Araç alırken trafik sigortası nasıl yaptırılır?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Araç alırken trafik sigortası nasıl yaptırılır?
Araç alırken trafik sigortası nasıl yaptırılır?

Yeni ya da 2. el araç alırken trafik sigortası ne zaman, nasıl yapılır?

Araç aldım sigortası ne zaman, nasıl yapılır diye soruyorsanız, tam da doğru yazıya geldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Araç alımında trafik sigortası önemli bir konu. Zorunlu olduğu için, yaptırmazsanız bazı cezalarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yeni araba aldığınızda sigorta işini halletmek trafiğe çıkmadan önce kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır.

Araba alırken trafik sigortası yaptırılması aracın sıfır ya da ikinci el olmasına göre değişir:

1. Yeni araç alırken trafik sigortası

Sıfır olarak alınan bir aracın satış işlemleri yapıldıktan sonra trafik tescil işlemlerinin yapılması gerekir. Tescil başvurusunda Emniyet tarafından sizden trafik sigortası poliçesi istenecektir. Sigorta şirketleri sıfır aracın motor numarası, model bilgisi ve şasi numarası ile ruhsat olmaksızın araç sigortanızı düzenleyebilir. Aracınızın sigortasını yaptırdıktan sonra ruhsatını da çıkartabilirsiniz (Emniyet’ten trafik tescil süreçlerinde trafik sigortası dahil istenen belgelerin listesi).

İlk araba sigortası işlemi size zor görünebilir. Hiç merak etmeyin, sıfır araca trafik sigortası yaptırmak sandığınızdan kolay. Yukarıdaki üç bilgi ile bir sigorta şirketinden çok rahat trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Önemli olan farklı sigortacılardan teklif alıp trafik sigortası fiyatlarını karşılaştırmak. Trafik sigortası fiyatları neden farklı diye sorabilirsiniz. Trafik sigortası mecburi bir sigortadır ama sigorta şirketleri bu sigortayı aynı paraya satmak zorunda değiller. Bu nedenle tüketici olarak en uygun trafik sigortasını bulmak için araştırma yapmalısınız.

2. İkinci el araç alırken trafik sigortası

2.el araç alırken zorunlu trafik sigortası yaptırmak için ise yukarıdakinden daha farklı bir yol izlenir. Aracın mevcut trafik sigortası, siz ilave bir işlem yapmadan ve para ödemeden 15 gün boyunca geçerli sayılır. Aracın noter satışının gerçekleştiği günden itibaren bu süre başlar.

Ancak 15 günlük süre biter bitmez (ya da öncesinde) trafik sigortanızı yaptırmanız gerekir. Eğer bu süreyi sadece bir gün bile geçirecek olursanız trafik sigortanızı yüzde 5 gecikme zammı ödemek zorunda kalırsınız. Aracınızın sigortasını yaptırmadığınız her ay için ilave yüzde 5 zam ödersiniz.

Tıpkı yeni araç alırken trafik sigortasında olduğu gibi ikinci el araç sigortası için de farklı sigortacılardan fiyat teklifi almayı unutmayın. Trafik sigortasını ucuza yaptırmanın yolları yazımızı da okumanızı öneririz.

Hangi araçlara trafik sigortası yapılmaz?

İster sıfır isterse de ikinci el araç alırken olsun trafik sigortasından muaf araç yoktur. Ruhsatı olan tüm araçlar için trafik sigortası istisnasız zorunludur. Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili genel bilgileri Trafik sigortası nedir, ne işe yarar yazımızda anlaşılır bir şekilde paylaştık.

Trafik sigortası olmayan araç satılır mı?

Araç satarken sigorta şart mı sorusunun yanıtı evettir. Noterden yapılacak araç satış tescil işleminin önkoşullarından biri geçerli zorunlu trafik sigortasının olmasıdır. Araba satarken sigorta gerekliliği araç satış, devir ve tescil yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü