Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler
Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Zorunlu trafik sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli konusu, milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor. Hem zorunlu hem de fiyatı giderek artan bir sigorta olduğu için trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler tavsiyemizi okuyun, kazançlı çıkın.

1. Trafik sigortasını ihmal etmeyin

Türkiye’de ruhsatlı tüm araçlar için araç sigortası zorunludur ve bu sigortanın adı trafik sigortasıdır. Trafik sigortası alma zorunluluğu Devlet tarafından getirilmiş bir kural olduğu için trafik sigortası yaptırmamanın çeşitli ceza ve yaptırımları vardır. Bu cezaları ödememek için araç satın alırken trafik sigortasını ihmal etmeyin.

Trafik sigortası ne zaman yapılmalı sorusunun yanıtı aracı satın alırken olmalıdır, trafiğe çıktıktan sonra değil.

2. Araç bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol edin

Kaza sonrasında sigorta ödemeleriyle ilgili sıkıntı olmaması için trafik sigortası satın aldıktan sonra trafik sigortası poliçesinin ilk sayfasında yer alan kendinizle ve aracınızla ilgili bilgileri kontrol edin. Acenteniz bu bilgilerden birini yanlış girmiş olabilir.

3. Yenilemenizi bir gün bile geciktirmeyin

Aracınızı alırken trafik sigortası da yaptırdınız. Harika. Ama işiniz bitmedi. Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır bize sık sorulan bir soru. Yanıt her yıl. Çünkü trafik sigortasının vadesi bir yıldır. Üstelik vadesini bir gün bile geciktirirseniz ödeyeceğiniz para yüzde 5 ceza ile zamlanır.

4. Sigortanızı kontrol edin

Sahte trafik sigortası poliçesi maalesef yaşanabilecek bir durum. Satın aldığınız zorunlu trafik sigortası poliçesi sorgusunu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinden ya da sigorta şirketinin (acentenin değil) internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

5. Fiyat araştırmadan trafik sigortası yaptırmayın

Trafik sigortasında tüm sigorta şirketleri Devlet tarafından detayları belirlenen aynı ürünü satar. Ancak ürün aynı olsa da sigorta fiyatı farklı çıkabilir. Bu nedenle farklı sigorta şirketlerinden zorunlu trafik sigortası fiyatı teklifi almanız çok önemlidir. Ancak böylelikle size en uygun araç sigortası fiyatını yakalayabilirsiniz. Trafik sigortasını ucuza nasıl yaptırabileceğinizle ilgili tüm ipuçları yazımıza göz atmanızı şiddetle öneririz.

Zorunlu trafik sigortası hakkında bilgi yazımızı da okumanızı öneririz. Bu araç sigortasıyla ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü