Evde su tüketimi ve su faturası detayı

  1. Anasayfa
  2. Ev Halleri
  3. Evde su tüketimi ve su faturası detayı
Evde su tüketimi ve su faturası detayı

Su fiyatlarındaki artışla evde su tüketimi ve su faturası detayı daha önemli hale geldi. Su tüketimi ile ilgili pratik, yararlı ve ilginç bilgileri sizin için araştırdık.

Suyu tüketirken neden dikkatli olmalıyız?

Dünyadaki su miktarı 1,386,000,000 kilometre küp!

Bir diğer deyişle ise dünyanın yüzde 70’i sular altında!  Bu suyun ise neredeyse hepsi tuzlu, yani deniz suyu.

Tüm dünyadaki suyun 100 litre olduğunu düşünürsek, bu suyun 97,5 litresi denizlerde. Nehirler ve yeraltı suları gibi evde kullanılabilecek tatlı su kaynakları ise bir litre dahi yok. Sadece 0,7 litre!

Musluklarımızdan akan su, aslında bu kadar az işte… Dolayısıyla da çok kıymetli. Evde suyu idareli kullanmazsak ne olur? Bu kadar kıymetli suyu heba etmiş oluruz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi suların çoğu tuzlu deniz suyu. Bu yüzden musluklarımızdan akan suyu dikkatle tüketmeliyiz.

Evde ne kadar su tüketiyoruz?

Dünya genelindeki istatistiklere göre şehirde yaşayan bir insan günde ortalama 120 ila 250 litre arasında su tüketir. 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama su harcaması 22 bin 200 litre yapıyor.

TÜİK’in resmi su tüketim rakamlarına göre ise Türkiye’de günlük kişi başı ortalama su tüketimimiz 224 litre. Yani Türkiye’deki 4 kişilik aile su tüketimi kabaca 27 bin litreye yakın.

Su faturası detayları arasında göreceğiniz tüketilen su miktarı ise metreküp (m3) olarak yazılır. Bu nedenle de binlerce litre gibi büyük rakamlar yerine beş, on, yirmi gibi küçük rakamlar görürsünüz. Ama metreküp sizi yanıltmasın. 1 metreküp kaç litre derseniz, tek bir metreküp tam bin litre demek.

Peki harcadığımız bu kadar su çok mu? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir insan temel ihtiyaçları için günde en az 20 litre su harcamalı. Avrupa ortalaması ise kişi başına 150 litre civarında.

Yani bizim su tüketimimizden 74 litre yani yaklaşık yüzde 50 daha az. Bilinçli su tüketimi nasıl olur konusuna önem verdikleri için su tasarrufuna dikkat ederek bize göre çok daha az su tüketiyorlar.

Suyu nerede harcıyoruz?

Ev harcadığımız suyun yüzde 35’i banyoda, yüzde 30’u tuvalette, yüzde 20’si çamaşır ve bulaşık yıkamada, yüzde 10’u yemek pişirme ve içme suyu ve yüzde 5’i ise temizlik amacı ile harcanıyor.

Eğer banyo, tuvalet, çamaşır ve bulaşıkta tasarruflu olursak zaten harcadığımız suyun yüzde 85’ini daha idareli kullanmış oluruz.

Evde kullandığımız suya ne kadar ödüyoruz?

Su tarife fiyatları belediyeler tarafından belirlenir. Bu nedenle evlerde tükettiğimiz suyun fiyatı ilden ile değişir.

Ama 4 kişilik ailenin aylık ortalama su faturası 50 lira civarındadır.

İski‘ye göre İstanbul’da ortalama metreküp fiyatı 6.76 lira, Aski‘ye göre ise Ankara’da 5 lira. Ancak bu su fiyatlarına vergiler dahil değil.

Su faturasıyla hangi vergileri ödüyüoruz?

Diğer faturalar gibi su faturasının içinde tüketim dışında kalemler vardır. Su faturaları her belediye tarafından farklı düzenlenebiliyor. Bu nedenle elektrik faturasındaki gibi tek bir açıklama yapmak zor.

Ama genel olarak bir su faturasında mutlaka KDV ve çevre temizlik vergisi (ÇTV) bulunur. Ayrıca katı atık bedeli, onarım, tamirat bedeli gibi isimler altında su tüketim ücreti dışında farklı ödemeler de alınabiliyor.

Su faturası örneği 2020

2020 tarihli güncel bir su faturası örneği paylaşıyoruz. Su fatura örneği ilden ile farklılık göstermekle birlikte, paylaştığımız iski su faturası örneği yani istanbul su faturası örneği, temelde tüm su faturalarındaki ana bilgileri içeriyor.

iski su faturası örneği

iski su faturası örneği

Su tüketimi nasıl azaltılır?

Su tüketimini azaltmak için alınabilecek önlemleri detaylıca araştırdık. Bulduğumuz su tasarruf yöntemlerini kendi evlerimizde ve işyerlerimizde denedik. Su tüketimimizi gerçekten düşürüp, su faturalarımızı azaltmayı başardık. Detaylar için evde su tasarrufu için neler yapılabilir yazımıza göz atabilirsiniz. 8 başlık altında pratik su tasarrufu önerileri paylaştık.

Su tüketimi hangi saatlerde ucuz derseniz, su fiyatlaması ilden ile değişmekle birlikte genel olarak gece su tüketimi için indirim gibi saate bağlı değişik tarifeler yok.

Suyun yanı sıra elektrik tüketiminde de tasarruf yapmak isterseniz elektrik faturası nasıl düşürülür yazımızı öneriyoruz.

Güncelleme tarihi: 25 Ağustos 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü