Kredi kartı rehberi

 1. Anasayfa
 2. Banka İşleri
 3. Kredi kartı rehberi
Kredi kartı rehberi

Kredi kartı hem hayatımızı kolaylaştıran, hem de ödeyemediğimizde hayatımızı kabusa çevirebilen bir ödeme aracı. Kredi kartının doğru kullanımı için banka uzmanlarımız detaylı bir araştırma yapıp en güncel ve en pratik kredi kartı rehberi yazısını hazırladılar.

Kredi kartı nedir?

Kredi kartı, para vermek yerine kartınızla alış veriş yapmanıza yarayan bir ödeme aracıdır. Kredi kartı ile internet üzerinden ya da mağazalardan o an hesabınızdan ya da cebinizden para vermeden harcama yapabilirsiniz. Ancak tabii ki harcadığınız bu parayı daha sonra (kartın hesabı kesildiğinde) ödemek zorundasınız.

Kredi kartını kim buldu sorusunun yanıtı biraz karışık. Kredi kartı fikri olarak ilk kez yazar Edward Bellamy tarafından 1887 yılında yazdığı bir kitapta geçiyor. Kredi kartını kim icat etti konusunda ise daha sonra John Biggins isimli Amerikalı bir bankacı 1946 yılında kredi kartı benzeri bir ürün çıkarıyor. Britannica Ansiklopedisi‘ne göre ise uluslararası ilk gerçek kredi kartı 1950 yılında yine Amerika’da çıkarılan Dinners’ Club.

Peki bankalar neden kredi kartı verir derseniz; kredi kartış yıllık ücreti ile kart sahibinden, kart işlem ücretiyle de işyeri sahiplerinden aldıkları paralar ile kredi kartından para kazanırlar. Ayrıca, kredi kartını geç yatıranlardan aldıkları faiz de bankalara önemli gelir yaratır.

Kredi kartı nasıl alınır?

Bankadan nasıl kredi kartı çıkarırım diyorsanız iki temel yol var: kredi kartı başvurusunu internet üzerinden ya da normal şubelerden yapabilirsiniz.

1. Internetten kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

 • Kredi kartı almak istediğiniz bankanın adını Google’da “kredi kartı başvurusu” diye aratın.
 • İlk üç, dört sırada gelen yanıtlar genellikle diğer bankaların reklamları olur. Bu reklamlardan sonraki ilk seçenek genelde istediğiniz bankanın kredi kartı başvuru sayfası olur.
 • Bankalar kredi kartı başvurunuzu almak için genellikle sadece TC Kimlik no ve cep telefonu bilginizi ister.
 • Bu bilgiler üzerinden kart başvurunuz değerlendirilip sonucu SMS olarak size gönderilir.

2. Banka şubesinden kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

 • Kart çıkarttırmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gidin.
 • Kredi kartı istediğinizi söylediğinizde kimlik ve gelir bilgilerinizi soran bir form verilir. Bunu doldurup, imzalayarak başvurunuzu yaparsınız.

Yabancılar nasıl kredi kartı alır?

Türkiye’de oturma (ikametgah) ve çalışma izniniz varsa kredi kartı ve kredi için bankalara başvurabilirsiniz.

Neden kredi kartı kullanmalıyım?

Kredi kartı kullanmak ya da kullanmamak kişisel bir karar. Kredi kartı kullanmalı mıyım sorunuza yanıt vermenize yardımcı olmak için kredi kartı rehberimizin bu bölümünde size kredi kartı kullanmanın avantajlarını sıralayalım:

 1. Kredi kartının en büyük avantajı harcamalarınızı takip etmek kolaylaşır. Ne zaman, nerede, ne kadar harcadığınız bilirsiniz. Unutmayın, paranızı iyi yönetmenin birinci kuralı parayı nereye harcadığınızı bilmenizdir.
 2. Pek çok kredi kartı taksit imkanı sunar. Özellikle pahalı şeyler alırken taksit önemli bir avantaj sunar.
 3. Alışverişlerinizi, ödeme ve harcamalarınızı yaparken hemen para vermek zorunda kalmazsınız.
 4. Kredi kartı ödemesi gelene kadar paranızı kullanma şansınız olur.
 5. Kredi kartlarında çeşitli ödül programları olur. Harcamalarınızla para, puan biriktirerek bunu sonraki alış verişlerde kullanabilirsiniz.

Kredi kartının bu güzel avantajlarına rağmen karanlık tarafı da var. Gelin neden kredi kartı kullanmamalıyız sorusuna yanıt verecek kredi kartının zararlarına da bakalım:

 1. Kredi kartı için banka sizden kart kullanım ücreti adında yıllık bir para kesebilir.
 2. Kredi kartı borcunu yani kart ekstresinde istenen parayı geç ya da eksik yatırırsanız oldukça yüksek faiz oranından faiz ödemek zorunda kalırsınız.
 3. Kredi kartınızı geç, eksik ya da hiç ödemezseniz kredi puanınız düşer.
 4. Alışveriş yaparken cebinizden o an para çıkmadığı için gaza gelip gereksiz ya da çok harcama yapabilirsiniz.

Özetle, kredi kartı dikkatli ve doğru kullanıldığı zaman faydalıdır. Ancak nasıl olsa sonra ödeyeceğim diyerek kredi kartıyla gereksiz veya fazla harcama yapmak büyük risktir! Kredi kartını özenle kullanmalıyız.

Kredi kartının avantajları ve dezavantajları böyleyken sizce Türkiye’de kaç adet kredi kartı var? Sıkı durun, milyonlarca! BKM kart bilgilerine (Bankalar Arası Kart Merkezi) göre Türkiye’de 2020 yılı rakamları ile 71 milyona yakın kredi kartı ve 169 milyona yakın da banka kartı var. Bir kişide birden çok kredi ya da banka kartı olduğu için kart rakamları nüfusa göre fazla görünüyor.

Hangi kredi kartı daha avantajlı 2021?

Kamu bankalarından, özel bankalara piyasada pek çok bankanın çeşitli kredi kartları var. Türkiye’deki bankaların tam ve en güncel listesine Bankalar Birliği’nden ulaşabilirsiniz.

Yüzlerce kredi kartı arasından seçim yapmak kolay değil. İnsanın aklına hangi kredi kartı en iyisi, hangi kredi kartı uygun, hangi kredi kartı en avantajlı gibi sorular geliyor… Bu sorunun yanıtı sizde! Çünkü her kredi kartı farklı tipte müşteriye hitap eder:

 • Kart ücreti olmasın
 • Güzel puan biriktirsin
 • Taksit imkanı çok olsun

Kimlere kredi kartı verilir?

Bankalar her başvuruna kredi kartı vermek zorunda değil. Kredi kartı kanuna ve yönetmeliğine göre kredi kartı kim alabilir yetkisi bankalara verilmiştir. Peki bankalar kimlere kredi kartı verir, kredi kartını neye göre veriyorlar:

 • Düzenli geliri olanlar. Maaş, kira ve benzeri düzenli geliri olan çalışanlara ya da iş sahiplerine kredi kartı çıkma olasılığı daha yüksektir.
 • Borcu olmayan ya da az olanlara. Eğer kredi kartı başvurusu yapanın gelirine kıyasla çok borcu varsa kredi kartı çıkmayabilir.
 • Kredi notu yüksek olanlara da kredi kartı çıkma şansı daha çoktur.
 • Başka bankalarda kredi kartınız çoksa ya da limitleri yüksek ise kredi kartı başvurunuz reddedilebilir. Ya da düşük limitle çıkabilir. Bankalar kredi kartı başvurusu değerlendirirken kişinin toplam kredi kartı limitine de bakar.
 • 18 yaşından küçük, 65 yaşından büyüklere kredi kartı daha zor çıkar. Çünkü 18 – 65 yaş arası çalışan nüfus olduğu için genellikle ödeme güçleri daha yüksek görülür.
 • Evhanımlarına, öğrencilere ve çalışmayanlara da kredi kartı çıkabilir. Ancak beyan edecekleri düzenli geliriniz yoksa, sıfırdan kredi kartına başvurmak yerine ailenizden birinin kredi kartı varsa ek karta başvurmak daha mantıklı olabilir.

Kimlere kredi kartı verilmez (ya da kredi kartı kime verilir) konusunu özetlemek gerekirse kredi kartı başvurusu yapanın yaşı, aylık ve yıllık geliri, toplam borç miktarı, toplam kredi kartı sayısı ve toplam kart limiti ile kredi puanına göre değerlendirilir. Bana neden kredi kartı çıkmıyor, Neden kredi kartı alamıyorum ya da neden kredi kartı vermiyorlar diye isyan ediyorsanı bu kriterlerden bir ya da bir kaçı sizin için olumsuz demektir.

Kredi kartı başvurum reddedildi diyorsanız, yeni bir kart başvurus yapmadan önce bir süre (altı ay) kadar bekleyin. Kredi kartı rehberi yazımızdaki bilgileri tekrar okuyarak, başvurunuzu iyileştirmeye çalışın. Örneğin aylık gelirinizle ilgili farklı bir bilgi ekleyebilir misiniz?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Kart başvurunuz onaylandıktan sonra, kredi kartı limitiniz belirlenir. Yukarıdaki kriterler, kredi kartı limitinizin kaç lira olacağı belirlenirken de kullanılır. Ayrıca, kredi kartı kanuna göre sahip olduğunuz tüm kredi kartları için verilece toplam kart limiti, ilk yıl için aylık ortalama net gelirinizin iki katından ikinci yıl için ise dört katından fazla olamaz. Örneğin aylık net kazandığınız para 2 bin lira ise ilk yıl 4 bin ikinci yılsa 8 bin liradan fazla toplam kart limitiniz olamaz.

Eğer kişinin aylık geliri tam olarak tespit edilemiyorsa toplam kredi kartı limiti en fazla 2 bin lira olabilir.

Kredi kartı ücreti iadesi

Kart aidatının iptali ve iadesi konusu çok popüler. Ancak kredi kartı ücreti iadesi başvurusu yapmadanönce bu konudaki en güncel bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü 2014’den itibaren düzenlemeler değişti. En son Yargıtay emsal kararlarını da içeren en güncel ve doğru kredi kartı ücreti iadesi yazımızda bu konudaki son yorumları bulabilirsiniz.

Türkiye’deki tüm bankaların güncel kredi kartı ücret listesi.

Kredi kartı yıllık ücreti bsmv nedir?

Kredi karti yillik ücreti bsmv’si yüzde 5’tir.

Yani kredi kartı ücreti için banka sizden para alıyorsa bunun yüzde 5’i vergi olarak Devlet’e ödenir.

Güncelleme: 31 Ocak 2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü