Ev alarm ve kamera sistemleri

ev alarm sistemleri

Ev hepimiz için en güvenli yer. Ancak suç oranları artıyor ve ev güvenliği konusu daha önemli hale geliyor. TÜİK’in suç rakamlarına göre Türkiye’de cezaevinde bulunan her 100 kişiden yaklaşık 20’si yani beşte biri hırsızlıktan yatıyor. Hem hırsızlık hem de yangın, doğalgaz gibi konularda güvenlik önlemleri sunan ev güvenlik, alarm ve kamera sistemleri konusunu uzmanlarımız sizin için araştırıp en güncel ve doğru ev alarm rehberini hazırladı.

Ev alarmı ne işe yarar?

Ev alarm sistemleri çeşitli riskler gerçekleştiğinde otomatik uyarı veren sistemlerdir. Farklı ev alarm ve kamera sistemleri çeşitleri vardır:

 • Ev hırsızlık alarmı: Ev cam alarmı, kapı alarmı gibi sistemlerle eve hırsız ya da bir başka yabancının girmesi durumunda alarm veren cihazlar.
 • Yangın alarmı: Evde yangın olduğunu çıkan dumandan aldılayan ve genellikle tavana monte edilen alarm.
 • Gaz kaçağı alarmı: Doğalgaz başta olmak üzere gaz kaçaklarını algılayan alarm.
 • Su baskı alarmı: Banyo, mutfak ya da istediğiniz yere takabileceğiniz su baskını algılayan alarm.
 • Ev güvenlik kameraları: Evinizin farklı noktalarına yerleştireceğiniz kameralarla hem uzakta bile olsanız evi izleyebilir, hem görüntüleri daha sonra izlemek üzere kaydedebilirsiniz. Ayrıca hareket sensörlü kameralarla evde siz yokken hareket edilirse otomatik uyarı da alabilirsiniz. Kameralı ziller de kapınıza gelen yabancları görmenizi sağlar.

Akıllı ev konsetinin yaygınlaşması ile bu tür alarm cihazları ve kamera sistemleri bazı lüks evlere standart olarak konulmaya başlandı.

Ev alarmı nasıl çalışır?

Yukarıdaki farklı riskler için değişik sensörler yani algılayıcı cihazlar vardır. Bunlar evde uygun yerlere yerleştirerek ev için alarm sistemleri kurabilirsiniz.

Mesela kapıya hırsızlık için alarm sistemi kurarsanız, kapı zorlandığında alarm cihazı uyarı verir. Eğer Pronet, Tepe Güvenlik gibi bir şirketle çalışıyorsanız bu uyarı hem size hem de şirket merkezine gider. Eğer alarm cihazını kendiniz kurmuşsanız uyarı sadece size gelir.

Ev alarmı nasıl kurulur?

Ev güvenliğini artırmak ve eve alarm taktırmak için iki yol var:

1) Hizmet satın almak

Ev için alarm hizmeti sunan bir şirketten aylık ödeme karşılığında hizmet satın alabilirsiniz. Alarm şirketi evinize gelip keşif yaptıktan sonra sizin seçeceğiniz ev güvenlik ve alarm paketine göre gerekli alarm cihazlarını eve kurar.

Bu cihazlardan bir uyarı geldiğinde hem size hem de alarm şirketine alarm verilir. Alarm şirketi hemen size ulaşarak alarm konusunda bilginiz olup olmadığını kontrol eder. Eğer gerekiyorsa güvenlik güçlerine, itfaiye vs. de haber verir.

+ Artıları:

 • Kısa vadede daha az para öderseniz.
 • Alarm konusunda uzman bir şirketten profesyonel destek alırsınız.

– Eksileri:

 • Aylık olarak sürekli para ödeyeceğiniz uzun vadede ödeyeceğiniz toplam para çok olabilir.
 • Sözleşme iptal koşulları zor olabilir. Alarm aboneliğinizi iptal ettirmek istediğinizde beklemek ya da para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

2) Alarm cihazı satın almak

Ev alarm sistemi kurmak için ikinci yol alarm cihazlarını satın almak. Ev alarm sisteminizi bir ustaya kurdurabilir ya da kendiniz ev için alarm sistemi kurabilirsiniz.

+ Artıları:

 • Tek sefer para ödeyip kurtulursunuz. Her ay para sürekli para ödemezsiniz.
 • Alarm sisteminizde istediğiniz an dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

– Eksileri:

 • Alarm cihazlarını satın almak için yapacağınız ödeme tutarı yüksek tutabilir.
 • Profesyonel destek bulmakta zorlanabilirsiniz.

Ev alarmı ne kadar?

Ev için alarm sistemi fiyatları çok değişken olabilir. Öncelikle alarm kurulacak evin büyüklüğü, kapı, pencere sayısı, hırsızlığın yanında yangın, gaz kaçağı, su baskını alarmı ve ev kamera sistemleri de olup olmayacağına göre ev alarmı fiyatları çok v alarmı nasıl kurulurdeğişir.

Eve alarm taktırmak ne kadar sorusunun yanıtı ayrıca hangi şekilde ev alarmı kuracağınıza göre de değişir. Hizmet satın alarak eve alarm kurdurmak isterseniz alarm şirketlerinin ev için alarm sistemleri fiyatları aylık yaklaşık 100 liradan başlayıp 500 liralara kadar çıkabilir. Alarm cihazı satın alarak ev güvenlik alarmı kurmak da ne tür sensörlerden kaç tane takacağınıza göre 300-500 liradan başlayıp daha yüksek rakamlara kadar çıkabilir.

Özetle, ev alarm sistemleri ücretleri değişkendir. Ev alarm sistemleri en ucuz hangisi sorusuna yanıt bulmak için önce ne şekilde ev alarmı kuracağınıza karar verin. Sonrasında mutlaka farklı yerlerden teklif alarak ev alarmı fiyat araştırması yapın.

Hangi ev alarm sistemi en iyisi?

En iyi ev alarmı sizin tercihlerine göre değişir. Eğer her ay para ödemekle, aboneliği iptal ettirmek sıkıntısıyla uğraşmayayım diyorsanız alarm cihazlarını satın alıp, tek sefer masraf yaparak ev alarm işini bitirmek en mantıklısı.

Ama alarm, güvenlik şirketinden hizmet alayım. Bir problem olduğunda bana haber verecek birileri olsun derseniz de aylık ödeme yaptığınız alarm şirketleri sizin için ev alarm sistemleri en iyisi olur.

Ev alarm markaları

1) Alarm hizmeti sunan alarm şirketleri:

2) Alarm cihazı satan alarm firmaları:

Ev alarmı nasıl iptal edilir?

Alarm şirketlerinden hizmet olarak ev alarmı almak kolay. Ancak eğer sözleşmenizi iyi okumazsanız ev alarm aboneliğini bitirmek istediğinizde kolayca iptal edemeyebilirsiniz.

Taahhütlü ev alarm sözleşmesi yaparken mutlaka iptal, çıkış koşullarını iyice okuyun. Aksi taktide istediğiniz zaman alarm aboneliğinizi bitiremeyebilir, cayma parası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ev alarmı nasıl susturulur?

Ev alarmı nasıl kapatılır? Şifreyi doğru girmenize rağmen alarm susmuyorsa alarmı takan servisi ya da hizmet aldığınız şirketi arayın.

Eğer elektrik kesilmişse ve ev alarmı kendi kendine ötüyor ise bu ev alarm aküsü bittiği içindir. Sirenin panelini açıp, sirenin içindeki aküyü çıkarttığınızda ya da akünün üstündeki kırmızı ya da siyah kabloyu söktüğünüzde alarmın susması gerekir.

Ev alarm sistemi akü değişimi

Normal koşullarda yaklaşık 2 yılda bir ev alarm bataryası yani aküsü değiştirilmelidir. Ev alarm aküsü biterse, alarm sisteminiz sadece şebeke elektriği oldukça sağlıklı çalışır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi elektrik gittiğinde alarmınız nedensiz yere çalmaya başlayabilir. Ev alarm sistemlerinde panelde bir, sirende de bir tane olmak üzere iki akü (eve alarm battery) olabilir.

Ev alarm aküsü fiyatı 75 liradan başlayıp 200-300 liraya kadar değişebilir.

Ev alarmı taktırdım sigortaya gerek var mı?

Eve alarmı taktırmak ev sigortasının yerine geçmez. Eviniz ve evdeki eşyalarınız için konut sigortası yaptırmaktan alarm taktırdığınız için vazgeçmemenizi öneriyoruz.

Hatta eve alarm sistemi kurmak işlemi sonrasında, konut sigortasından indirim için sigortanıza başvurabilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri, alarmlı evlerin ev sigortasında indirim sunar.

Ev alarm sistemleri tavsiye 2020

Ev alarmı tavsiye ve ev alarm sistemleri önerileri için araştırmalarımız devam ediyor. En iyi ev alarm sistemi araştırmamızı sitemizde yayımlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed