 saat elektrikli ısıtıcı çalıştırırsanız ayda 572 tl elektrik parası gelir! Elektrik tasarrufu sizin içi önemliyse, bu tür ısıtıcıları mümkünse kullanmayın.

Modem ne kadar elektrik yakar

Bir ay boyunca hiç kapatılmayan modem yaklaşık 7,9 liralık elektrik yakar (10 kWh).

Belki büyük bir tasarruf değil ama modemi yatarken ya da evde yokken kapatarak hem tasarruf yaparsınız hem de çevreye katkınız olur. Unutmayın, 5 liralık 10 tasarruf yapsanız ayda 50, yılda 600 lira paranız cebinizde kalır!

Kettle’lar, elektrikli su ısıtıcıları elektrik düşmanı

Kettle ne kadar elektrik harcar? Kettle en çok elektrik tüketen küçük ev aleterinden biridir. Her gün sadece 10 dakika kettle yani elektrikli su ısıtıcı kullanıyorsanız aylık elektrik faturanız yaklaşık 7,8 lira artar.

 • İhtiyacınızdan fazla su ısıtmayın.
 • Cihazın dibindeki kireç, tortu gibi kalıntıları düzenli olarak temizleyin.
Fişi prizden çekmek gerekir mi?

Fişinden çekmeyip sadece kumandasından ya da düğmesinden kapattığınız bir elektrikli alet, elektrik tüketmeye maalesef devam eder. Fişinden çekilmemiş bir alet bu şekilde ayda 0,75 kWh enerji harcar. Televizyon, video oynatıcı, müzik seti, cep telefonu/tablet/laptop şarjları gibi kabaca 10 tane aleti böyle fişte tutarsanız ayda 6 lirayı çöpe atarsanız.

Modemi yaktığı elektrikte olduğu gibi para tasarruf çok küçük belki ama hem size tasarruf disiplini sağlar. Hem de doğayı korumuş olursunuz.

Aydınlatma tasarrufu nasıl yapılır

Evimizi aydınlatmakta kullandığımız lamba ve ampüller de tahmininizden çok elektrik tüketebilir. 80 watt’lık bir ampulü günde ortalama 6 saat açık tutuyorsanız, aylık elektrik harcaması 11 liradır.

 • Kullanmadığınız tüm lambaları kapatın.
 • Kapalı avize ve abajurlar yerine ışığı daha çok gösteren modeller tercih edin.

Para harcamanızı gerektiren ama elektrik faturanızı düşürecek yöntemler

1) Enerji tasarruflu beyaz eşyalar parasını çıkarı mı?

Elektrikli ev aletlerinde A+++’dan başlayıp G’ye kadar giden şekilde 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A+++ en az enerji harcayan sınıfken G ise en çok elektrik harcayan aletleri gösterir.

Enerji verimliliği sınıfı B yerine A++ olan bir buzdolabı alırsanız buzdolabının yıllık yakacağı elektrikten tasarrufunuz tam 336 lira olur. F sınıfı bir buzdolabına kıyasla ise 659 lira elektrik tasarrufunuz olur.

Makine Mühendisleri Odası’nın hesabına göre, sadece bir üst verimlilik sınıfındaki eletkrikli ev aletlerinin kullanılmasıyla Türkiye olarak 3 – 4 yılda bir Keban Barajı’nın yıllık üretimi kadar elektrik tasarruf edebiliriz.

Evin sürekli çalışan tek beyaz eşyası olan buzdolabı başta olmak üzere elektrikli aletlerinizi ve ampullerinizi yüksek tasarruflu enerji sınıfı almak uzun vadede hem masraflarını çıkartır, hem kara geçersiniz hem de doğaya katkı sağlamış olursunuz.

Enerji SınıfıAylık Elektrik Harcaması (tl)
A++12
A+26
A29
B40
C48
D54
E59
F67


2) Tasarruflu ampül almaya gerek var mı?

Tasarruflu LED ampüller, hem kullanım ömürleri daha uzun olduğu hem de çok daha az elektrikle çalışabildiği için tam anlamıyla tasarruf makinesidir.

Peki tasarruf ampülü ne kadar yakar? Gelin klasik ampüllerle tasarruflu ampüllerin ortalama aylık kaç liralık elektrik yaktığına bakalım.

Bir evde günde ortalama 8 saat, 3 tane ampül yakıldığını düşünün. Eğer bu ampüller normal ampül olursa aylık yaktıkları elektrik parası 28.64 liradır. Tasarruflu LED ampüller ise sadece 1.91 tl’ye aynı ışığı verebilir. Yani sadece bir yılda 3 tasarruflu lamba sayesinde 360 lira elektrik parasından tasarruf edebilirsiniz.

3) Elektrik şirketinizi değiştirmek

Elektrik tedarik şirketini değiştirerek elektrik tasarrufu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Elektrik şirketini değiştirmek rehberimizi tavsiye ediyoruz, elektrik şirketini nasıl değiştireceğinizi ve ucuz elektrikle ilgili tüm güncel detayları özetledik.

Güncelleme tarihi: 01 Ocak 2021.

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Buzdolabı hesabınız neye göre yapıldı. A++, A+ arasındaki fark ayda 4 TL. Tabi paylaştığım modeller için. 4552EY-570464MI. Aynı marka, Eşi hacimler seçilince
  349 kWh(1 yıl) x 0,7102 (kWh ücreti) =247,86TL
  287 kWh(1 yıl) x 0,7102 (kWh ücreti) = 203,83TL
  Fark 44,03 TL (12 ay), Aylık 3,67 TL
  2.850 TL-3.460 TL Fiyat farkı 610 TL
  Farkı çıkarmak İçin 166 yıl kullanmak gerekiyor.

  Cevapla
 • Düzeltiyorum 13 Yıl kullanmak gerekiyor

  Cevapla
 • Bu dediğinizi cidden siz de hayatınızda uyguluyorsanız süpersiniz fakat ben toplumumuzda şunu gördüm akıl vermeye gelince süperiz iş icraata gelince yok hiç samimi değilsiniz

  Cevapla
  • Para İşleri ekibi
   31 Mayıs 2021 02:47

   Merhaba, yanıtınız için teşekkürler 🙂

   Gerçekten bunları uyguluyoruz, uygulamaya gayret ediyoruz… Bu yazılarda önerdiklerimizi kendi hayatlarımızda denemeden yazmıyoruz. İnanın, samimiyiz 🙂 En büyük gayretimiz samimi, doğal ve gerçekçi yazabilmek.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü