Kredi kartı ücreti ve masrafları nasıl geri alınır?

 1. Anasayfa
 2. Banka İşleri
 3. Kredi kartı ücreti ve masrafları nasıl geri alınır?
Kredi kartı ücreti ve masrafları nasıl geri alınır?

2021 yılı rakamları ile Türkiye’de 71 milyon kredi kartı var. Kredi kartları bu kadar yaygın olunca, kredi kartı ücretleri ve bunların iadesi de çok konuşulan bir konu. Kredi kartı aidatı, ücreti ya da masrafı şeklinde farklı adlarla anılsa da bir bankadan kredi kartı çıkarttığınızda bankanın kart sahibinden yıllık aldığı bir kart ücreti vardır. Peki kredi kartı ücreti ve masrafları nasıl geri alınır?

Kredi kartı ücreti nedir?

Bankaların verdikleri kredi kartı için müşterilerinden yıllık olarak aldığı kart masrafına kredi kartı ücreti ya da kredi kartı yıllık üyelik masrafı denir.

Bankalar kart ücretini her yıl kredi kartına yansıtır. Hesap ekstresine dikkatli bakmayan çoğu müşteri kart için yıllık kaç para kart ücreti ödediğinin farkında bile olmuyor. Ama kredi kartı ücretleri giderek artınca tüketicilerin kart masraflarının iptali ya da iadesi arayışları arttı.

Kredi kartı aidatı ne kadar?

Kredi kartı yıllık ücreti ne kadar derseniz bankasına ve kartına göre değişir. Kredi kartı aidatı olarak yıllık 20 liradan 250 liraya kadar farklı kart ücretleri alınabiliyor. “Kredi kartı aidatı, ücreti yok” şeklinde belirtilen kartlardan alırsanız ise herhangi bir kart ücreti ödemezsiniz. Ancak kredi kartı ücreti olmayan kartların puan ya da para biriktirme özellikleri diğer kredi kartlarına göre daha az oluyor.

Kredi kartı aidatı yasal mı 2021?

Bankaların kredi kartları için yıllık ücret istemesi yasaldır.

2014 yılındaki bir yasal düzenlemeye kadar kredi kartından alınan ücretler konusu aslında net değildi. Bu yüzden de tüketici hakem heyeti ya da mahkemeye başvuranlar kart paralarını geri alabiliyordu. Ancak BDDK’nın getirdiği kredi kartı düzenlemesi ile bankaların yıllık kart ücreti alması mümkün hale geldi.

Kredi kartı ücreti kalktı mı?

2021 yılı güncel bilgilerine göre kredi kartı ücreti kalkmadı. Hatta yukarıda açıkladığımız gibi, kredi kartı ücreti kalkmadı tam tersine bankaların kart ücreti alabileceği konusu netlik kazandı.

Kredi kartı aidatı vermemek için ne yapmalı?

Madem ki kredi kartı üyelik ücreti yasal, bu durumda tüketiciler olarak kredi kartı aidatı ödememek için ne yapabiliriz? BDDK’nın düzenlemesi yıllık kredi kartı aidat masrafı olmadan kredi kartı sahip olmayı da sağladı.

Herhangi bir bankadan kredi kartınız varsa bankanıza başvurup aidat ödemesi olmayan bir kredi kartı çıkartma hakkınız var.

Banka kredi kartı ücreti olmayan kartı size vermek zorunda. Üstelik de yıllık kredi kartı ücreti ödediğiniz kartla aynı limite sahip bir aidatsız kredi kartı vermek mecburiyetinde. Ancak yıllık üyelik bedeli olmayan kredi kartı, para biriktirme ve taksit özellikleri açısından diğer kartla aynı özellikleri taşımak zorunda değil.

Kredi kartı ücretine itiraz

Kredi kartı ücretleri geri alınabilir mi sorusunun yanıtı artık maalesef oldukça zor. Kredi kartı aidatı tüketici hakları kapsamında bir dönem çok sayıda iade başvurusu yapılıyordu.  Ancak yeni yasal düzenleme nedeniyle, kredi kartı masrafına itirazlardan sonuç almak artık zor. Yine de şansınızı denemek için kredi kartı aidatı iadesi için nereye başvurulur diyorsanız, işte kart ücretine itiraz ve iade için izlemeniz gereken adımlar:

Ödediğiniz kredi kartı ücretini nasıl geri alabilirsiniz?

 1. Bankanıza kredi kartı ücreti iadesi için başvurun
  Banka şubesi ya da çağrı merkezi üzerinden kredi kartı ücretinin iade edilmesi ve sonrasında da alınmaması için pazarlık yapabilirsiniz. Eğer banka sizi müşteri olarak kaybetmek istemezse aldığı kart ücretini iade edebilir. Üstelik sonraki dönemlerde de kart ücreti almama kararı verebilir.
 2. Hakem heyetlerine itiraz başvurusu
  Alınan kredi kartı ücretinin iadesi için bankaya yaptığınız başvuruya olumlu yanıt alamazsanız sonraki yol hakem heyetlerine başvurmak. Hakem heyetlerine başvurmadan önce bankaya başvurmuş olmanız şart. Tüketici Hakem Heyeti’ne ya da Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’na kart masrafı iadesi yapabilirsiniz:
 • Tüketici Hakem Heyeti’ne kredi kartı ücreti iadesi başvurusu nasıl yapılır?
  Tüketici Hakem Heyeti’ne e devlet kredi kartı ücreti iadesi için başvurabilirsiniz. Ya da Kaymakamlık binalarına giderek buradaki Heyet masalarına kağıtla başvuru yaparsınız. Kredi kartı aidatı için hakem heyetine başvuru dilekçesi örneğine ihtiyacınız yok, internet üzerindeki formdan başvurmanız yeterli.
 • Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne kredi kartı ücreti iadesi başvurusu nasıl yapılır?
  e-Devlet kredi kartı aidatı geri alma yöntemlerinden bir diğeri de e-Devlet’te Bankalar Birliği’nden başvuru yapmaktır. Birliğin Banka Kartları ve Kredi Kartları Bireysel Müşteri Hakem Heyeti, kredi kartı ücreti iadesi dosyalarına bakar. Kredi kartı aidatı tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi örneğine de ihtiyaç yok. Burada da yine internet üzerindeki formu doldurarak başvurabiliyorsunuz.

Kredi kartı ücreti iadesi için tüm bu başvuruları bireysel olarak yapmalısınız. Son zamanlarda kredi kartı aidatı iadesi dolandırıcılığı yaygınlaştı. Kart ücretlerinizin iadesi için başvurun, para verin gibi mesajlar içeren mail, sms ya da mesaj alırsanız lütfen dikkat edin. Dolandırıcılık kurbanı olmayın!

Hangi bankanın kredi kartı aidatı yok?

Yukarıda detaylı şekilde bahsettiğimiz üzere, Türkiye’deki tüm bankalar eğer müşteri isterse kart aidatı olmayan kredi kartı sunmak zorundadır.

Kullanmadığım kredi kartına aidat

Hiç kullanmadığınız kredi kartı için aidat ödemek zorunda değilsiniz. Ancak kredi kartını sadece tek sefer bile alış verişte kullanırsanız banka bu kart için yıllık üyelik ücreti isteyebilir. 180 gün boyunca hiç kullanılmayan kredi kartı ise hareketsiz kart kabul edilir ve tekrar kullanılana dek aidat işletilemez.

Sanal kredi kartı ya da banka kartı için yıllık kart ücreti yok

Bankalar sanal kredi kartı yıllık ücreti, sanal kart açma parası ya da sanal kart kullandırma ücreti gibi masraflar alamazlar. Benzer şekilde bankalar banka kartı yıllık aidat ücreti de isteyemez.

Ek kartlar içinse farklı bir durum var. Burada banka eğer isterse ek kart için ayrıca kredi kartı üyelik ücreti alabilir. Ancak bu kart ücreti asıl kartın kart aidatının yarısından fazla olamaz.

Kredi kartı aidatı ile ilgili son Yargıtay kararı

Kredi kartı aidatı emsal karar için Yargıtay kararlarını sizin için inceledik. 2014 yılındaki BDDK düzenlemesi sonrasında Yargıtay’dn kredi kartı üyelik aidatlarının iadesi yönünde karar çıkmadığını görmedik. Maalesef internette bu konuda arama yaptığınızda karşınıza çıkan pek çok popüler site, eski bilgileri yeniymiş gibi yazarak tüketicileri yanlış yönlendiriyor.

Yargıtay’ın 2014 öncesi kararları kredi kartı ücreti konusunda tüketici yönünde karar veriyordu (örneğin 2008 yılında Yargıtay 13.  Hukuk Dairesi’nin 2008/4345 sayılı kararı). Fakat 2014 yılından sonra bankaların kredi kartı aidatı alması uygun bulunuyor (örneğin 2018 yılında Yargıtay 19.  Hukuk Dairesi’nin 2008/6098 sayılı kararı).

En güncel ve pratik kredi kartı rehberi yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Güncelleme tarihi: 5 Mayıs 2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü