Zorunlu trafik sigortası neden pahalı?

  1. Anasayfa
  2. Sigorta İşleri
  3. Zorunlu trafik sigortası neden pahalı?
Zorunlu trafik sigortası neden pahalı

Zorunlu trafik sigortası neden pahalı?

Biz tüketiciler trafik sigortası neden pahalı, niye yüksek çıkıyor diye sormakta çok haklıyız. Çünkü eski güzel günlerde trafik sigortası fiyatı bir diğer araç sigortası olan kaskonun yarısı kadar çıkardı. Ancak özellikle son beş yıldır trafik sigortası primleri pahalandı. Hatta bazı araçlarda trafik sigortası kasko fiyatını bile geçiyor artık.

Trafik sigortasının niçin pahalı olduğunu bir kaç nedene dayanıyor:

1. Sigorta şirketlerinin zarar etmesi trafik sigortası fiyatlarını artırıyor

Trafik sigortasını satın aldığımız sigorta şirketleri bu işten yıllardır peş peşe zarar ediyor. Bu ne demek? Yani trafik sigortası primlerinden topladıkları paralar, bu sigorta için yaptıkları tazminat ödemelerini karşılayamıyor. Hiçbir şirket zarar etmek için iş yapmayacağına göre sigorta şirketleri de trafik sigortası fiyatlarını giderek artırdı. Trafik sigortası neden pahalı sorusunun en temel yanıtı bu.

Hatta bu artışlar o kadar çok olmaya başladı ki Devlet işe el attı ve trafik sigorta fiyatları için üst bir sınır belirledi. Ancak hala zorunlu trafik sigortası eski yıllara göre maalesef pahalı.

2. Kaza yapanın trafik sigortası pahalanıyor

Trafik sigortasının pahalı ya da ucuz çıkmasının diğer nedenleri ise daha kişisel. Eğer geçmiş yıllarda yaptığınız trafik kazaları varsa zorunlu trafik sigortanız pahalanır. Ne kadar çok kazaya karışmışsanız araç sigortanızın primi de o kadar artar.

Tam tersi olarak da eğer geçen yıllarda kazanız yoksa ödeyeceğiniz trafik sigortası o kadar azalır. Çünkü trafik sigortası indirimine hak kazanırsınız.

Trafik sigortasını pahalılaştıran ya da ucuzlatan bu sisteme trafik sigortası basamak fiyatları denir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2020 yazımızdan bu basamakları öğrenebilirsiniz.

3. Trafik sicili kötü olan da daha çok sigorta öder

Sigortalının aracıyla yaptığı kazalar gibi sigortalı aracın ruhsat sahibinin trafik cezalarının olması da zorunlu trafik sigortası primini artırır.

4. Aracın markası, modeli, ehliyet yaşına göre sigorta primi değişir

Sigortalı aracın markası, modeli, yaşı ve ruhsat sahibinin kaç yıllık ehliyet sahibi olduğu gibi özellikler de trafik sigortası primini etkiler.

5. Aracın ruhsatının kayıtlı olduğu ile göre trafik primi artar ya da azalır

Aracın ruhsata işlendiği şehir trafik sigortası primini doğrudan etkiler. Kalabalık şehirlerde zorunlu trafik sigortası daha pahalıyken, nüfusun ve trafiğin daha az olduğu illerde trafik sigortası primi de düşer.

Trafik sigortası en pahalı iller 2020

Araç plakasına göre trafik sigortasının fiyatının değiştiğinden bahsetmiştik. Buna göre en pahalı trafik sigortası olan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana.

Trafik sigortası en ucuz iller 2020

Benzer şekilde trafik sigortasının en ucuz olduğu iller ise Adıyaman, Aydın, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Mardin, Muğla, Tokat, Trabzon ve Uşak.

Trafik sigortası kime az çıkar ile ilgili yazımıza göz atarak zorunlu trafik sigortası nasıl düşürülür konusunda ipuçları alabilirsiniz.

Son bir not: Biraz kafa karıştırıcı ama eğer trafik sigortasıyla ilgili daha detay bilgiye ulaşmak isterseniz hukuki detaylarını içeren bilgi: zorunlu trafik sigortası genel şartları).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü