Trafik sigortası yaptırmama cezası 2021

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Trafik sigortası yaptırmama cezası 2021
zorunlu tafik sigortası cezası 2021

2021 yılı trafik cezalarına göre güncel trafik sigortası cezası ne kadar diyorsanız, işte trafik sigortası yaptırmama cezası ile ilgili tüm detaylar:

Trafik sigortası yaptırmama cezası (2021 yılı güncel)

Trafik sigortası, kanunen zorunlu bir araç sigortasıdır. Bu nedenle araç sahibi herkesin yaptırması gerekiyor. Ama bir şekilde aracınızın sigortası yoksa nerede ve nasıl sigortasız yakalandığınıza göre zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası ve yaptırımları değişir.

zorunlu tafik sigortası cezası
trafik sigortanız olmazsa trafik cezası ödeyebilirsiniz

 

Trafik sigortası yaptırmazsam ne olur, trafik sigortası olmazsa cezası nedir sorularına 2021 yılı güncel düzenlemelerine göre verilecek beş farklı yanıt var. 2021 yılında yüzde 9.11 zamlanan güncel trafik cezası rakamları ile:

1) Polis kontrolünde trafik sigortası gösterememek: 144 TL

Eğer polis kontrollerinde trafik poliçenizi fiziken ya da dijital olarak gösteremez iseniz 2021 yılı trafik ceza tutarlarına göre 144 TL ceza kesilir. Bu cezayı 15 gün içinde %25 indirimle 108 TL olarak ödeyebilirsiniz.

2) Kazaya karışıp trafik sigortasını karşı tarafa verememek: 314 TL

Zorunlu trafik sigortası olmayan bir araç kazaya karışırsa bu durumda ilave bir ceza daha var. Kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde ile sigorta poliçe tarih ve numarasını gösteremezseniz yine 2020 yılı cezalarına göre 288 TL trafik cezası kesilir. 15 gün içinde indirimli olarak 236 lira olarak ödenebilir.

3) Sigortasız kaza yaptığınızda aracınız trafikten men edilir: çekme ve otopark ücreti

Sigortasız araçla polis çevirmesine takıldığınızda ya da kazaya karıştığınız durumda trafik cezaları çok gibi görünmeyebilir. Ama aracınızın zorunlu trafik sigortası yok ise bu para cezasının yanı sıra bazı başka dertleriniz de olacaktır.

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanın bizce esas cezası da bu dertler. Öncelikle aracınız trafik sigortasını yaptırana dek trafikten men edilir. Bu durumda da araç çekilme ve yediemin otoparkında kaldığı sürece otopark ücretini de ödemeniz gerekir.

4) Trafik sigortası gecikme cezası: her ay için yüzde 5 zam

Polis tarafından çevrilmeseniz ya da trafik kazasında sigortası olmayan araç olarak kazaya karışmasanız da trafik sigortası olmama cezası bitmek bilmiyor…

Eğer trafik sigortanızı zamanında yeniletmediyseniz ödemeniz gereken sigorta parası (prim) yüzde 5 artar. Üstelik tek bir gün geciktirmeniz yeter. Trafik sigortası geç yaptırma durumunuz devam ettikçe her ay için gecikme cezanız yüzde 5 artar. Bu artışların üst sınırı yüzde 50’dir.

5) Trafik kazası zararlarını ödemek: ne kadar zarar verdiyseniz o kadar!

Trafik sigortasız araç kullanmanın bizce en büyük cezası büyük kaza anlarında karşımıza çıkıyor… Trafik kazasında sigortası olmayan araç kazaya karışırsa karşı tarafa vereceği tüm zararlardan araç sahibi sorumlu olur.

Üstelik bu sorumluluk sadece maddi zararlar da sınırlı değil. Kazada yaralananların tedavi ya da vefat edenlerin tazminat ödemelerinden de sorumlu olursunuz. Açıkçası böyle büyük bir riski üstlenmeye hiç gerek yok. Trafik sigortasının ne işe yaradığını anlatan yazımızı okumanızı öneririz.

Gördüğünüz gibi zorunlu trafik sigortası yaptırmazsam ne olur sorusunun yanıtı çeşitli cezalarla boğuşmanın yanı sıra büyük paralar tutabilecek tazminatları da ödemek zorunda kalmayı içeriyor.

Özet olarak, bu zorunlu sigortayı ihmal etmeyin lütfen. Sigorta parasından yapmayı düşündüğünüz tasarruf çok daha büyük ödemelere neden olabilir.

Trafik sigortası cezası sorgulama

Trafik sigortası yaptırmama cezası yediyseniz, trafik sigortası ceza sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz: araç plakasına yazılan trafik sigortası cezası sorgulama ve ödeme

Trafik sigortası cezası ödeme

Aracınıza trafik sigortası cezası kesilirse, yukarıdaki bağlantıdan ya da Maliye Bakanlığı Internet Vergi Dairesi’nden sigorta yaptırmama cezanızı ödeyebilirsiniz.

Güncelleme tarihi: 3 Ocak 2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü