İndirimli tren bileti nasıl alınır?

İndirimli tren bileti nasıl alınır?

Otobüs biletlerindeki fiyat artışı, şehirlerarası trenleri daha popüler hale getirdi. Üstelik indirimli tren biletleri ile yolculuk masraflarını daha da azaltabilirsin. Bakalım, tren bileti kimlere indirimli ya da ücretsiz ve TCDD ucuz bilet nasıl alınır?

TCDD indirimli bilet kimlere verilir?

Trenlerde indirim var mı? Evet, yüksek hızlı tren (YHT) başta olmak üzere şehirlerarası tren yolculuklarında geçerli çeşitli indirimler var.

TCDD indirim tarifeleri

İndirimsiz tren bileti “Tam Bilet” olarak geçiyor. Ancak TCDD’nin çeşitli indirimler içeren bir indirimli tren bileti tarifesi de bulunuyor. Bakalım, tren bileti kimlere ücretsiz veya indirimli?

 1. Çocuk indirimi: 7 ile 12 yaş arasındaki tüm çocuklar için tren bileti indirimi yüzde 50. 7 yaşından küçük çocuklar ise eğer ayrı koltuk alınmazsa, trende ücretsiz seyahat edebilir.
 2. Genç indirimi: TCDD genç indirimi ne kadar? 13 ila 26 yaş arasındakilere ise tren bileti yüzde 15 indirimli. Bu arada, gençlere yönelik tüm seyahat indirimleri yazımızdan otobüs, uçak bileti gençlik indirimleri detaylarına da göz atabilirsin.
 3. Öğretmen indirimi: TCDD öğretmen indirimi yüzde kaç? MEB okulları ile özel okullarda ve üniversiteler ile araştırma enstitüleri dahil olmak üzere tüm öğretmen ve öğretim görevlilerine tren indirimi yüzde 15.
 4. Yaşlı indirimi: 60 ile 64 yaş arasındakilere tren bileti indirimi yüzde 15. 65 yaş ve üstündekiler için ise indirim oranı yüzde 50.
 5. Asker indirimi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları için geçerli tren bileti indirimi oranı yüzde 15.
 6. Personel indirimi: TCDD personeli, eşi, çocukları ve emeklilerine indirim ise yüzde 20.
 7. Basın indirimi: Basın mensupları tren bileti indirimi yüzde 15.
 8. Engelli indirimi: Tren kimlere ücretsiz sorusunun en önemli yanıtı engelliler. Engelli yolcular ücretsiz tren yolculuğu yapabiliyor.
 9. Evcil hayvan indirimi: Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar trende yüzde 15 indirime sahip.

Olmayan ya da kaldırılmış indirimli tren bileti uygulamaları

 • Hızlı tren emekli indirimi var mı? Emekliler için özel bir tren indirimi yok. Yaştan dolayı yukarıda bahsettiğimiz iki ayrı indirim var.
 • Hızlı tren gidiş dönüş indirim kalktı mı? Evet, gidiş dönüş tren bileti maalesef kalktı. Tek yön de gidiş, dönüş de tren bileti alsanız, bilet fiyatı aynı.
 • Hızlı tren polis indirimi var mı? Şehirlerarası tren biletlerinde polis ve bekçi indirimi yok.
 • Polislere tren ücretsiz mi? Yüksek hızlı tren gibi şehirlerarası trenlerde polislerimize ücretsiz bilet imkanı bulunmuyor.
 • TCDD öğrenci indirimi var mı? Öğrenciler için özel bir indirim yok. Ama çocuklar ve gençler için yaşa bağlı yukarıdaki tren bileti indirimleri var.

Tren indirimi nasıl yapılır?

 1. TCDD bilet al sayfasından nereden, nereye, ne zaman, kaç kişi gideceğiniz şeklindeki yolculuk detaylarınızı seçin.
 2. Vagon ve koltuk seçimini yapın.
 3. Gelen yeni ekranda “Yolcu Bilgileri” kısmında “Tarife / Doğum Tarihi(gün/ay/yıl)” bölümde “TAM (ADULT)” seçeneği otomatik seçili gelecek. Buraya tıklayın.
  Tren indirimi nasıl yapılır?
  TCDD e-bilet satış indirim ekranı

   

 4. Gelen seçenekler indirimli bilet imkanlarını gösterecek.
 5. Buradan istediğinizi seçin, bilet fiyatı otomatik indirimli hale gelecek.

İndirimli tren bileti için gereken belgeler?

Çocuk, genç, yaşlı gibi yaşa bağlı indirimler zaten kimlik bilgilerinizden belli olduğu için bu indirimlerde ayrıca bir belgeye gerek yok. Trene binerken nüfus cüzdanı gösterildiği için kontrolü otomatik yapılmış oluyor.

Asker, öğretmen indirimi gibi indirimli tren biletlerinde ise trene binerken ya da tren yolculuğu sırasında ilgili meslek kartlarının gösterilmesi istenebiliyor. Mesela indirimli öğretmen bileti aldıysan, ama yanında öğretmen kimliği yoksa indirim farkını ödemen gerekir.

Basın mensupları tren indiriminden yararlanabilmek için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca verilen basın kartını göstermesi gerekir.

Engelliler indirimli tren bileti için ise yetkili bir kamu kurumunda verilen engelli kimlik kartı gerekiyor.

TCDD indirim tarifelerinin tüm detayları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed