Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili soru işaretlerinizi yok edecek 10 yanıt!

 1. Anasayfa
 2. Para Biriktirme
 3. Bireysel Emeklilik
 4. Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili soru işaretlerinizi yok edecek 10 yanıt!
Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili soru işaretlerinizi yok edecek 10 yanıt!

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini yok edecek 10 yanıt!

Bireysel emeklilik hakkında bilgi arıyorsunuz… Bireysel emeklilik ile ilgili yorumlar nedir diye araştırıyorsunuz… Çünkü aklınızda deli sorular var: bireysel emeklilik nasıl bir şey, bireysel emeklilik iyi bir şey mi, bireysel emeklilik karlı bir yatırım mı, bireysel emeklilik doğru bir yatırım mı? BES’in avantajları neler?

Bireysel emeklilik uzmanlarımız en güncel bilgileri araştırıp tam da aradığınız yazıyı hazırladı:

1) Bireysel emeklilik sistemi nedir, ne işe yarar?

Etrafınızda bireysel emeklilik ya da kısa adıyla BES ile ilgili yorum yapıp, tavsiye veren çok insan olabilir. Bireysel emeklilik yaptıran, iyi diyen, kötüleyen, şu kadar sene para yatırıp çıktım, paranı kaptır ya da kaptırma diyen pek çok insan… Peki ama BES ne işe yarar, neden bireysel emeklilik yaptırmalıyım?

Bireysel emeklilik avantajları:

 • BES emekliliği, SGK emekliliği gibi emekli olma hakkınız olunca size aylık maaş veren bir devlet uygulaması değildir. Ancak BES’ten çıkarken topluca para alırsınız, yani uzun yıllar aylık olarak biriktirdiğiniz paralar ve bunların yatırımlarından gelen parayla elinize toplu NAKİT bir para geçer.
 • Para biriktirmenize yardımcı olan bir tasarruf aracıdır.
 • BES katkı payı olarak yatıracağınız paralar seçeceğiniz yatırım fonlarında değerlendirilir, yani birikimleriniz sürekli artar.
 • Sizin yatırdığınız paralara ilave olarak Devlet her ay yatırdığınız paranın dörtte biri yani yüzde 25’i kadar parayı sizin BES hesabınıza yatırır (Devlet katkısı).

2) Kimler bireysel emeklilik yaptırabilir?

Bireysel emeklilik sistemi, SGK, Bağ-Kur gibi Devlet sosyal güvenlik sisteminden emekli olmayı sağlayan bir sistem değil. Bu yüzden BES’e herkes girebilir. 😉

Çalışan, çalışmayan, ev hanımı, öğrenci, emekli, genç, yaşlı… Meslek, yaş gibi kriterler bireysel emekliliğe giriş için engel değil.

Bireysel emeklilik kaç yaşında başlar sorusunun yanıt da yukarıdaki gibi. İstediğiniz yaşta sisteme dahil olabilirsiniz.

3) BES nasıl yapılır?

Nasıl bireysel emekli olabilirim diyorsanız, BES şirketlerine internet, telefon, acente ya da banka şubeleri üzerinden başvurmanız yeterli.

Kaç tane bireysel emeklilik şirketi var? Türkiye’deki 15 tane emeklilik şirketi arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Emeklilik şirketlerinin en güncel listesi ve resmi internet adresleri.

4) Bireysel emeklilik maaşı ne kadar?

Bireysel emeklilikten ne kadar para alırım ya da bireysel emeklilikte ne kadar emekli maaşı alırım diyorsanız, alacağınız BES parası bazı şeylere bağlı:

 • Toplamda BES’e yatırdığınız para miktarı.
 • Paranızı yönlendirdiğiniz emeklilik fonlarının getirileri.
 • Emeklilik şirketinin toplam kesinti miktarı.
 • Sistemde ne kadar yıl kaldığınıza göre BES’ten çıkarken ödeyeceğiniz vergi ve alacağınız Devlet katkısı ödemesi.

Önemli bir hatırlatma yapalım! BES’ten ayrılırken SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemi kapsamında bir emekli maaşı bağlanmaz. Yukarıda saydığımız değişkenlere göre toplu bir para alırsınız.

Sonrasında bu toplu parayı ödeyerek aylık ya da yıllık maaş ödemesi yapan yıllık gelir sigortası satın alabilirsiniz.

5) Ne zaman bireysel emekli olurum?

Bireysel emeklilikten kaç yıl sonra para alırım yani emekli olurum sorusunun yanıtı iki kurala bağlıdır. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmaya hak kazanmak için:

 1. En az 56 yaşına gelmek ve
 2. bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl boyunca kalmak gerekir.

Peki bu kuralları yerine getiremeden BES’inizi bozduramaz mısınız? BES’ten istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Ne zaman çıktığınız, biriken paranızdan kesilecek vergi oranını ve hak ettiğiniz Devlet katkısı miktarını değiştirir, yani elinize geçecek net para.

6) BES’ten vergi alınıyor mu?

Evet, bireysel emeklilik sisteminde vergi kesintisi var. 😒

Sisteminden ne zaman çıkacağınıza göre Devlet’in alacağı vergi değişir.

Bireysel emeklilik gelir vergisi kesintisi oranları:

KoşulBES parasından alınacak
VERGİ KESİNTİSİ oranı
56 yaş ve 10 yıl koşulunu yerine getiren ya da vefat, maluliyet nedeniyle ayrılanlarYüzde 5
10 yıl kalan ama 56 yaşı beklemeyenlerYüzde 10
10 yılı da 56 yaşı da tutturamadan ayrılanlarYüzde 15

Bu arada, bes vergiden düşer mi sorusunun yanıtı ise hayırdır. Eskiden olan vergi iadesi avantajı yerine artık Devlet katkısı veriliyor.

7) Hangi bireysel emeklilik şirketi daha iyi?

BES’e girmeye karar verdikten sonraki hayati soru hangi bireysel emeklilik şirketi daha başarılı hangisini seçeyim? Hangi bireysel emeklilik sistemi daha iyi sorusu sundukları avantajlara bağlı.

BES şirketlerinin sunacağı en önemli avantaj, sizden en az para kesintisi yapmasıdır.

8) Bireysel emeklilikte ne kadar kesiliyor?

Yukarıda dediğimiz gibi bireysel emeklilik hangisi iyi anlama için en önemli kriter, sizden alacakları kesintilerin ne kadar olacağıdır.  Zira emeklilik şirketlerinin sizden alabileceği bazı yasal kesintiler vardır.

Bireysel emeklilik hangi kalemlerden kesilir?

 • Giriş aidatı kesintisi: BES’e girerken alınacak giriş parası. Çoğu emeklilik şirketi girerken para almaz. Ama şu kadar süreden önce çıkarsanız giriş aidatı keserim de diyebilir.
 • Yönetim gider kesintisi: Bireysel emeklilikte kaldığınız sürece emeklilik şirketinin genel yönetim masrafları için alacağı para.
 • Fon toplam gider kesintisi: Fon işletim gideri dahil emeklilik fonlarını yönetmek için alınan masraf.
 • Ek yönetim gider kesintisi: BES ödemenizi 3 ay geciktirdiğinizde alınan ilave yönetim parası.
 • Ara verme kesintisi: BES ödemelerinize 1 yıldan uzun süre ara verdiğinizde alınan ilave kesinti.

Pazarda sebze meyve alırken bile farklı satıcıların fiyatlarını karşılaştırırız değil mi? BES gibi uzun vadeli bir yatırıma girerken ev ödevinizi çok iyi yapın. Farklı emeklilik şirketlerinden teklif alın. Yukarıdaki kesintileri karşılaştırın.

Uzun vadede emeklilik şirketlerinin fon getirileri hemen hemen bir birine yakın olacaktır. BES’te birikecek paranızı esas belirleyecek olan alınan kesintilerin miktarıdır.

9) Bireysel emeklilik sistemi için kaç tl ödenir?

Bireysel emeklilik sistemi için aylık ne kadar yatırılır? BES’e ne kadar para yatıracağınız size bağlı. Kanunen en az şu kadar para ya da en çok bu kadar yatırılır diye kısıt yok.

Bese en az ne kadar yatırılır derseniz, bu imzaladığınız emeklilik planına göre değişir.

Bireysel emeklilik en fazla ne kadar yatırılır 2021 için ise bir üst limit yok. Ancak aşağıda detaylarını verdiğimiz Devlet katkısı ödemesi için bir tavan sınırı var.

10) Bireysel emeklilik devlet katkısı ne kadar?

BES’in en kıyak avantajlarının başında Devlet katkısı geliyor. Devlet katkısı nedir? Devlet, vatandaşın bireysel emeklilik için kendi cebinden yatırdığı her 10 lira için 2,5 lirayı Devlet kasasından vatandaşın hesabına yatırır, yani yüzde 25! 😊

Ancak Devlet katkısının üst sınırı vardır. Bes devlet katkısı üst sınırı 2021 için brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’idir. Yani 2021 yılında bireysel emekliliğe yaklaşık 43 bin liraya kadar (tam olarak 42 bin 932 lira) yatıracağınız paralar için Devlet de size yatırdığınızın yüzde 25’i kadar para verir.

Bes’te devlet katkısı üst limiti 2021 için en fazla 10 bin 733 lira.

Bir diğer deyişle ayda 3 bin 577 liraya kadar yatıracağınız BES parası için Devlet katkısı alırsınız. Bu paranın üstünde bes ödemesi yaparsanız, daha fazla Devlet katkısı alamazsınız.

Ayrıca, bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hak ediş diye de bir sınır var. Bu ise Devlet’in verdiği yüzde 25’lik paranın ne kadarlık kısmını çekmeye hak ettiğiniz gösteriyor.

Bes’te devlet katkısı ne zaman alınır diyorsanız, en az 3 yıl kalmalısınız. Ama bu durumda devlet katkısının sadece yüzde 15’ini alırsınız. Daha uzun süre kaldıkça alacağınız oran artıyor. Peki Bes’te devlet katkısı ne zaman hak edilir?

BES’te
kalınan süre

Devlet katkısının ne kadarının alınabileceği

3 yıl

yüzde 15

6 yıl

yüzde 35

10 yıl

yüzde 60

10 +

Tamamı 🙂

Bes devlet katkısı düştü mü diye merak ediyorsanız, içiniz ferahlatalım. 2021 yılında oranlarda bir değişiklik yok. 🙂

Bes’le ilgili önemli bir başlık olan tamamlayıcı emeklilik sistemi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü