Tamamlayıcı sağlık sigortası mantıklı mı?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Sağlık Sigortası
  4. Tamamlayıcı sağlık sigortası mantıklı mı?
Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS)

Tamamlayıcı sağlık sigortası mantıklı mı, avantajlı mı? Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat olarak normal sağlık sigortasına göre çok daha uygun. Eğer gitmek istediğiniz hastanelerle anlaşmalı ise tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak çok mantıklı olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ne demek?

Kısaca TSS denen tamamlayıcı sağlık sigortası, bir tür özel sağlık sigortasıdır.

TSS’yi Devlet yaptırmaz, sigorta şirketlerinden satın alırsınız.

Tamamlayıcı sağlık ile özel sağlık sigortası farkı

Tamamlayıcı
sağlık sigortası
Özel
sağlık sigortası
SGK’lı olmak şartıSadece SGK’lı olan çalışanlar, emeklilier ve bunların eş ve çocukları yaptırabilirHerkes yaptırabilir
Kaç yaş yaptırabilirGenellikle 0 yaş – 60 yaşGenellikle 0 yaş – 60 yaş
Anlaşmalı hastaneDaha az hastaneDaha çok hastane
Hastaneye gitme sayısı hakkıGenellikle yılda 10 kezSınır yok
FiyatDaha ucuzDaha pahalı

Kimler tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir?

TSS kimlere yapılır sorusunun yanıtı SGK’lı olmaya bağlıdır. Devletin sosyal güvenlik sisteminde olan yani SGK’lı olan ve SGK prim borcu bulunmayanlar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir:

  • Çalışanlar.
  • Emeklilier.
  • Bunların eş ve çocukları.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kaç yaş sınırı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaş aralığı bebeklerden başlar ve 50-60 yaşa kadar devam eder.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kaç yaşına kadar yapılıyor derseniz, bunun yanıt sigortacıdan sigortacıya değişir. Sigorta şirketleri genellikle 50-60 yaşından sonra TSS yapmaz.

Neden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmalıyım?

Neden tamamlayıcı sağlık sigortası, çünkü tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasına göre daha ucuzdur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ne kadar? Sağlık sigortası fiyatları yaşa, cinsiyete, hastalık geçmişine göre kişiden kişiye çok değişir. Ancak genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasına kıyasla genellikle üçte bir daha ucuzdur.

TSS fiyat olarak çok daha uygun olduğu için tamamlayıcı sağlık sigortası mantıklı mı, tamamlayıcı sağlık sigortası yapılmalı mı sorularının yanıtı evet.

Tamamlayıcı sağlık sigortası iyi mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası mı özel sağlık sigortası mı diye kararsız kaldıysanız, bakmanız gereken tek şey alacağınız sağlık sigortasının anlaşmalı kuruluşlarıdır.

Eğer sıklıkla gittiğiniz ya da gitmeyi düşündüğünüz özel hastaneler satın alacağınız TSS sigortası ile anlaşmalı ise tamamlayıcı sağlık sigortası iyidir. Çünkü özel sağlık sigortasına göre çok daha ucuzdur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası neden daha ucuz?

Tamamlayıcı mı özel sağlık mı diye araştıranlar, TSS’nin çok daha ucuz olduğunu görünce şaşırır. Peki ama tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasına göre nasıl daha ucuz olabiliyor.

Tamamlayıcı sağlıkta özel hastane önce SGK’nın karşıladığı miktarı Devlet’ten alır. Karşılamadığı kısımda ise özel sigorta devreye girer.  Yani TSS’de sağlık masrafı Devlet ve sigorta şirketi arasında paylaşılır.

Hangi tamamlayıcı sağlık sigortası?

hangi tamamlayıcı sağlık sigortası daha iyi ya da  en iyi tss hangisi diyorsanız 3 şey için araştırma yapmanız şart:

  1. Fiyat: En az birkaç sigortacıdan TSS teklifi alarak, fiyatlarını karşılaştırın. Sigortacıların tek bir tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatı yoktur. Bu nedenle en uygun fiyatlı tamamlayıcı sağlık sigortası teklifini bulmak için araştırma yapın.
  2. Kapsam: Tamamlayıcı sağlık sigortalarının neleri kapsadığı, kaç tane hastaneye gidiş hakkı verdiği, diyetisyen desteği olup olmadığı üründen ürüne değişir. Doğum, sünnet, diyetisyen, estetik operasyonlar TSS’ye dahil mi diye sigortacınıza sorun.
  3. Anlaşmalı hastaneler: Hangi hastanelerle anlaşmalısınız diye sigortacınızdan bilgi alın. Örneğin Acıbaem gibi bazı hastane zincirleri TSS ile anlaşmalı değildir.

Tamamlayıcı sağlık bekleme süresi

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapmak ya da ameliyat olmak için bekleme süresi olabilir.

Bekleme süresi ne demek derseniz; sigorta yaptırdıktan ne kadar süre sonra o hakkı kullanabileceğinizi gösterir. Örneğin, TSS’nizde doğum için 12 ay bekleme süresi varsa bir yıl sigortalı olduktan sonra hamile kaldığınızda sigortanız doğumu karşılar.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ameliyatı karşılar mı?

Evet karşılar. TSS ile kaza ya da hastalık sonucu hastanede ameliyatlı veya ameliyatsız olarak yatacağınız durumlar ödenir. Ayrıca kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavileri de karşılanır.

Ancak TSS’nin neleri ödeyip ödemeyeceği detayı sigortacıya göre değişir. Bu nedenle TSS alırken kapsamını mutlaka sorun.

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet desteği

TSS fiyatının devlet tarafından ödenmesi gibi bir devlet desteği yok. Ama TSS sistemi SGK’lı olmaya dayandığı için dolaylı olarak devlet desteği vardır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerli?

TSS, her özel hastanede geçerli değildir.

Almayı düşündüğünüz tamamlayıcı sağlık sigortasının anlaşmalı olduğu hastaneleri öğrenmek için maalesef biraz zaman harcamanız lazım. Hangi sigorta şirketinin ürününü alacaksanız internet sitesine girip, oradaki TSS anlaşmalı hastaneler listesine bakmanız gerekir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası Koronayı karşılar mı?

Normalde salgın hastalıklar özel sağlık sigortası kapsamında değil. Ancak sigortacıların çoğu covid-19 yani Korona testi ve tedavisini TSS kapsamına dahil etti.

Güncelleme tarihi: 08 Haziran 2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü